Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Avátar uživatele
Czernozub
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od Czernozub »

To na fotce je kaftan ze 17. století, a co já vím tak je to relevantní opravdu jen pro tuto dobu, ukrajina-polsko, možná uhry.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Josephus Titus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josephus Titus »

Musím si veřejně nasypat popel na hlavu. :oops:

Zjistil jsem, že náhrobek Grety von Weilnau, který jsem postoval výše není pravděpodobně ze 60. ale až z 90. let. Za chybu se omlouvám.

V praxi to ale nic nemění. Kornoutovité mažety jsou doloženy z mnoha jiných (a mnohem jistějších) zdrojů a v to velmi (skoro identicky) podobné těm, které má Greta. Tím však nechci své pochybení ospravedlnit. Stát se to nemělo.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Kordulka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kordulka »

Až na to, že se nejedná o skutečné manžety, ale o prosté, anatomicky přizpůsobené zakončení rukávu.
Manžetou by se ten rozšířený konec rukávu stal, pokud by byl zpevněný a od vlastního rukávu oddělený švem nebo výrazným tvarovým přechodem.
Avátar uživatele
Josephus Titus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josephus Titus »

Kordulka napsal:...od vlastního rukávu oddělený švem nebo výrazným tvarovým přechodem.
No, zrovna když se podíváš na předmětný náhrobek konkrétně na postavu Margarety von W. pak tam uvidíš, že se nejedná o plynulý přechod, ale že je tam naznačený šev. Co se zpevnění týče, pak některé z vyobrazených "kornoutů" skutečně jako zpevněné vypadají (obecně bych doporučovla zpevňovat s výjimkou těch opravdu malých a anatomických a nebo naopak těch šílených obrvelikých, které se nosí na konci století) a úplně anatomické taky nejsou, někdy naprosto výrazní trčí od ruky do protsoru. Takže je tam dokonce i ten výrazný přechod.

Ale to je všecko jenom slovíčkaření a hra s nuancemi. Fakt je ten, že jsem tomu manžeta asi nikdy předtím neřekl a nemám ani do budoucna v plánu tomu tak systematicky říkat.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
leeloo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od leeloo »

tie rukavy som pozerala aj sama, celkom sa mi pacia, ale uvidim, ci ukecam mamu na to, ze ich zvladne :D.

mam ale este par otazok.
ohladom kuninej kapucky som zacala rozmyslat o latinskych heslach, ktore by som nanu vysila. tym, ale ze som clovek otvorenej mysle, nezviazanej krestanskymi tradiciami, som si sice par veci nasla, ale pravdepodobne nebudu pouzitelne. poprosila by som skritizovanie a pripadne navrhy.
"ATTINGERE CAELUM DIGITO" - dotknut sa prstom nebies

"DRACO DORMIENS NUNQUAM TITILLANDUS" - nedrazdi spiaceho draka

"EX ASTRIS, SCIENTA" - z hviezd pochadza mudrost

"QUIDQUID TATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR" - cokolvek sa povie po latinsky, stale to vyznie vznesene.

druha vec. nasla som obrazok na ktorom je houppelanda, je to obrazok zo strnasteho storocia na ktorom je vyobrazeny karol IV, ale nie nas ale francuzsky /1294 - 1328/. je to obrazok z kronik jeana froissarta, ulozeny v bibliotheque municipal besacon, francuzsko. nevidli ste ho uz predtym, nepoznate presnu dataciu?
Obrázek

posledna vec. objednavali sme nejake veci od ukrajincov a dosla nam poskodena brosna. je to odlievana mosadz, pozlatena. nemate napad, ako to opravit?
Obrázek
Obrázek

dakujem
Avátar uživatele
Krisstina
ČLEN SPOLKU
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krisstina »

Tak prakticky to vyrobit nebude asi problém... normálně bych nastříhla ten rukáv trošku delší v zhruba anatomickém tvaru (šít jsem se učila sama, takže na to nemám žádné technické moudro) a pak bych to našpendlila přímo na ruce i s tím kornoutkem. Rukáv se mi zatím u všech mých výtvorů podařilo vsadit švem normálně dolů a pak jsem ty knoflíčky řešila různými způsoby - u volnějších rukávů jsem jen ten šev pootočila na stranu, takže je ten rukáv něžně zkroucený, jednou jsem i dělala extra rozparek na knoflíky. Snazší by bylo ten rukáv rovnou našít švem vzadu a knoflíky by na něj navazovaly. Podklady jsem nehledala, tohle je jen technická hypotéza typu "jak to udělat".
Kordulka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kordulka »

S Froissartem opatrně - má několik edicí a zrovna ten obrázek u brože je z doby někde kolem r. 1420.
Avátar uživatele
Maršálek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Maršálek »

leeloo: Na opravu stačí nový ketlovací nýt. Jsou v různých délkách, i povrchových úpravách, včetně zlacené mosazi.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
leeloo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od leeloo »

Maršálek: ono je ale problem, ze ten nyt je tam napevno asi vletovany v tom "kornute". ked som sa bavila so zenskou ktora je sprerkarka, povedala, ze sa to da zletovat, ale nejakym divnym sposobom, kedy sa to cele nahreje a tym zlezie povrchova uprava - zlato. ked by sa mi ten stary zlomeny nyt podarilo odtial dostat, ako by som tam mohla upevnit novy, ked je tam napevno? ono to vysi na tom kornute, nie na nyte
Avátar uživatele
mahy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mahy »

Tak pak jedině na hnusa:
vezmi vteřinové lepidlo a všechno-perličku, krytku i koncové očko- prostě přilep.

Nebo sežeň šikovného šperkaře co ti opatrně nahřeje jenom ten nýtek a napájí jej do potřebné délky. Vše bude kryto perličkou.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět