Slavětín

které nejdou zařadit jinam

Moderátor: Sovinec

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

maser napsal:Díky. Mě totiž velmi zajímá co drží ta postava vpravo. Jestli to končí před chodidlem Krista, nebo to ta noha překrývá. Jde mi o to, jestli je to meč nebo tesák.
Mimochodem ten pluh vpravo od toho je taky luxusní záležitost.
To není meč ani tesák; když jsem tam na to brejlila zblízka, tak to vypadá jako dva tesaři, kteří dokončují kříž. Ten vlevo do toho vrtá díru zhruba v místě, kam přijdou nohy. Možná přidělává opěrku pro nohy, která bývá na obrazech ukřižování zobrazována.

Moje fotky bohužel moc nevyšly, povedly se jen detaily některých ornamentů na pláštích a oděvech. Ještě si s tím zkusíme trošku pohrát a dám to sem také.
Naposledy upravil(a) Kordulka dne Ne 04. Říj 2009 18:47:01, celkem upraveno 2 x.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od maser »

Díky, já jsem z toho právě moc nevyčetl, ale zajímá mě to. Tím by můj problém nejspíše skončil a půjdu na další obrázek :)
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

Škoda, že vás nejelo víc, byl to skutečně zážitek! Navíc to zdaleka není jediný malovaný kostel ve Středních Čechách - dalším je např. rotunda v Holubici, kde jsou zbytky fresek z doby Karla IV (taky budou fotky!). A pak třeba kostel v Libiši, ale tam to je s focením hodně komplikované, takže máme k dispozici jen pár fotek udělaných klíčovou dirkou 8-)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od mikey.88 »

Maser: Buď se jedná, jak Kordulka psala, o dřevěný kříž a nebo by se mohlo ještě jednat o vrcholně středověkou kosu na sečení trávy.
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od maser »

Kosu v tom nevidím, to spíš ten kříž. Přeci jen je nahoře ten Kristus.
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Zdeslav »

Kordulka: ad nůžky, jestli tě zaujal tvar, tak těhle nůžek "moderního" tvaru máme i několik dochovaných originálů (ze 14. století). Jinak ty ornamenty na pláštích jsou prý právě příklad zásahu "restaurátorů" 19. století. Takže bohužel nic původního.

Maser: Jo na ty bruchy na nohavicích jsme taky koukali. Ale zase bych to asi přisoudil těm čmáralům 19. věku. Prostě vybarvili ty nohy blbě. (čistě můj názor, víc bude vědět Posadow)

Hlavně mě dostaly tyhle helmy:
http://periqculosus.rajce.idnes.cz/slav ... #F0133.jpg
http://periqculosus.rajce.idnes.cz/slav ... #F0234.jpg
http://periqculosus.rajce.idnes.cz/slav ... #F0222.jpg

To jsou prostě IMHO kraviny. Otázka je kdy, jak a proč vznikly.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od mahy »

to si nechte někdo vybouchat :D Autor musel patrně najít v lese zajímavé bejlí a po něm měl tyto vize :lol:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Zdeslav »

Jo to bylo taky první co mě napadlo :lol:

A taky, jestli jste někdo viděli Malý Nicky satan junior, tak mě napadlo, že jim taky někdo přičaroval prsa na hlavu, tak to maj na to :lol:
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od maser »

Ty spermoidní šlapy jsou i v Romaci o Alexandrovi (před pol. 14. stol.) a už jsem se na ně ptal na LH vč. postupu výroby. Ty "rohaté" jsou ale fakt velmi zvláštní až fantasmagorický :)
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od mikey.88 »

Ty rohaté budou právě ty stylizované psí nosy. Stačí dokreslit pár linek a psí nos jak vyšitej :lol:
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů