Karel - neurozená jízda 1370 - 1380

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Karel - neurozená jízda 1370 - 1380

Příspěvek od Karel »

Zdravím všechny Karlovce, inu slibované vlákno je zde.
Jako postavu bych si představoval asi nějakého majetnějšího vesničana, řekněme sedláka nebo přímo rychtáře, co je feudálovi vázán službou. Případně rovnou nějakého člena stálé osádky hradu/tvrze. Postavu bych zprvu situoval na nižší stupínek této třídy (lehkooděnec – kopitník) a postupně bych se chtěl dohrabat až k neurozené jízdě…

Dataci tak 1350-1370.

Jméno mé postavy, tak to jsem zapátral v katalogu a zde jsou finalisté:
Bušek, Matěj, Boček, Pulík, Karel (tady bych byl hodně skeptickej :D)
(jinak jsem Pavel, ale vyber si :D)

Civil bych si představoval následovně:
Bruchy
Košile – tady mě tak napadá, jaká délka by byla asi adekvátní
Košile svrchní – lněná podšitá, opět dotaz k délce (jinak košile už mám, jenom si nejsem jist délkou – foto dodám v nejbližší době) a do chladného počasí vlnu, v tomhle případě bych délku viděl ke kolenům
Nohavice – lněné, přivazované k bruchům
Kápě – zatím mám lněnou podšitou, ale vzhledem k nedávným akcím začínám lačnit po teplé vlněné :D
Boty – kotníkové (http://www.boty-alanky.cz/cs/e-shop/got ... -gk19:225/), už jsou objednané
Tašvice – mám něco kůže a nějakou jednoduchou si spíchnu
Pásek – jednoduchá spona a nákončí (starostříbro)
A samozdřejmě si opatřím nějaký teplý plášť :D
Civil krom tašvice a bot je jak jsem vypsal (foto dodám snad už zítra)

Bojové odění asi nějak takto:
Vrstvené prošívky – asi něco jako nafotil Maršálek (viewtopic.php?f=37&t=168&start=10) tu druhou variantu – dlouhý + krátký rukáv – k tomu dotaz, jsem nějak omezen výběrem barev nebo je to jedno?
Prošívané nohavice – pod koleno + jednoduchá myška
Helmu – mám šlap (kalpvisor s odepínacím hledím) s kroužkovaným závěsem (8mm, nýtovaný)
Rukavice – prozatím prošívané palčáky, ale v nejbližší době by se to mělo změnit – plechová pěstice + kožený pobitý kornout + šupinové prsty

Pěstní štítek (ještě budu schánět)
Kopí – už je objednané, ratiště mám doma
Sekera – sekundární zbraň
Přemýšlím i o pěchotním štítu, ale to je krásná hudba budoucnosti a bujné představivosti :D

Teď nějaké konstrukční otázky k prošívanicím. Jak je to s rozparky? V předu a zadu / po stranách? Dýlka někam do půli stehen.
Naposledy upravil(a) Karel dne Út 21. Ún 2012 10:39:49, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Josif »

Šlap s hledím mi moc nesedí k majetnosti postavy. Je to spíš na jezdce. Ideálnější by byl šlap bez hledí, nejlepší asi klobouk.
Jinak pěkné ;)
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Klinštejn »

je pravda, že ten klapp bude možná moc.. ale nejhorší tam budou asi ty plechové pěstnice.. nemyslíš torza? protože pěstnice jako jsou tyhle:
Obrázek
na naší dobu nejsou...
Pokud šlo o plechové rukavice, viděl jsem zatím jen nálezy torzových přesýpaček, ale to nejspíše jen proto, že se nedochovaly prsty. .na náhrobcích všude mají alespoň šupinové prsty.
Obrázek Det finns alltid hopp..
Zpitíhněv
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 136
Registrován: Po 15. Bře 2010 21:17:23
Místo/Bydliště: Horní Bříza/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Zpitíhněv »

Mám pocit, že to opravdu jenom špatně napsal - myslí podle mě rukavice ála Wisby, tedy podbíjené s tím, že na hřbetu ruky bude plech navrch, tedy něco jako má myslím Zádubský. Ještě k helmě - klap je opravdu moc, k prošívce to chce buď klobouk nebo možná lebku...
Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí. Nakonec ví opravdu všechno o ničem.
http://www.shsinvictum.cz
Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Karel »

U toho klapu jde hledí odendat (Vojta ví), takže z toho je jenom šlap... Takhle... Jak popsal Vojta, Whisby, ale bez stahovacího kornoutu...
Přikládám foto (podšití se předělává...)

Nad helmou ještě pokoumam ;)
Přílohy
bez hledí
bez hledí
DSC00867.JPG (84.34 KiB) Zobrazeno 5816 x
s hledím
s hledím
DSC00866.JPG (81.25 KiB) Zobrazeno 5817 x
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Klinštejn »

To je peknej slap.. klidne si ho nech.. kdyz poridis i nejake podbijene natepniky a holene a budes mit mysky, tak by to snad slo.
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Karel »

Pěknej je, ale husiti ho zase ztrestali (mě) :D , jinak nátepníky a myšky - na tom se bude pracovat spolu s rukavicema.. a co se nohou týče, mám objednané celoplechové se zavíranými lýtky (do skupiny) :D
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Josephus Titus »

Karel napsal:Košile – tady mě tak napadá, jaká délka by byla asi adekvátní
Košile svrchní – lněná podšitá, opět dotaz k délce (jinak košile už mám, jenom si nejsem jist délkou – foto dodám v nejbližší době) a do chladného počasí vlnu, v tomhle případě bych délku viděl ke kolenům
Nohavice – lněné, přivazované k bruchům
Kápě – zatím mám lněnou podšitou, ale vzhledem k nedávným akcím začínám lačnit po teplé vlněné
Pokud nejsi "jen tak nějakej hnoják", což soudě podle šlapu i podle toho, co píšeš, nejsi, pak bys měl ten civil rozhodně přehodnotit.
Mužský oděv se ideálně (v modelovém případě) skládá z pěti vrstev: košile - spodní sukně - svrchní sukně - svrchník - plášť.
Vrstvení není samotřejmě striktně dané, záleží na příležitosti a společenských podmínkách, ve kterých se nositel pohybuje, ale v průměru/optimu se od tohoto modelu budou odchylovat jen ti nejodstrčenější. Pro obyčejného nebo vykořisťovaného městkého nádeníka nebude rozdíl mezi košilí a spodní suknicí, bude to mít stejné zpracovaní, a přes to pak vezme podle počasí další teplejší sukni a když bude kór zima tak ještě další a je jedno jestli je to svrchní suknice nebo svrchník. Čím majetnější tím výraznější bude rozdíl mezi jednotlivými vrstvami.
Abych to uzavřel: že máš košili je v pořádku. Ta "svrchní košile" lněná a podšitá by mohla odpovídat spodní suknici. Přes to bys ale měl mít ještě přinejmenším jednu suknici a/nebo funkčně odlišený svrchník (karnáč, hergot...).

A nezáleží jenom na vrstvení, ale i na zpracování. I na venkov proniká móda (píší o tom třeba Petr Žitavský, Štítný nebo Hus), třebaže opožděně a zkresleně. A móda pak rozhodne i o tom, jakou má mít oděv délku.
Stručně řečeno: Módní suknice 50. let sahají asi do půli stehen, vypchávané kabátce 60. a 70. klidně až těsně pod rozkrok. Konzervativní člověk bude mít v celém tomhle rozmezí sukni po kolena. Délka spodních vrtsev se jednoduše odvíjí od toho, co je nad tím. Ať konzervativní nebo prostopášný, majetnější člověk by měl mít oděv krejčovsky zpracovaný - vypasovaný. Na venkově se ovšem víc projeví rozdíl mezipracovním a svátečním oděvem - zatímco ten všední bude prakticky vždy ke kolenům a neforemného jednoduchého střihu (takřečený muž z Bockstenu), tak sváteční by měl být propracovaný na výše zmíněnou úroveň. A nepředpokládej, že do pole nepotřebuješ lepší oděv. Jestliže se ve vojenském táboře potkáš s pány a rytíři a především vojáckými frajírky všeho druhu, mel by sis dát dobrý pozor, abys nebyl za venkovskýho balíka.

Podotýkám, že tohle neměl být skutečný exkurz do venkovského odívání, na to je to příliš stručné, zjedodušené a povrchní. Prostě to, co se dá vychrlit v klusu. Nafoť a dej sem co máš, pak se k tomu dá říct víc a konkrétněji.

PS. Jestli máš na akce po celý rok jedny lněné nohavice, pak jsi masochista :D
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Czernozub »

Tite, co se ti nelíbí na vlněných nohavicích? Já v nich odjezdil celou loňskou sezonu, a bez problémů. Když je vedro, prostě je stáhnu...
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel - pěšák 1350-1370

Příspěvek od Valkoun »

Czernozub napsal:Tite, co se ti nelíbí na vlněných nohavicích? Já v nich odjezdil celou loňskou sezonu, a bez problémů. Když je vedro, prostě je stáhnu...

Přečti si to ještě jednou :D takhle akorát hnojíš vlákno :D
Nezabudovi Sláva!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů