Vítek - neurozený jezdec

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítek - neurozený jezdec

Příspěvek od Czernozub »

A hlavně si zapamatuj že outfit4events ne, opravdu ne ;)
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Zpitíhněv
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 136
Registrován: Po 15. Bře 2010 21:17:23
Místo/Bydliště: Horní Bříza/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítek - neurozený jezdec

Příspěvek od Zpitíhněv »

Ahoj, pokusím se vyjádřit svůj názor k tomu, co si psal, že bys chtěl
Prošívanice je krátká, vzhledem k rozměrům kroužkové zbroje, kterou si budu objednávat (http://www.lorica.cz) a zde jsem se dočetl, že prošívanice musí být přinejmenším stejně dlouhá, aby byla k něčemu, proto se ptám zda nevíte, kdo by mi jí prodloužil?
To, že prošívanice by měla být minimálně stejně dlouhá jako kroužky vychází z logiky věci, nicméně konkrétní délka obojího se v průběhu času docela měnila a chtělo by to tudíž vědět tu dataci. Tahle prošívka je ale stejně podle mě na prd, takže pokud můžeš, tak jí nahraď něčim lepšim. Tzn. aby byla vpředu na šněrování(knoflíky pod zbroj nedoporučuju), rukávy aby byly vsazený až za ramenní kloub a vůbec celý střižený tak, abys mohl zvednout ruce co nejvejš, aniž by ti pásek i s prošívkou vyjely až pod bradu. (z fotky se mi totiž zdá, že ta tvoje je střižená přesně tak, že tohle dělá ;) )
Nákrčník je taky krátký, oplet od helmy taky lorica, tak nevím zda se dá taky prodloužit, nebo udělat nový, či jiné řešení?


Míníš-li opletem aventail, tedy závěs k přilbě, tak tam by to v ideálním případě mělo fungovat trochu jinak(podle mě teda), a to že vyrobíš de facto prošívanou kuklu až na ramena a všiješ jí do helmy a přišiješ k tomu aventailu. Teď uplně nevim, jestli jsem to popsal pochopitelně... :D Principielně je to tohle - http://silva-nortica.blog.cz/0801/vyrob ... vane-kukly
Rukavice jsem zavrhl a zvolil jsem si tyto - http://www.historical-armoury.com/prsto ... ice-1.html jen v hnědé barvě a pod ně polstrované. Jen nevím zda je lepší/dobovější mít ty lamely z vrchu, či zespoda?
Já si teď nejsem jistej, ale mám takovej pocit, že verze rukavic bez prstů byla zavrhnuta, nicméně pokud ne, tak mě někdo opraví. Stejně si ale myslim, že vhodnější by možná bylo něco takovýho http://vulcan-armoury.cz/galerie/14/ruk_bor1.JPG či něco takovýho http://wiki.antir.sca.org/images/3/37/F ... lets_4.JPG popř. ostudu by neudělaly ani pěkné kroužkové, ale to zase záleží na tý neuvedený dataci...
Nátepníky jsou asi taky nedobové že? Zde bych jako alternativu viděl asi něco ve stylu manžet na rukavicích viz výše.
nátepníky pryč ;)
Boty bych si velmi rád ponechal, je-li to ovšem možné/dobové.
V botách se vůbec nevyznam, ale přijdou mi tu z toho co máš na sobě jako nejmenší zlo (to neznamená, že jsou ok!). Boty by to chtělo s vnitřnim švem, koženou podrážkou, taky tahle všeobecně rozšířená špička se mi moc nepozdává a ten "ohrn" nahoře tam prostě nepatří.
Štít je zřejmě úplně mimo, proto jsem si jako alternativu zvolil něco takového - http://www.outfit4events.cz/stity/stit- ... it-marburg je-li to ovšem dobové a prosil bych o kontakt na někoho, kdo by mi jej udělal.
štít je samozřejmě uplně mimo, ten cos vybral vypadá ok(mimochodem o4e neni většinou uplně nejlepší stránka na hledání inspirace...). Slušný štíty vyrábí dautus.

Dál bych se chtěl zeptat - jak máš řešený ty nohy? Ono neni z fotky uplně patrný, každopádně pokud chceš dělat sesedlýho jezdce(nebo si pořídit koně ;) ) tak bys měl mít pořešnou ochranu nohou, páč to je to místo, kam my pěšáci rádi mlátíme... i tak ti budou nohy koukat zpod štítu, pokud budeš mít ten sférickej trojúhelník, takže budou stejně první na ráně -> napsat představu.


A HLAVNĚ DATACI A SOCIÁLNÍ POSTAVENÍ POSTAVY!

P.S. teď jsem si všimnul tý helmy, cos postoval níž - prosimtě neber tenhle typ(viz. Arminovo příspěvek) a už vůbec neber tohodle výrobce...
Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí. Nakonec ví opravdu všechno o ničem.
http://www.shsinvictum.cz
Balag
Příspěvky: 27
Registrován: Ne 17. Črv 2012 12:13:19
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítek - neurozený jezdec

Příspěvek od Balag »

Uf musím říci, že takové sepsutí jsem nečekal, nicméně nedá se nic dělat chybami se člověk učí.

Momentálně se chci zeptat na tu přilbu co sem navrhoval, výrobce je Mojmír Vrtal a přilba již byla objednána i s opletem, tedy aventailem z loriky, mám si tedy nechat udělat šlap bez hledí s opletem a pod to tedy již zmíněnou kuklu s pokračováním dle délky aventailu? Nebo celou objednávku stornovat?

Možná trochu hloupý dotaz, ale nevíte náhodou kdo by mi http://silva-nortica.blog.cz/0801/vyrob ... vane-kukly něco takového zhotovil?

S tou datací a sociálním postavením jsem čekal trochu pomoct neboť nevím přesně jaké role bych mohl zastávat.
Datace zřejmě kolem roku 1370, pod nějakým šlechticem, ale nemám to prostudované, za což se omlouvám.

Obrázek štítu jsem na outfitu našel náhodou pouze pro inspiraci, jestli něco takového lze.

Nohy jsem chtěl něco takového:

...a k tomu tedy plechová lýtka.
Přílohy
270966_308350685924723_621940605_n.jpg
270966_308350685924723_621940605_n.jpg (57.11 KiB) Zobrazeno 3741 x
Balag
Příspěvky: 27
Registrován: Ne 17. Črv 2012 12:13:19
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítek - neurozený jezdec

Příspěvek od Balag »

Ještě dodatek.
Helmu jsem viděl u strážce božího hrobu od mistra třeboňského a ten má odklápěcí rybí kost a je to kolem roku 1380, tak jsem předpokládal, že je dobová a odnímatelné hledí jsem chtěl pouze kvůli případné praktičnosti, kdybych třeba potřeboval šlap pouze bez hledí.
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítek - neurozený jezdec

Příspěvek od Valkoun »

Helmu nestornuj. Můžeš ji nosit bez heldí. Další varianta je nechat si udělat buď hledí, nebo odnímatelný nánosník, v obou případech by na helmě musel být některý druh upevnění klappvizorů s pantem uprostřed.

Prošívané kukly dělají v Polsku, u nás mě napadá jen http://www.prosivanice.cz/13-nakrcnik-velky.html

Konkrétně tyto podbíjené nohy jsou pěkné

PS: Nejde o sepsutí, buď rád, že ti to napsali na rovinu a co nejdřív se toho pokus zbavit.
Nezabudovi Sláva!
Balag
Příspěvky: 27
Registrován: Ne 17. Črv 2012 12:13:19
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítek - neurozený jezdec

Příspěvek od Balag »

To sem si teď oddych, neboť jsem již zaplatil nemalou zálohu za její výrobu.
Za kontakt na nákrčník děkuji, doufám, že to půjde upravit.

Chci se zeptat co konkrétně bych na těch botách měl upravit aby byly dobově snesitelné, případně jaké boty jsou dobové?
Opasek bych měl mít jaký?
Rovněž prosím, kde a jakou přesně prošívanici bych si měl nechat vyrobit, neboť bych nerad opět kupoval špatně.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítek - neurozený jezdec

Příspěvek od mikey.88 »

Dříve nebo později dopadneš jako my všichni a začneš si věci vyrábět sám. Není to zas tak těžké, aby sis to nedokázal ušít sám :) Šil jsi někdy? Já před rokem a půl ne a dneska mi to (snad) už trochu jde. Nejen že tě to naučí trpělivosti a zručnosti, ale i to ulehčí tvé peněžence. Protože ta cesta, že všechno někomu zadáš a on si to pak nechá (leckdy) draze zaplatit není asi úplně nejvhodnější. Alespoň pokud jde o textilní věci. Protože vždy je pak riziko, že ten dotyčný, co to vyrábí, nepochopí postup nebo funkci výrobku a udělá to špatně. Stává se to možná až příliš často :)

Takže pokud chceš být neurozený sesedlý jezdec kolem roku 1370, tak je ještě docela důležitá tvá majetková situace. A to jak u postavy, tak ve skutečnosti.
Obrázek
Balag
Příspěvky: 27
Registrován: Ne 17. Črv 2012 12:13:19
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítek - neurozený jezdec

Příspěvek od Balag »

Tak co sem si přečetl na fóru, tak bych mohl být rychtář ve službách pána, tedy majetkově zřejmě celkem dobře předpokládám. Datace tedy kolem roku 1370-80.
Majetkově jako persona jsem na tom rovněž řekl bych celkem dobře, pracuji a prozatím mám celkem nízké životní náklady i tedy příjem, přesto si myslím, že ušetřím celkem dost.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítek - neurozený jezdec

Příspěvek od Kordulka »

Balagu,

pokud budeš rychtářem, těžko můžeš být neurozeným jezdcem v něčí družině.

Rychtář je městská či obecní funkce a je pracovně plně vytížen správou obce. K tomu má většinou nějakou živnost - mlýn, pivovar, tavernu. Tyto živnosti byly ve středověku připisovány právě rychtářům jako forma odměny za jejich služby a zároveň jako určitá forma kontroly nad některými komoditami.

Rychtář byl totiž nejen správcem obce, ale také vykonavatelem práva, zastupoval obec navenek - vůči vrchnosti i vůči panovníkovi (prostř. královského rychtáře), zodpovídal za její bezpečnost. Jako takový by ses nemohl účastnit případných ozbrojených výprav pána své obce či města.

Pokud snad došlo k mýlce a zaměnil sis purkrabího (správce hradu, tvrze, případně celého panství) za rychtáře, i zde je třeba zvážit, můžeš-li si takovou roli dovolit. Především potřebuješ pána, jemuž bys majetek spravoval - a to ať už jako purkrabí, nebo jako rychtář. Od toho, jak zámožný je Tvůj pán, by se pak odvíjelo i Tvé ekonomické zázemí.

S ohledem na Tvůj věk je rovněž velmi málo pravděpodobné, že by Ti taková funkce byla svěřena. Jak purkrabí, tak rychtář se ke svým funkcím propracovávali často celé roky; i když rychtářství mohlo být i dědičné. Museli prokázat řadu schopností a nabýt řady zkušeností. Velmi často uměli číst a psát a to ve středověku také nebyla otázka pár měsíců.

Zvaž to tedy ještě.
Myslím, že by bylo lepší budovat svou postavu postupně a "bohatnout" podle toho, jak by se Ti dařilo zdokonalovat své vybavení.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítek - neurozený jezdec

Příspěvek od mikey.88 »

Kordulka: Přesně to samé jsem chtěl napsat taky :D

Vítek: Být tebou, tak začnu jako doprovod některého z pánů. Je to stejná profese jako dnes bodyguardi chránící VIPky. Byl bys ozbrojený jezdec a dle možností tvého pána i adekvátně ustrojen a ozbrojen. Něco jiného bude zbrojný doprovod zemského sudího a něco jiného nějakého zemánka z Nemanic. Jak psala Kordulka i já výše, záleží na tvých skutečných finančních schopnostech takovou postavu utáhnout. Radši investuj do něčeho, co si bez vybavení neuděláš (zbraně, zbroj) a věci ke kterým nic zvláštního nepotřebuješ se s naší pomocí pokus vyrobit sám. Jehla a nit si najde cestu ke každému. Bude tě to stát pak ve finále mnohem méně než si všechno koupit.

Odkud jsi?
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů