Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Příspěvek od Klinštejn »

Já si myslím, že nutný není, ačkoli ho mám a nosím.. ale je spousta vyobrazení lidí, co nemají vubec žádnou pokrývku hlavy..
Obrázek Det finns alltid hopp..
Lev Gothard
Příspěvky: 33
Registrován: Po 25. Črc 2011 19:53:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Příspěvek od Lev Gothard »

Na radu mnoha z vás jsem učinil důležité rozhodnutí. Přehodnotil jsem své požadavky na postavu, kterou hodlám ztvárnit. Rozhodl jsem se, že praktické bude ztvárňovat správce tvrze/rychtáře ze Žerotína. Mnoho z vás mi také radilo změnu jména. Ta je se změnou postavení nutná. Mám dvě varianty. Matyáš ze Žerotína, nebo Gothard ze Žerotína.

S těmito změnami bude nyní lepší rozhodování o oděvu a zbroji.
Gothard ze Žerotína
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Příspěvek od mahy »

Já nevidím nejmenší důvod proč by jsi musel měnit jméno?
Můžeš mi to ty, nebo někdo z těch co ti to radili vysvětlit?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Příspěvek od Kordulka »

Spíš než změnu jména si nejprve vyber, ke kterým Žerotínům chceš patřit - k českým (Žirotínové, Lounsko) nebo moravským (Žerotínové, Bludovicko). Od toho se pak bude odvíjet Tvůj erb a případně i jméno. Ale u obou rodů nacházime jména zvláštní, takže Lev Gothard by rozhodně nikoho nepohoršil.
Navíc je sv. Gothard s moravskými Žerotíny spjatý docela úzce a lva také mají v erbu.
Tak v čem je problém?
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Příspěvek od Czernozub »

K pokrývce- co jsem prohlížel iluminace, tak byl nejčastější klobouk nebo jednoduchá kulatá čepice(A coif samozřejmě).
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Lev Gothard
Příspěvky: 33
Registrován: Po 25. Črc 2011 19:53:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Příspěvek od Lev Gothard »

Czernozub: Děkuji za radu, ohledně klobouku bych měl jednu otázku... Jak vypadal??? Něco jako "Robin Hood"? Nemáš nějaký obrázek?
Ohledně jména: Líbí se mi váš názor na jméno Lev Gothard... Skutečně to bylo zamýšlené, i ta spojitost s Žerotíny, avšak někdo mi namítl, že se těmito jmény špatně oslovuje. Mě osobně se to líbí. Zní mi to přijatelně... To, že jméno Gothard je spojeno s Žerotíny jsem věděl, avšak paradoxem je, že jej žádný Žerotín z moravských (Bludovských) nikdy nepoužil.
Gothard ze Žerotína
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Příspěvek od mahy »

Proč by se špatně oslovovalo? On ti nebude nikdo říkat Lve Gotharde. On ti poví Lve, nebo Gotharde. To bych vážně neřešil. ;)
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Příspěvek od Kordulka »

Lev Gothard napsal:Czernozub: Děkuji za radu, ohledně klobouku bych měl jednu otázku... Jak vypadal??? Něco jako "Robin Hood"? Nemáš nějaký obrázek?
Ohledně jména: Líbí se mi váš názor na jméno Lev Gothard... Skutečně to bylo zamýšlené, i ta spojitost s Žerotíny, avšak někdo mi namítl, že se těmito jmény špatně oslovuje. Mě osobně se to líbí. Zní mi to přijatelně... To, že jméno Gothard je spojeno s Žerotíny jsem věděl, avšak paradoxem je, že jej žádný Žerotín z moravských (Bludovských) nikdy nepoužil.
Já jsem si to vyzkoušela a zní to docela dobře 8-)
Můžeš se psát i staroněmecky - Godehard
Ale máš pravdu, že ačkoli používali obojí Žerotínové docela zvláštní jména (nebo přezdívky), Gotharda nepoužili.

Klobouky se nosily glavně "robinhoodovky" se špičkou i s kulatým dýnkem, pak takové středně vysoké homolovité s rovným i špičatým dýnkem a zvednutou krempou (spíš západní Evropa), dále pak vlněné (pletené nebo plstěné) ohrnuté čapky se širokým vyztuženým dýnkem (dnes je nosí Afghánci - hlavně Paštuni, úplně stejné!!!) a starší pánové začínají nosit takové malé kloboučky s lehce vypouklým dýnkem a bez krempy (podle výskytu mi to připadá, že hlavně pro společenské účely a v nejvyšších společenských kruzích).
Stále se ale hojně nosí pouze coif a kápě, která se často posazuje na hlavu obličejovým otvorem a cípy se zdobně obtočí, čímž vznikne zajímavý čepec (chaperon).
Na léto je vhodné si opatřit slamák. Ty se vyskytovaly v různých tvarech - od špičatého "čínského" přes tvar useknuté homole po pečlivě vytvarovaný klobouk, jaký známe dnes (tedy široká rovná krempa a kulatě vypouklé dýnko). Dokonce jsem našla obrázek (pravděpodobně) městského hejska, který má u pasu zavěšen látkový špičatý klobouk (vypadá jako čínský), ozdobený buď knoflíky nebo rolničkami. Někam jsem ho sem dala, myslím že do nějakého volného pokecu.
Jak píše Czernozub, klobouky se hodně nosily přes coif ("mimino") - lněný, hedvábný, bavlněný čepeček různé velikosti s různě dlouhými cípy po stranách obličeje.
Pokrývky hlavy tu někde také máme, porozhlédni se po foru 8-)
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Příspěvek od Czernozub »

Kordulka napsal:Ale tohle dnes opravdu nemusíme řešit. Při dnešní ceně kvalitních (tedy přírodních, pokud možno bez příměsi syntetiky) tkanin a kvalitních (tedy lněných či hedvábných) nití je namístě šít tak, aby nebylo třeba často opravovat, aby se tkanina pnutím v místě švu netrhala (pozor hlavně u jemného hedvábí).
Jen mě k tomu napadla taková poznámka- byl-li oděv opravdu tak drahou věcí jak se domníváme, nebylo tedy na místě spíše tehdy šít tak aby nebylo třeba často opravovat? Ergo jelikož naši předkové jak víme nebyly idioti, to primo, a jelikož s látkou a materiály šetřily jak to šlo, to secundo tak jimi používané švy a techniky šití logicky nemůžou být tak na draka jak z tvého příspěvku vyznívá. To je jen logická úvaha, přiznávám že jsem to kombo co popisuje richard ještě neměl odvahu zkusit.

PS: Pane Lve, nebylo by na místě změnit barvu písma jímž píšeš z červené na klasickou černou či jinou barvu, anžto se červená obvykle používá na zvýraznění něčeho, oznámení, výtky, apod?
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Lev Gothard ze Žerotína, moravský zeman

Příspěvek od Kordulka »

:?:
Prostý oděv nebyl drahou záležitostí - zvlášť ne pro venkovany, kteří si vše dělali sami - předli, tkali i šili. Na jednoduché volné haleny, kabátce, bruchy, na hrubě obroubené šátky, loktuše a plachetky si s tím předním stehem a postupně vícerým prošitím povolujícího švu bohatě vystačili. A s tím jedním svátečním honosnějším kouskem si pohráli, eventuálně si ho koupili hotový. Něco jiného byl od cca 40. let 14. století městský a šlechtický oděv, který se postupně formoval podle postavy a stával se vzhledově a tím pádem i střihově rozmanitějším. Tím se zvyšovaly i nároky na provedení a pevnost švů se stávala důležitější.
I tak lze ale narazit na nálezy, které vypovídají o opaku a nejsou to žádné žebrácké hadry.

Rozdíl byl také mezi oděvem šitým doma a oděvem šitým u krejčího. Ale i u domáckých oděvů to zase bylo o tom, co paní domu naučila maminka. Někdo uměl šít a někdo ne, to je jako dnes. Já jsem jen napsala, že dnes, kdy už nemusíme řešit problém dostupnosti kvalitních nití na šití, zato však řešíme problém cen přírodních tkanin a nití, se vyplatí ušít to hned pořádně vč. začištění.

P.S.: Co je to "kombo"?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů