Slavětín

které nejdou zařadit jinam

Moderátor: Sovinec

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

Děkujeme Ti upřímně, bratře Bohuslave, za zajímavý výklad oné malby! Je vidět, že se Ti v klášteře dostalo dobrého vzdělání, jež díky Tobě a Tvým prostřednictvím je k užitku i nám, hříšným laikům.
Kéž Tě Bůh stále provází na Tvých cestách.
Bohuslav
Příspěvky: 32
Registrován: Út 23. Zář 2008 13:55:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Bohuslav »

Děkuji paní Kateřino.

Tady na té malbě je dobře vidět, že ona figurální malba skutečně není jen do dohledávání tehdejší módy :angel:
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

Bohuslav napsal:Děkuji paní Kateřino.

Tady na té malbě je dobře vidět, že ona figurální malba skutečně není jen do dohledávání tehdejší módy :angel:
No, není. Ona tam je spousta dalších velmi zajímavých detailů jak věcných, tak společenských. A nejen ve Slavětíně 8-)
Rubáš z Hrádku
Příspěvky: 26
Registrován: Stř 05. Led 2011 1:03:53
Místo/Bydliště: Litoměřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Ahoj všem. Zajímám se o historii, i když trochu jiným způsobem než většina zdejších přispěvatelů. Slavětín jsem "objevil" už před lety, když jsem putoval po sídlech svých oblíbených Zajíců z Házmburka. Ve Slavětíně mne fascinuje hlavně znaková galerie. Mám dotaz k zobrazení donátora předávajícího kostel (foto na Rajčeti F 0229). Na jaké období to tipujete a co to má na hlavě? Mně to připomíná knížecí pokrývku hlavy. Pokud by někdo měl nějaké zprávy o místních erbech ,tak budu vděčný zájemce (letáček, Soupis památek... i Sedláčkovy-Růžkovy Atlasy erbů mám).
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Posadowski »

Rubáš z Hrádku napsal:zobrazení donátora předávajícího kostel... Na jaké období to tipujete
To se netipuje, to je nejspíš z roku 1379. Určení stáří maleb obsahuje restaurátorská zpráva a je založeno na historických souvislostech i průzkumu. Na citovaném obrázku 229 není podle mě donátor předávající kostel ale něco úplně jiného. (co, to bych se musel podívat do zprávy, kdyžtak napiš majlem). Na hlavě má asi symbolickou pokrývku označující panovníka.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

V pravém rohu lodě, u sloupu, je v koutě schovaný (zhruba ve výši 150 cm) donační nápis pána z Házemburka, datovaný do r. 1368. Do té doby patřil kostel i s městečkem pánům ze Rvenic/Ervěnic (ze Žeberka/Eisenberka) . Poté zřejmě městečko a kostel krátce drželi Házmburkové, ale počátkem 80. let už zase budují kostel Rvenicové, kteří navázali na stavební úpravy z předchozího období a nechali rozšířit a zvýšit hlavní loď. Oba rody byly úzce propojeny sňatky, takže si asi byly hodně blízké; je proto docela obtížné dohledávat, komu kdy zrovna kostel patřil.

Ten velmož klečící před světcem JE Mikuláš z Házmburka (tedy donátor) ve stylizovaném svatováclavském oděvu (proto ta čapka) a svatým je (pradvěpodobně) sv. Vojtěch v benediktinském rouchu. Mikuláš podává světci architekturu kostela s postavou sv. Jakuba (patron kostela). I Jakub je oblečen do benediktinského roucha a sám podává na dalším obraze kostel Bohu. Benediktinská roucha proto, že patrony kostela byli benediktini z Porta apostolorum v Postoloprtech.

Více: Zuzana Všetečková "Nástěnné malby v kostele sv. Jakuba Většího ve Slavětíně", Louny, 2000
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal:V pravém rohu lodě, u sloupu, je v koutě schovaný (zhruba ve výši 150 cm) donační nápis pána z Házemburka, datovaný do r. 1368...
Více: Zuzana Všetečková "Nástěnné malby v kostele sv. Jakuba Většího ve Slavětíně", Louny, 2000
Jo donátor ve Slavětíně vyobrazený je, jsi si jistá, že je to ten z obrázku 229? Asi jsem se spletl já, mám zafixováno, že totiž kolem něj je páska s nápisem, který je sice doplněný později (a pozor, není tedy ne směrodatný pro dataci(!)) ale na fotce 229 není, tak mě to asi zmátlo, je to hodně oříznuté.

Letáček s textem Z. Všetečkové je dosti stručný a zhutněný. K dataci kostela existuje uměleckohistorický rozbor a stavebně historický průzkum (ze kterého letáček samozřejmě vychází). Existují záznamy o tom, kdy loď s výmalbami ještě nestála, záznamy o tom, kdy se stavěla a kdy už stála a také existují erby tam vymalované. Z toho lze usoudit, kdo kostel vlastnil a nebo nevlastnil, když se to malovalo. Odtud pak lze dovodit, ze kterého období mohou malby pocházet. Syntéza těchto poznatků vede k druhé polovině, spíš konci 70.let 14. století a na italské vlivy.
Průzkum pásky s nápisem jednoznačně ukazuje, že nápis není autentický a nelze ho považovat za vodítko pro dataci maleb (!).
Nehledejme tajemství tam kde není, dokumentace k malbám existuje, ikdyž netvrdím, že je běžně dostupná.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Posadowski »

Posadowski napsal: ...že totiž kolem něj je páska s nápisem...
Aaa, už jsem to našel, jsem si prolistoval ty vaše fotky všechny, ta páska je na obrázku 0062 a je na ní datace 1385. Domníval jsem se, že tam je donátor toho kostela se svým erbem. Ale mrknu se ještě doma do dokumentace, nenosím to v hlavě a možná se pletu.
BTW, docela by mě zajímalo, kdo a jak to fotil a jak a čím na to svítil.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

Letáček vydaný Dr. Všetečkovou vychází z její vlastní obsáhlé studie fresek, která je dostupná. Nemám nejmenší důvod jí nevěřit.

Páskou s nápisem se tu, pokud jsem postřehla, nikdo nezabývá. Proto mi trošku uniká, proč je zmiňována v souvislosti s freskou s Mikulášem z Hazmburka a s datacemi vlastnictví kostela či vzniku fresek.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

Posadowski napsal:
Posadowski napsal: BTW, docela by mě zajímalo, kdo a jak to fotil a jak a čím na to svítil.
Vždyť jste to snad fotili také, ne? A pokud se pamatuji, tak s profinářadím. Takže stačí porovnat kvalitu fotek a dovodit si, jaké byly podmínky těch druhých 8-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host