Slavětín

které nejdou zařadit jinam

Moderátor: Sovinec

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

Posadowski napsal:
Kordulka napsal:Josef Mocker, "Chrám sv. Jakuba ve Slavětíně" - Zprávy spolku architektů a inženýrů, 1880
A studie dr. Zuzany Všetečkové o nástěnné výzdobě slavětínského kostela.
Tak vzhledem ke stavu poznání v roce 1880 je ta Mockerova práce spíš jen zajímavost než důležitý zdroj informací.
A Všetečková? To je pořád dokola. Pořád se odkazuješ na jakousi tajemnou studii Všetečkové. Předpokládám, že je to rukopis, který Ti půjčila Dr. Všetečková ze šuplíku, případně sbírka poznámek, protože oficiálně taková studie nevznikla. Není v žádné bibliografii, není v soupisu prací Z.Všetečkové, není v katalozích, v databázích článků, není nikde uváděna, nikde citována.
Zvláštní... Ale třeba jen neumím hledat.
To asi těžko, když Ing. arch. Josef Mocker je "pachatelem" rekonstrukce fresek z konce 19. století.
Já myslím, že současný stav komunikační techniky umožňuje každému požádat dr. Všetečkovou o konzultaci. Zatím jsem nenarazila na nikoho, kdo by se slavětínskému kostelu věnoval více...
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal:Nicméně se může jednat i o uměleckou invenci restaurátora Josefa Mockera. Na freskách je spousta detailů, které nasvědčují tomu, že pan architekt (tím nechci jeho práci nijak zlehčovat - na středověkou architekturu to byl odborník nad jiné vysoce vynikající, byť mu byly často vyčítány schematismus a přílišný příklon k německé gotice) neměl dostatečné znalosti o vrstvení středověkého oděvu, o jeho konstrukci a vzhledu, o obuvi i dalších atributech hmotné kultury. Navíc se do jeho práce mohly promítnout jak obrozenectví, tak v té době módní romantismus.
Blbost, blbost, blbost !!! Mocker nic takto podstatného na těch malbách nepřemalovával! (nebo snad v té jeho práci, co jsi citovala o odstavec výše, něco takového je popsáno? Jo, zboural tam kus kúru a ostění oken.) Nebo snad k něčemu takovému došla Dr. Všetečková v té tajemné studii? Jistě ne, protože jistě měla k dispozici restaurátorské zprávy, kde jsou všechny přemalby podrobně prozkoumány a popsány, včetně analýzy jednotlivých vrstev a jejich mikrofotek. Přemalby se netýkaly podstatných tvarů, oděvů, staveb atd, v podstatě jen obličejů, vzorů na pláštích, nějakých šablon a ornamentů. Tyto přemalby byly dobře identifikovány a při restaurování sňaty. Už jsem to uváděl v jiné diskusi na toto téma, přesně na ten samý dotaz. Dokoce jsem kvůli tomu volal tomu restaurátorovi. To si to nepamatuješ? Malby jak vypadají dnes velmi dobře odpovídají stavu v době vzniku.
Pořád jen daší důkaz toho že plkáš a nemáš o tom nic načteno. Sorry.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

Zajímavé - v tom případě tedy byla práce restaurátorů velmi špatná, protože fresky obsahují řadu úplných nesmyslů. Zajisté jsou i Tobě dobře známy, protože jsi kostel navštívil také a s detaily fresek jsi dobře obeznámen.

Určitě nebude problém sdělit kdo konkrétně tu rekonstrukci koncem 90. let 20. století prováděl... a zatím přežil. Již zesnulý restaurátor je poněkud nepoužitelný, že...
Já jsem své zdroje uvedla a odkázala na žijící a dostupnou konkrétní osobu.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal:fresky obsahují řadu úplných nesmyslů. Zajisté jsou i Tobě dobře známy
tak to mi teda opravdu nejsou. Jestli opravdu máš podrobný rozbor Z. Všetečkové, tak je to tam podrobně popsáno, ne? Včetně těch nesmyslů i restaurátorských postupů a závěrů ze zpráv. :lol: Tak proč se na to ptáš?
Plkáme o blbostech, mlátíme prázdnou slámu, zaplevelujeme fórum.
Další diskuse v tomto smyslu je zbytečná.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

Hmmm, tak to je ještě zajímavější - je jich tam "množství nikoli malé" a jsou zcela nepřehlédnutelné. Ostatně jsou dobře vidět i na zde zveřejněných fotografiích. Nevidět je musí dát docela slušnou práci :lol:
Alealeale; já nevím, kdo sem vyrazil s pokusem vyvolat konflikt (mimochodem dost zásadně nekvalifikovaným). A jak dojde na dotaz na konkrétního restaurátora, nastane úprk. ...sou věci teda :mrgreen:
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od noxter »

Kordulka napsal:Hmmm, tak to je ještě zajímavější - je jich tam "množství nikoli malé" a jsou zcela nepřehlédnutelné. Ostatně jsou dobře vidět i na zde zveřejněných fotografiích.
Bez jakékoliv ironie, já tam nic tak nepřehlédnutelného nevidím, snad kromě těch jakoby bruchů nad nohavicema.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

Střihy rukávů, některé nohavice nebo obuv, některé předměty denní potřeby.
Že to ještě neznal Mocker, to se dá pochopit; rekonstrukci prováděl v 80. letech 19. století. Ale v případě rekonstrukce z konce 90. let 20. století bych očekávala lepší výsledky, když už se tu hovoří o zautentičtění fresek.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Zdeslav »

Kordulko prosím, jak jsi přišla k tomu, že tam jsou ty "nesmysly"? To říká ta paní Dr. Všetečková, nebo je to tvůj osobní pohled? Když už tu takhle zásadním způsobem obviňuješ Mockera a restaurátorský tým, tak to prosím něcím podlož. Jinak je to plácání do větru.
Nezabud hrr!
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Posadowski »

noxter napsal: snad kromě těch jakoby bruchů nad nohavicema.
A i ty jsou autentické. Že někdo to odívání nezná, nebo že tam jsou některé věci zvláštní nebo neobvyklé nutně nemusí znamenat, že je tam domaloval Mocker. Navíc prostě nedomaloval, tečka. Že se to někomu zdá "divný" může být těžko důkazem přemalby. Žádný jiný důkaz prostě není. Pokud máte hloubkový průzkum vrstev, mikrofotky řezů a analýzu pigmentů, tak se prostě dá s dobrou jistotou říct, jestli to je přemalba nebo není.
Restaurátorské zprávy svědčí o tom, že není. To není nějaký můj výplod. Pokud s tím někdo nesouhlasí nechť podobně odborným stanoviskem dokáže opak. Tečka. Není o čem mluvit. Autorem zpráv je doc. Josefík a je jich několik, řekněme víc než 5.
Všem se omlouvám, ale skutečně tady nebudu psát kde jsou uloženy a jak jsem je získal, ani sem psát jména a dávat kontakty na osoby, od kterých jsem je získal, případně členy restaurátorského týmu a se kterými jsem o tom mluvil ať už osobně nebo telefonicky. Prostě tak zní dohoda s nimi a já ji neporuším. Pokud si o tom chce někdo rozumně popovídat, tak osobně to není problém včetně toho, že mu ty zprávy ukážu, ať si v tom zalistuje.
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od noxter »

Posadowski napsal:
noxter napsal: snad kromě těch jakoby bruchů nad nohavicema.
A i ty jsou autentické.
Byl to jen příklad. Rozhodně se nepovažuji za někoho, kdo by mohl vyvracet autenticitu maleb :D
Když už jsme u toho, ve Sborníku semináře historie odívání, jsem četl tvůj článek o Slavětíně, kdy můžeme očekávat pokračování? :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů