Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1383

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1

Příspěvek od Heinrichvs »

Doufám že mi urozený pán nechá prohlédnout stehy na sběři. Vypadá to jako zatím nejlepší replika lepších bot co jsem kdy viděl. Ten nález je myslím z šlesvicka.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1

Příspěvek od Zdeslav »

Moc hezký... :thumbup:
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1

Příspěvek od Ježek »

scarvein napsal: Ja bych take rekl, ze tu hul bych nosil jenom tam, kde jsem sel reprezentovat svuj urad, nebo zejmena u soudu. Takze na vetsine akcii, na kterych se vyskytuju bych ji asi nepotreboval. Ale je to kazdopadne zajimavy doplnek.
Podle mne jen při výkonu úřadu. U nižších komorníků - půhončích je zřetelně napsáno, že mají půhon doručovat právě s holí - evidentně to je (i z té iluminace z města) symbol spravedlnosti, správného fungování světa (slovanský mir) podobně jako žezlo.

Neviděl bych, že se tohle bralo všude s sebou, aby všichni viděli, že já mám tuto funkci, podobně jako víme, že první králové mohli nasazovat korunu jen v určitých okamžicích a nebylo jich hodně. Takže si myslím, že tahle hůl jen za zemském soudu a při soudních úkonech. Přímo doložit to ale nemůžu :(
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1

Příspěvek od maser »

Teď na semináři jsem měl větší prostor čumákovat po lidech a chtěl bych se zeptat tady na Scarveinův kabátec. Jde mi o řešení rukávů - nějak si je nevybavuju z karlovské doby, spíše z dob pozdějších. Podle čeho je to dělané? Díky za odpověď.

http://img4.rajce.idnes.cz/d0406/8/8626 ... .jpg?ver=0
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1

Příspěvek od Josephus Titus »

Už jsme to někde na fóru probírali. Řešení je doložitelné kolem roku 1375 na sochách náhrobku Catherine Mortimerové a jejího manžela. Jedná se ale spíše o náznak věcí budoucích, příznačné a běžně rozšířené je (alespoň na základě mých současných znalostí) až v 80. letech 14. století.
Pro naši dobu tedy určitě nedoporučuji. Ale opět - nedoporučuji na základě momentálního stavu znalostí. Třeba časem najdeme (čti Mikey najde) doklady, které můj názor vyvrátí...
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1

Příspěvek od Valkoun »

A samozřejmě z Evangeliáře Jana z Opavy, Čechy, dokončen 1368, teoreticky mohl být doIluminován později.
Přílohy
P8190030.jpg
P8190029.jpg
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1

Příspěvek od Josephus Titus »

Valkoun napsal:A samozřejmě z Evangeliáře Jana z Opavy
Právě že ne: Nabírané rukávy s úzkým předloktím, jako jsou třeba v Evangeliáři, máme samozřejmě na naši dobu doložené hojněji, tady jde ale o rukáv, kde zúžení pokrývá jenom část předloktí (cca půlku) a to je ten háček. I ty nejkratší zúžené partie v Evangeliáři jdou až k lokti (resp. k loketní jamce).
Naposledy upravil(a) Josephus Titus dne Čt 03. Dub 2014 13:34:06, celkem upraveno 1 x.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1

Příspěvek od scarvein »

Puvodne to bylo delane podle bible Vaclava IV, to jsem jeste nepatril do projektu a delal 1400 plus minus. Pozdeji jsme to dohledavali a i kdyz se pak kousku naslo, je to porad minoritni reseni, ktere by se masove nemelo pouzivat a kopirovat. Na moji dataci bych to v mem postaveni obhajil, ale stejne je ted ve vyrobe typictejsi karlovsky kabatec, abych mel co stridat. Stejne tak je ve vyrobe nova pokryvka hlavy - ten saperon co nosim neni take 100% koser na 1378, naznaky to uz jsou, ale to rozsirenejsi az na 90. leta a dale.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1

Příspěvek od Josephus Titus »

Scarveine, ptám se čistě ze zájmu - máš ještě nějaké doklady kromě toho náhrobku Catherine Mortimerové, o kterém jsem psal výše, a té jedné truhličky, kterou našel Mikey a která může být dost dobře pozdější? Kdyžtak je sem zkus hodit. Budu ti za to zavázán.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ješek z Vartenberka - nejvyšší pražský purkrabí 1366 - 1

Příspěvek od maser »

Děkuji všem za upřesnění. Mě v tom právě Juraj přijde takový moc "Václavovský" abych tak řekl, ale do mody nevidím, tak si to chci ujasnit. Bylo by to tedy dobré někde zvýraznit v popisu postavy, že se jedná spíše o nevhodný kabátec, aby jich pak nelítalo u nás víc.
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů