Karel - neurozená jízda 1370 - 1380

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Karel »

Taky se přidám k díkům. Trvalo to celé tři dny ale asi už něco vím a něco mám naplánováno :D ;) . Aneb brzy s něčím novým :twisted: :D
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od richardrg »

Teď si mě rozesmál, :lol: celé tři dny, :lol: informace, které si dostal by si před 6 lety scháněl možná 3 roky, máš kliku, že jsou jedinci, ochotní se učit a podělit se o znalosti.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Karel »

Stále vim kulový, ale konečně mi seplo jak to s těma vrstvama oděvu je :lol: :lol:
Samozdřejmě za všechny informace vroucně děkuji ;)
Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Karel »

Narazil jsem na drobný zádrhel a to přesněji pokud budu vrstvit pourpoint a přes to kabátec budou mi dvě vrstvy knoflíků dělat neplechu...
Pourpoint Charlese de Blois byl na látkový knoflíky, ale dalo by se na zapínání pourpointu použít tkanice nebo nějaký jiný způsob který by nerozbíjel linku vycpané hrudi? :lol:
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od mikey.88 »

Tak knoflíky můžeš mít i ploché, které nebudou tolik trčet. Navíc pokud budou malé... 10mm v průměru, tak to není tak nápadné. Případně můžeš udělat pourpoint na šněrování, doklad na to je. Bohužel až z přelomu 14. a 15. století ale zatím není důvod si myslet, že by nemohl šněrovaný být. Pokud bys chtěl ale knoflíky, tak nikdo neříká, že by svrchní oděv na něm musel ty knoflíky mít po celé délce. Blbě se to vysvětluje :D
Obrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Josephus Titus »

mikey.88 napsal:doklad na to je. Bohužel až z přelomu 14. a 15. století
Doklad na šněrování kabátců máme už 60. let. Hodím to z hlavy, schválně jestli to napíšu správně: "circa posteriora ita pluribus ligaminibus constrignbant"
Myslím, že mi tam něco vypadlo, ale to nevadí, podstatné bylo řečeno.
Důležité je ovšem to, že je to vázané na zádech (circa posteriora), ne na hrudi.

Malá hádanka jako bonus: Copak je to za zdroj?

Na jednom italském kabátci (freska vraždění neviňátek od Niccola di Tomassa) je sněrování vepředu konbinované s knoflíky. V 90. letech se podobné objevují i třeba ve Francouzských zdrojích a ve stejné době se objevuje i plné sněrování vepředu.
Napadá mne, jestlipak náhodou není nějaký sněrovaný kabátec také v Bibli Václava IV. nebo podobných zdrojích (Willehalm, Zlatá Bula, Brunšvický náčrtník etc.). Ženy tam vepředu sesněrované jsou... (předpokládám ale, že nebude). Jinak ženy se na hrudi šněrují prokazatelně už v 70. letech.

Tak si to přeber.

Kdyby se ti přeci jenom sněrování nezamlouvalo, tak malé či ploché (nebo malé a ploché) jsou rozhodně dobrá volba.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Kordulka »

Karel napsal:Narazil jsem na drobný zádrhel a to přesněji pokud budu vrstvit pourpoint a přes to kabátec budou mi dvě vrstvy knoflíků dělat neplechu...
Pourpoint Charlese de Blois byl na látkový knoflíky, ale dalo by se na zapínání pourpointu použít tkanice nebo nějaký jiný způsob který by nerozbíjel linku vycpané hrudi? :lol:
Ahoj Karle,

jak to, prosím, myslíš s tím vrstvením?
Pourpoint je především prošívanice - v době vrcholu vlády Karla IV. zcela jistě. Na iluminacích jej najdeš skoro výhradně jen na ozbrojencích. Pokud jej mají na sobě civilové v civilních scénách, pak je to pouze panovník a nejbližší dvořané.
A pokud jej na sobě někdo má, pak je to svrchní oděv a přes něj už se nic nenosí. Proto si jej výše postavení šlechtici nechávali šít z drahých a zdobených tkanin.

Takže buď košili a pourpoint nebo košili a cotehradii či jiný druh suknice, případně dlouhou obřadní tuniku, nebo prostou suknici.

Vrstvený oděv je něco jiného - to je jen popis toho, jak se lidé oblékali 8-)
1. vrstva - košile
2. vrstva - suknice/kabátec
3. vrstva - sukně choděcí/surcot
4. vrstva - plášť, pláštík, karnáč, gardecorps, tabart, šuba
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Valkoun »

Kordulka napsal:
Karel napsal:Narazil jsem na drobný zádrhel a to přesněji pokud budu vrstvit pourpoint a přes to kabátec budou mi dvě vrstvy knoflíků dělat neplechu...
Pourpoint Charlese de Blois byl na látkový knoflíky, ale dalo by se na zapínání pourpointu použít tkanice nebo nějaký jiný způsob který by nerozbíjel linku vycpané hrudi? :lol:
Ahoj Karle,
Ahoj Karle :D

Jistě sis všiml, že diskutérka Kordulka ve většině svých bodů naprosto protiřečí informacím, které jsme ti poskytli v minulých dnech.

Dám ti radu, neposlouchej ji.

Ač jsou její příspěvky většinou velice přínosné, čas od času jí postihne jakési mámení, a zatmění mysli, při kterém se opírá vlastní interpretace.

Jakékoliv rozpačité reakce povedou jen k dalšímu zaplevelení vlákna. Tedy pokuď bys měl pochyby, rád ti půjčím jednu monografii, nebo se zúčastni Karlovského semináře kde bude prezentována.
Nezabudovi Sláva!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Kordulka »

Valkoune, a jaký kabátec bys chtěl nosit přes pourpoint?
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Valkoun »

Svrchní, a nemusí to být kabátec.
Nezabudovi Sláva!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti