Karel - neurozená jízda 1370 - 1380

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Karel »

Valkoun napsal: Ty které by neměly být vidět: Spodky - Košile + Bruchy
Viditelné (Vrstvy, ve kterých můžeme bez okolků vyjít mezi lidi), základní dělení: Nohavice + Suknice + Svrchník
V případě, že tvůj oděv obsahuje cotahardie s pachy je skladba následující: Spodky-Bruchy+Košile á Nohavice, Spodní Suknice+Svrchní Suknice, Svrchník
Tak schválně jestli tato osvěta uspěla :D
Z toho co psal Titus a richafdrg, spodní/neviditelné vrstvy mám na sobě za každého počasí (to jsem věděl :D), přes to budu mít na vycházky (kostel, nějaký kulturní vyžití...) pourpoint (spodní suknici), přes to svrchní kabátec, pak svrchník (asi gardecorps) a zavřelo by se to pláštěm. Vivat svátečnímu oděvu.
A vzhledem k tomu že se dám na dráhu profesionálního vojáka bude pracovní zbroj a pak něco na denní nošení (resp doma, nebo někde kde nechci dělat parádu), to bych tipoval tu modrou co mám přes košili, k tomu pro přecházení po tvrzi opět svrchník + plášť.

Což mě vede k tomu že bych měl zapřemýšlet nad trošku lepším oděním vzhledem k tomu že mě to živí...
Tedy:
podzbrojovka - pourpoint
přeszbrojovka - prošívka s kratšími rukávy
kroužkovka - pro mě kámen úrazu a to hlavně z finanční stránky - byla by pro takovéhoto vojáka verze 2 prošívanic jako ochrany hrudi dostačující? (dočasně)
helma - můj klap
rukavice - plechový torzo + podbíjenej kornout + šupinový prsty
ochrana rukou - asi vsadím na podbíjené předloktí a myšku k tomu
ochrana nohou - celoplechy se zavíranými lýtky (měli by být někdy v květnu)
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Valkoun »

Tak si udělej Visby pláták, je sním míň práce jak s tou svrchní prošívanicí a hodí se ti k rukavicím a předloktí.
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Karel »

Si nějak nevybavuju o kterej pláťák se jedná (máš foto?)... Původně jsem přemejšlel nad lentnerem, ale zpracování je trošku nad moje dovednosti...
Zpitíhněv
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 136
Registrován: Po 15. Bře 2010 21:17:23
Místo/Bydliště: Horní Bříza/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Zpitíhněv »

Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí. Nakonec ví opravdu všechno o ničem.
http://www.shsinvictum.cz
Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Karel »

Tenhle web sem už viděl, ale určitě beru v potaz...

Inu asi nejdřív něco udělám s civilem a bojovej budu zatím řešit průběžně... pláťák by byl fajn, nejdřív to bude chtít udělat ty rukavice a asi se podívat na pobíjený předloktí
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Czernozub »

Řady profesionálních vojáků nám nebývale rostou :mrgreen:

Valkoune, k tomu tvému povídání- opravdu to chápu správně že mám mít lněnou košily, přesto vlněnou suknici, přes to módní kabátec, přes to gardecorps(bo karnáč v mém případě) a ještě plášť? Jako, ano, říká se že v dobách minulých bylo chladněji, ale až takhle?
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Valkoun »

Czernozub napsal: Valkoune, k tomu tvému povídání- opravdu to chápu správně že mám mít lněnou košily, přesto vlněnou suknici, přes to módní kabátec, přes to gardecorps(bo karnáč v mém případě) a ještě plášť? Jako, ano, říká se že v dobách minulých bylo chladněji, ale až takhle?
Tak si to přečti znova..
Je to terminologie vrstvení. A o plášti přes svrchník jsem nepsal..
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Josephus Titus »

Czernozub napsal:mám mít lněnou košily, přesto vlněnou suknici, přes to módní kabátec, přes to gardecorps(bo karnáč v mém případě) a ještě plášť?
o plášti přes svrchníkl jsem psal já :) .

A taky jsem psal, že to vrstvení není nijak striktně předepsáno a že to máš na sobě záleží i na počasí. Já osobně jsem plášť přes svrchník (v mém případě hérigaut anóbrž gardecorps) v chladném počasu ocenil.
Dále je také nutno brát v potaz, že pro účely klasifikace a terminologie vrstvy dělíme zřetelně, ale v praxi tak zřetelně oddělené být němusí (aneb šedá je teorie a věčně zelený ... známe to všici :) ). Jsou oděvy u kterých nejde přesně říct do které z těchto kategorií spadají a zrovna karnáč mezi ně patří. To je prostě něco mezi pláštěm a svrchníkem, další plášť už bych přes to nebral.

To důležité je, co psal Valkoun, tedy co je a co není vidět. Košile (sensu stricto čili momentálně sensu Valkoun :) ) by prostě neměla být odhalena. Takže když máš svrchní suknici s kratším rukávem (typicky s pachy) pak pod ní musíš (!) mít ještě jednu suknici s dlouhým rukávem. (pozn. k tomu co, Zube, píšeš - pod módní kabátec je lépe brát zase módní kabátec, v případě módy vycpávaných kabátců jeden vycpaný a druhý, který těsně kopíruje jeho siluetu). Pokud mám suknici s dlouhým rukávem, který košili skryje, pak by pod ním být další suknice nemusela, alespoň ne vždycky. Samozřejmě, když se naskytne příležitost, kde se potřebuješ ukázat, pak holt nezbývá než vytrpět obě dvě.
Stejně tak určitě nevadí, když svrchník nahradí svrchní suknici. Zase ale záleží na příležitosti, aneb důstojenství bolí ... :D

Abych to shrnul: Když je léto a horko a když o nic nejde vystačíš s jednou sukní/kabátcem s dlouhým rukávem a košilí pod ní. Když je zima nebo když musíš zdobit, pak na sebe navalíš všech pět vrstev a ještě za to budeš rád :) . Pokud tuplem o nic nejde a jediné na čem záleží je fyzická pohoda (typicky při práci), pak můžeš odkrejt i tu košili.

Na počasí a příležitosti nezáleží jenom vrstvení, ale i materiál. Suknice nemusí být jenom vlněné a podšívané (i když takové jsou, jak píše Valkoun, praktické a déloe vydrží). Máme dost zpráv o tom, že se rozlišují oděvy na léto a na zimu a ty letní mohou být z různých lehkých látek - cendelínu, barchetu, lnu etc. (týká se to hlavně spodních suknic, ty svrchní suknice a svrchníky by měly být dělány spíš z něčeho bytelnějšího). Péct se zkrátka nikdo nechce a nemusí ;) .

V některých dobách minulých bylo jistě chladněji (třeby tak před 6 000 000 let :D a nebo před 300 lety) ale v době Karlově jsme tu měli poměrně příznicé klima, láme se to spíš až po jeho smrti, takže tenkát netrpěli zimou o nic víc, než my dnes (tohle mi po uplynulých dnech zní trochu divně :-/). Akorát asi měli větší zimu v barácích...
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Josephus Titus »

Ještě aby se předešlo zbytečnému plašení - vrstvení i termilogie se týkají "lepšího" oděvu. Prostý všední venkovský (pracovní) oděv moc nepotřebuje ani jedno ani druhé. Vrstvy se budou klást na sebe dle potřeby a mnohdy se od sebe nebudou ani střihově lišit (pokud to nebudou vyřazené kusy onoho "lepšího" oděvu).
Jak už jsem psal jinde, záleží ovšem na tom, o jakou práci jde. Mistr řemeslník, který jedná se zákazníky nebo pracuje někde všem na očích nebo rovnou na něčem prestižním by si mohl/měl dát záležet na tom jak se při práci obléká (tj. třeba jednoduše, ale slušivě a nikoliv zcela de mode).
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Czernozub »

Díky Tite, už rozumím ;)
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů