Kuba Vlček - Slezský zeman

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Kubusz
Příspěvky: 6
Registrován: Út 09. Lis 2010 12:36:06
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Kuba Vlček - Slezský zeman

Příspěvek od Kubusz » Út 06. Pro 2011 23:35:40

Postava představující zemana z Rodu Vlčků z Dobré Zemice. Ti po roce 1414 získali tvrz v dnešní Dobré u FM, tehdy dobra zemice. Má postava spadá do 2.pol 14.stol a tudíž píšu jmeno bez přídomku. Nejpravděpodobněji bych chtěl postavu situovat do synovce hlavy rodu.
Vystroj a vyzbroj
Jako bojové odění bych se situoval do sesedlého jezdce. Na trup Vycpávanici s dlouhým rukávem, kroužkovku (ideálně nýtovaná ale zaleží podle financi) dlouhý rukáv (jestli se to dobově hodí) a navrch tenčí prošívanice s krátkým rukávem (do půlky paží). Dále, je vhodné dat ještě navrch varkoč v erbových barvách? Na rukou loketní myšky, a kožené rukavice na prsty našité kroužky, na předloktí plechové lamely. Na nohou vysoké jezdecké boty. Potřeboval bych poradit, zda ochranu nohou nějak dále řešit nebo se na ni vykašlat. Na hlavu mam zatím klobouk, který používam na střelce, opět prosím o radu s výběrem přilbice. Ze zbrani kopí, štít a meč, pravděpodobně od Figury.

Tohle je taková má prozatímní představa, směle se do mne pusťte a rozcupujte mě na kousičky :)

Avátar uživatele
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2716
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Reputation: 14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuba Vlček - Slezský zeman

Příspěvek od mikey.88 » Út 06. Pro 2011 23:38:31

No pokud chceš být sesedlý jezdec, tak ochranu budeš mít hlavně na nohou. Protože pokud bys seděl na koni, tak tě bude pěchota mlátit do těch nohou...
Obrázek

Kubusz
Příspěvky: 6
Registrován: Út 09. Lis 2010 12:36:06
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuba Vlček - Slezský zeman

Příspěvek od Kubusz » Út 06. Pro 2011 23:44:57

Mno ja pravě někde našel tento rozhovor, tušim že přimo na těchto strankach.

"Dále budeš se tvářit jako sesedlý jezdec? Pokud ano, pak se orientuj na jezdeckou výzbroj a výstroj, tj. nikoli žekezná ochrana nohou (max. ty jednoduché nákolenky, ale určitě ne stehna) ale vysoké boty do půli lýtek nebo vyšší."

Ale ted mi dochazi ze onemi botami nejspis budou mysleny boty plechove.. :-D Mea culpa

Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Reputation: 0
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuba Vlček - Slezský zeman

Příspěvek od Czernozub » Stř 07. Pro 2011 3:44:29

Hlavně vyvstává nejzákeřnější otázka ze všech- a když chceš dělat toho zemana, máš k sobě lidi?
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Reputation: 28
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuba Vlček - Slezský zeman

Příspěvek od maser » Stř 07. Pro 2011 8:12:20

Kubusz: Vítej.
Předně je dobré si určit časový rozsah postavy (třeba já mám dataci 1360-1365, s tím, že inspiraci beru z let 1350-65). To mnohé ulehčí a nasměruje. Také je důležité vyjasnit si majetnost onoho synovce. Z těchto dvou základních věcí, které je dobré znát před začátkem výstavby vybavení je potřeba vycházet.
Pokud chceš dělat nižšího šlechtice, tak budeš potřebovat plnou jezdeckou zbroj, ať už budeš v sedle nebo mimo. Kroužky s dlouhým rukávem jsou na vladyku perfektní volba, je škoda že se to u Karlovců zatím moc nenosí (popravdě se v druhé pol. 14. stol. vyskytují i u vysoké šlechty). Přes to můžou klidně být podbíjené kůrky s myškama a rukavice, ale také nemusí. Nohy buď kombinované, nebo plnoplátové vč. boty (která nemusí být kovová, např. kroužková nebo šupinová). Lýtko nemusí být uzavřené. Svrchní prošívanice je taktéž dobře, pokud jí uděláš ve svých erbovních barvách, tak ani varkoč přes nepotřebuješ (časem si ale můžeš pořídit nějaký reprezentativní přehoz na turnaje).
Klobouk je plně použitelná přilbice, ev. šlap s (nejlépe) snímatelným hledím typu klapvisor (pantík na čele). Hoď sem fotku pro posouzení.
Zbraně od Jindry Figury ok, tam se nemusíš bát, že by ti udělal něco špatně. Karlovskou dobu má hodně nastudovanou.

Tolik k začátku, zkus si položit či vypátrat odpověď na první dvě věci co jsem psal, jinak se více asi nehneme.
silva-nortica.blog.cz

Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Reputation: 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuba Vlček - Slezský zeman

Příspěvek od Valkoun » Stř 07. Pro 2011 8:52:35

Kubusz napsal:Má postava spadá do 2.pol 14.stol a tudíž píšu jmeno bez přídomku. Nejpravděpodobněji bych chtěl postavu situovat do synovce hlavy rodu. [/i]
Je důležité vybrat si přesně dekádu, od toho se teprve můžem odpíchnout. Evidentně nejsi žádný velmož, na druhou stranu bys měl mít výstroj, která tě udrží na živu, takže se nedrž zpátky.
Kubusz napsal: Vystroj a vyzbroj
Jako bojové odění bych se situoval do sesedlého jezdce. Na trup Vycpávanici s dlouhým rukávem, kroužkovku (ideálně nýtovaná ale zaleží podle financi) dlouhý rukáv (jestli se to dobově hodí) a [/i]
Pod sesedlemý jezdcem se dá představit ledascos, proto bych se situoval do sesedlého těžkooděného jezdce na jehož výbavě na tomto fóru panuje celkem shoda.
TeĎ budu o tvé postavě uvažovat jako o urozeném těžkooděném jezdci ve službách někoho výše postaveného.: Nejprve si uvědom, v jakém pořadí by sis pořizoval výstroj. 1fáze - Ochrana hlavy a trupu - tzn. Jezdecká přilba = šlap s kroužkovým závěsem a nějakou formou ochrany obličeje, nějaká varianta prošívanice na 2/2 14. pro jezdce tzn. správně "krátkou" a adekvátně "tenkou" doporučuji s tkz. velkými průramky viz Kuřeteho prošívka. Navrch košili s dlouhým rukávem. 2 fáze - zesílení ochrany trupu - pro tvoji sociální vrstvu né právě nejnovější model plátového kabátce, rukavice - nějaká forma plechových, možná ještě i pěstnice (záleží na dataci) a třeba ty myšky s podbíjeným opředloktím. Rozhodně ale nějaká forma plechové, nebo kombinované ochrany nohou. V tomto okamžiku bys již byl schopen vyjet. Ve 3. fázi bys přemýšlel nad vylepšením/modernizací stávajícího vybavení.
Doporučuji se tím řídit. Pořídit jednorázově dobrý základ v podobě nýtovaných částí - košile a závěsu a poté postupně vylepšovat výstroj.

prošívanice s velkými průramky
http://histvarld.historiska.se/histvarl ... d-fram.jpg
Kubusz napsal: navrch tenčí prošívanice s krátkým rukávem (do půlky paží). Dále, je vhodné dat ještě navrch varkoč v erbových barvách? [/i]
Druhá možnost je přeszbrojová prošívanice, která by měla i formu heraldického oděvu. Zase je tu Ale - buď by byla tenká ala Karel V., pod kterou bys ale měl další zbroj, nebo naopak velmi tlustou a pevnou (pro skutečný boj), která nahradí ochranu trupu.
Varkoč, nebo kabátec uvažuj v barvách toho u koho sloužíš, případně sebe, ale to nejdřív důkladně rozmysli postavu..

Charles V. (Je to patrně slavnostní "přeszbrová prošívanice/kabátec ale na cca 10letého chlapce, takže to ber orientačně) http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... gBKrvpTYUA
Kubusz napsal: Na rukou loketní myšky, a kožené rukavice na prsty našité kroužky, na předloktí plechové lamely. [/i]
Myšky zní rozumě, kombinováné předloktí také. Kroužkové prsty jsou celkem raritní a uplně jsem tě nepochopil, co přesně myslíš.
Kubusz napsal: Na nohou vysoké jezdecké boty. Potřeboval bych poradit, zda ochranu nohou nějak dále řešit nebo se na ni vykašlat. [/i]
Na ochranu nohou se rozhodně vykašlat nemůžeš, pokuď chceš dělat těžkou jízdu...
S obuví ti moc neporadím, ale typické jsou nízké až kotníkové byty, nebo naopak kožené nohavice až po zadek s podrážkou..
Kubusz napsal:Na hlavu mam zatím klobouk, který používam na střelce, opět prosím o radu s výběrem přilbice. Ze zbrani kopí, štít a meč, pravděpodobně od Figury.[/i]
Šlapů je poměrně dost na výběr, to samé platí ohledně verzí hledí. Doporučuji prohlédnout náhrobky a udělat si představu..
Nezabudovi Sláva!

Kubusz
Příspěvky: 6
Registrován: Út 09. Lis 2010 12:36:06
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuba Vlček - Slezský zeman

Příspěvek od Kubusz » Stř 07. Pro 2011 17:10:40

Chapu, děkuji za postřehy pohhledam historicke zaznamy, popřemyšlim o movitosti a zreorganizuju plan pořizování vystroje, druziniky mam nejspise zatim 2 jeden bojujici druhy spise jako takovy "podrztohle-prinestamto" :-D

Kubusz
Příspěvky: 6
Registrován: Út 09. Lis 2010 12:36:06
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuba Vlček - Slezský zeman

Příspěvek od Kubusz » Stř 07. Pro 2011 23:02:51

k tem rukavicim jeste myslel jsem ze bych na ten lem co jde od zapesti k loktu zpevnil plechovymi pasky ale jak nad tim tak premyslim jsou moc mimo plechove palcaky?

Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Reputation: 0
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuba Vlček - Slezský zeman

Příspěvek od Czernozub » Čt 08. Pro 2011 0:59:21

Kubusz napsal:k tem rukavicim jeste myslel jsem ze bych na ten lem co jde od zapesti k loktu zpevnil plechovymi pasky ale jak nad tim tak premyslim jsou moc mimo plechove palcaky?
Dle mých skromných znalostí asi o 40 let...
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host