Oldřich III Pluh z Rabštejna

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Oldřich III Pluh z Rabštejna

Příspěvek od Heinrichvs »

Rozhodl jsem se pro tohoto pána po dohodě s maserem. Řemeslník a měšťan, kterého jsem představoval by asi těžko mohl být s velkým pánem jako Heřman z Hradce
Dlouho jsem hledal nějakou postavu, který by se vztahovala k místu kde žily moji předkové. Až Maser koupil knihu s článkem o Pluzích ze Žďáru, pak z Rabštejna.

Pluhové mají svého nejslavnějšího předka Oldřicha I Pluha ze Žďáru. Byl to purkrabí a stavitel Jindřichova Hradce a také podkomoří krále Jana.
Pro Zdeslawa bude zajímavé že Oldřich vlastnil nějakou dobu i Nezabudice.

Syn Oldřicha I byl Oldřich II, který v roce 1339 získal Rabštejn. Od té doby se píší z Rabštejna.
Synové Oldřicha II ztratily Rabštejn tím, že z nějakého důvodu naštvaly císaře Karla a ten na ně chtěl vytáhnout se zemskou hotovostí.
Nakonec se Karel nechal obměkčit a v říjnu 1358 Pluhové dostaly 3000 kop grošů za panství Rabštejn.

Oldřich III
První zmínka je 1358, byl v té době donátor kostela v Chyši. 1379 prodává ves Přehořov a je jmenován jako Vladyka z Dírné.
Dírná a Přehořov jsou vedle Pluhova Žďáru. Oldřich se tedy ujal pozůstalosti v okolí Jindřichova Hradce a mohl mít i dobré vztahy s Heřmanem, protože oba asi neměly zájem se moc přátelit se dvorem císaře.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oldřich III Pluh z Rabštejna

Příspěvek od Zdeslav »

No vida, k Oldřichovi Pluhovi se dostal můj táta do lenního vztahu a od té doby náležejí Nezabudice ke Křivoklátu. To se nám to hezky prováže :)
Nezabud hrr!
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Oldřich III Pluh z Rabštejna

Příspěvek od Heinrichvs »

Nějak jsem na to zapoměl při všech změnách co neustále dělám.
Mám problém udělat fotky toho co mám teď tak sem dávám. Trochu starší.
Co nevidět sem dám novější fotky, které musím extra udělat.
Civil je železná plstěná čepice, asi jako mají strejdi řemeslníci ve Slavětíně. Nohavice mám normálně modré.
Suknice na 50 leta delší s knoflíky momentálně cínovými. Po mém zkoumání jsem zjistil že cínové byly běžnější. Z barevného kovu tehdy dělaly knoflíky jen v Norimberku a vyvážely je do celé Evropy. Nebyly extra vzácné a drahé, ale nebyly úplně běžné.
Boty běžné. Celé dle známého náhrobku z Německa, barevný s detaily. Opasek rytý mosazný.
Zbrojní věci, pracuju pořád na šlapu se závěsem. Zatím mám kuklu z kroužků nebo jen batvat, dvě kroužkovky, ochranu nohou, loktů a rukavice. Ještě dělám na ochraně lokte a ramene. Plátový kabátec dle sousoší z Rakouska.
Přílohy
Kostým zmenšený.jpg
Kostým zmenšený.jpg (107.55 KiB) Zobrazeno 7448 x
Zmenšený.jpg
Zmenšený.jpg (61.71 KiB) Zobrazeno 7448 x
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Oldřich III Pluh z Rabštejna

Příspěvek od Heinrichvs »

Zde je první pokus o pečeť. Maser mě už upozornil na chybu, písmo je obráceně není to zrcadlově. Takže do šrotu a nové.
Přílohy
Pflug pečeť.jpg
Pflug pečeť.jpg (60.9 KiB) Zobrazeno 6867 x
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oldřich III Pluh z Rabštejna

Příspěvek od Sovinec »

Pěkné, a příští bude jen lepší :)
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
bilbo
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 25
Registrován: Út 08. Led 2013 14:36:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Oldřich III Pluh z Rabštejna

Příspěvek od bilbo »

Moc pěkné krásná práce a je to hezky plastické :)
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Oldřich III Pluh z Rabštejna

Příspěvek od Ježek »

Heinrichvs napsal:Zde je první pokus o pečeť. Maser mě už upozornil na chybu, písmo je obráceně není to zrcadlově. Takže do šrotu a nové.
V době, kdy 90% šlechty neumí číst, můžeš tvrdit, že to je napsáno "německým způsobem"
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Oldřich III Pluh z Rabštejna

Příspěvek od Heinrichvs »

Celkově je to špatně, helma má průzory vstupující do prostoru na otisku a přitom jsem to měl udělat obráceně. A taky jak koukám je to nerovné. Už jsem to chtěl několik měsíců vyzkoušet na tréningu s maserovo voskem. Až teď se to podařilo.
Tohle je jen na kusu odřízlé železné kulatiny.
Nové pečetidlo udělám zase za večer už správně, jen se na to dostat. Také mám rozdělané pečtidlo pro kolegu z Kosovy Hory, ale jak vidím tak taky půjde do šrotu. Jen jsem chtěl vědět co na to řeknete, na to jak je to plasticky provedené.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host