Bystřec, založení, život a zánik středověké vsi

které nejdou zařadit jinam

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Avátar uživatele
Koli
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 72
Registrován: Čt 05. Srp 2010 13:38:16
Kontaktovat uživatele:

Bystřec, založení, život a zánik středověké vsi

Příspěvek od Koli »

Pro ty, co ještě nevědí, MZM minulý týden otevřelo novou výstavu Bystřec - založení, život a zánik středověké vsi. Dneska jsme ji byli s Kiki zhlédnout a mají tam fajné a zajímavé věci. Fotky (neprotříděné) zde: http://kolii.rajce.idnes.cz/Bystrec_vystava_MZM. Omlouvám se za mizernou kvalitu, přes sklo vitrín a se strojem, co jsme měli k dispozici to lépe nešlo. :oops:
Kdo to nemá do Brna moc z ruky, doporučuju navštívit dříve, než jim to sežere kůrovec, kterého tam nainstalovali zároveň s expozicí a vesele se jim tam množí. :lol:

Ps: Nemáte někdo naskenovaný sborník, který o tomhle výzkumu vyšel r. 2006?
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Bystřec, založení, život a zánik středověké vsi

Příspěvek od Kordulka »

Našla jsem tohle povídání přímo od L. Belcrediho: ftp://ftp.mzm.cz/V%ECda%20v%20MZM/Arche ... k%E1ly.doc.
A pak ještě tohle: http://www.starahut.com/at/at13/08%20Ma ... 0Byst….pdf

Padá mi dne net, takže se mi spousta souborů neotevře. Ale když si zadáš do google "Zaniklá středověká osada Bystřec"+"Belcredi" (s těmi uvozovkami a plusem), vyjede hromada odkazů, z nichž většina jsou knihovní databáze, ale tu a tam asi bude i textový soubor.
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Bystřec, založení, život a zánik středověké vsi

Příspěvek od Josephus Titus »

Výstavu jsme navštívili cestou z Červeneho kameňa. A i když má své nedostatky (rekonstrukce oděvů jsou otřesné, určení některých nálezů pochybné a červotoč jede ze všech sil :) ) přesto je tam spousta krásných věcí k vidění, takže v konečném důsledku jsem byl i navzdory únavě nadšen.

Tady najdete to, co jsem při návštěvě nafotil. Kvalita nic moc, ale nějaká informace se z těch fotek vyčíst dá:
http://prokop-titus.rajce.idnes.cz/Vyst ... oveke_vsi/
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Bystřec, založení, život a zánik středověké vsi

Příspěvek od Kikina »

Výstava bude brzy končit, tak kdo má zájem a ještě to nestihl tak šup, do konce prosince ;)

:D Dovolím si neskromně dodat svou mini "recenzi" na téma: Výstava, na které jsem byla v poslední době. V životě jsem recenzi nepsala a u nás ve škole to neberou tak vážně, tak to berte s rezervou :D

Jinač fotky z výstavy od Wolfa: http://wolf472.rajce.idnes.cz/Bystrec_2 ... CN3937.jpg

Výstava, kterou jsem v poslední době navštívila
BYSTŘEC, založení, život a zánik středověké vsi
Tato výstava je uskutečněná MZM od 24.dubna do 31.prosince 2013. Vzala si za úkol zprostředkovat široké veřejnosti výsledky archeologického výzkumu na lokalitě Bytsřec a tím seznámit návštěvníka s úrovní života obyvatel ve středověku. Jednalo se o celoplošný výzkum a tudíž je ze všech studií středověkých vsí nejvýznamnějším. Archeologický výzkum zde probíhal v letech 1975 až 2004. U jeho zrodu stál prof. Vladimír Nekuda, DrSc., od roku 1982 ho převzal PhDr. Ludvík Belcredi.
Samotná expozice budila velmi zdařilým dojmem. Byla rozdělena textovými banery a výstavními vytrínami podle zpracovávaných sídelních objektů – usedlostí. Text byl čitelný a v úrovni diváka, takže se nemusel sklánět ani zaklánět. Popisky ve vytrínách byly přehledné a nasvětlení neomezovalo návštěvníkům prohlídku. Z Archeologických artefaktů byly vystaveny exemplární kusy, vypovídající o typologii předmětů doby života vsi od konce 13. do poč. 15. stol.
Další součástí expozice byly pokusy o rekonstrukci některých objektů, jako byl interiér kovárny, domu či pece. Když jsem si prohlížela interiér domu, zarazila mne jedna věc a tím byly jakési chrastivé zvuky. Až když jsem se na toto zaměřila všimla jsem si spousty brouků, kteří se procházeli po expozici. Nejspíše v teple vylezly z pod kůry kmenů, které znázorňovaly vnitřní stěny domu.
V poslední řadě k výstavě náležela i ukázka oděvů lidí žijících ve středověku. U tohoto jsem se pozastavila velice dlouho, jelikož je to téma, kterým se již několik let zabývám. Tak, jak byla celá výstava po archeologické stránce perfektně zpracovaná, u oděvů se to kurátorům vymklo z rukou, nejspíše protože oděv není jejich hlavním okruhem bádání. Tyto oděvy by možná odpovídaly koukatelnému minimu (KM)* pod názvem „Gotika“**, nikoliv pod názvem oděv vrcholného středověku. Bohužel vystavené kusy neodpovídaly ani tvarem ani materiálem. Například prošívanice lehkooděnce byla na figurínu navlečená a neměla vyřešené žádné zapínání, nohavice nebyly vypasované a uvazované na kabátce, místo bot měly figuríny ušity jakési špičaté čepice natažené na chodidla (přitom typologie středověkých bot je velice rozmanitá), kápě byla vtipně zapínaná na tři knoflíky, tašvice u opasku velmože byla ušita ze sametu, bez zapínání, opasek neměly přezky typologicky odpovídající té době a mohla bych dále pokračovat.
Po výstavě jsem si skromně dovolila napsat Muzeu hodnocení a připomínky. Pochválila jsem jim archeologickou část výstavy, která mne uchvátila, protože dalším mým zájmem je rekonstrukce hmotné kultury vrcholného středověku. Avšak k vystaveným oděvům jsem nemohla než napsat jaká je to škoda takového zpracování, které může v lidech vzbudit mylné představy a přidala jsem k tomu jak by to mělo vypadat a možnou nabídku spolupráce. Na to mi z muzea odpověděli, že pan Belcredi má více než třicetiletou praxi v oboru, nasbíráno nespočet iluminací a že tyto oděvy zpracovávala firma, která šije do filmu. To, že měli snížený rozpočet a ubrali se k náhradním materiálům budiž jim odpuštěno, ale i přesto by se to dalo zpracovat mnohem lépe. Třeba jisté kusy vypůjčit od výrobců středověkých bot, opasků apod. nebo vypůjčením oděvních kusů od lidí, kteří rekonstruují středověký život, mají je ručně ušité, s patinou z používání na akcích a s materiály odpovídajícími té době.

*KM – Koukatelné minimum – termín označující repliky oděvů napodobující historické, za použití náhražkových materiálů a technologií tak, aby nebudily dojem umělosti a fantazie.
**Gotika – pojem často používaný jako hanlivý výraz mezi lidmi rekonstrujícími život ve středověku, z důvodu že tento výraz pojímá celé období středověku a míchá styly dohromady společně s fantazií a romantickými představami.
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Bystřec, založení, život a zánik středověké vsi

Příspěvek od Ježek »

Lidé ověnčení tituly málokdy jsou schopni uznat chybu, zvlášť když je na ni upozorní lidi bez titulů :roll:

Ale když jim to dělal někdo, kdo má přece léta "zkušeností" v "oboru" :?

Současně byla a je v MZM (kde je otvírací doba, jak jak za krále Klacka) výstava o středověkých kachlích z Brna (a o Pobaltí nejenom ve středověku).

Co mne zajímá. Pozastavovali jste se nad tou megapecí?
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Bystřec, založení, život a zánik středověké vsi

Příspěvek od Kikina »

Jestli myslíš tu z Bystřece, ano připadalo mi to trochu moc velké, a bohužel k tomu nemám nastudováno více. Nicméně tu rekonstrukci dělali aspoň podle nalezených půdorysů. Pokud vás to někoho zajímá více, tak je k tomu krásná obrovská publikace k celému výzkumu.

Pro zájemce jsem naskenovala z té knihy aspoň něco málo o keramice, jiné hmoťárně a tak co mě zaujalo, esi to chcete v jednom souboru, tak do sz ;) :
http://carstin.rajce.idnes.cz/Bystrec
Aures in anima me pulsat
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů