Slavětín

které nejdou zařadit jinam

Moderátor: Sovinec

Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Už jsem jí napsal zkušební email. ;)
Co se nerozvíjí, umírá!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od mikey.88 »

trener: Je to na 100% kadideldnice držená za řetěz. Nádoba na hostie myslím nemá důvod být na řetězu :oops:
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Kordulka »

mikey.88 napsal:trener: Je to na 100% kadideldnice držená za řetěz. Nádoba na hostie myslím nemá důvod být na řetězu :oops:
Ten (asi) řetízek nedrží celou nádobu, ale jen víčko. Je sice velmi nezřetelný, ale je vidět. Což by nasvědčovalo uzavřené kadidelnici, u níž se čas od času nadzvedává (asi) řetízkem horké víčko kvůli ovonění.
Já myslím, že takové ty mávací kadidelnice, co s nimi dnes chodí ministranti, budou mladší záležitostí. Kostely vyjma některých chrámů u velkých klášterů nebo ve velkých městech - tam se ve 14. století začínají, ve Francii, objevovat dokonce i "létající kaditelnice" - 14. století byly vesměs o dost menší, tam takové marketingové pochůzky nebyly třeba, stačila jedna pevná kadidelnice na celý prostor 8-)
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Posadowski »

Vážení,
nechci vám brát hračky. Jsem rád, že se vám Slavětín líbí. Je to taky největší památka svého druhu u nás, těch maleb je 600m2.
s Catany máme rozpracovanou analýzu těch maleb. Na Semináři odívání o tom bude první přednáška, seznámení s tématem a budeme ukazovat fotky, nechali jsme si to celé profi nafotit. Získali povolení, sehnali fotografa, světla, atd.
Velmi mne udivuje, že si tu bez znalosti ikonografie těch maleb troufáte řešit, co kdo drží v ruce. Často to jsou typické atributy zde zobrazených světců. Jedná se zde o scény z několika biblických legend a ty vyobrazené věci mají často symbolický charakter vztahující se k ději té legendy. Existuje k tomu poměrně podrobná dokumentace v podobě restaurátorských zpráv, kde jsou výjevy popsány, také zhodnoceno, která část maleb vznikla kdy, co je původní a co jsou nové přemalby atd.
Prosím nechte to ještě nějaký ten měsíc být, než tu analýzu dokončíme, chystáme se podrobně zkoumat vyobrazené oděvy atd.
Jak všichni víte, kolem těchto památek a lidí je opatrujících je potřeba našlapovat relativně opatrně. Pokud se vás najednou vrhne 50 na Dr. Všetečkovou a bude z ní tahat informace (ne že bych vám je nepřál!) nevím, jestli to věci prospěje.
Samozřejmě to nikomu neberu a ať si to řeší jak chce. Jenom sem tu chtěl uvést, že malby máme profi nafocené, textové materiály (včetně stavebních analýz kostela, technologických analýz těch maleb, datace atd) máme nasbírané a utříděné a přes zimu na to budeme dělat studii. Takže pokud to vydržíte, budu rád.
Dky.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Maršálek »

nespatří toto vlákno spíše do kategorie Manuskripty, originály, plastiky?
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Bohuslav
Příspěvky: 32
Registrován: Út 23. Zář 2008 13:55:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Bohuslav »

Pavel na Besednici napsal:Měl bych dotaz na znalé z tohoto fóra. Co drží ty postavy v rukou na obrázcích? Pochází z fotek 202 a 204.
Zdravím, pěkné fotky, hned jsem si stáhl.
Vyobrazené téma je smrt p.Marie a ty předměty v rukou apoštolů by měly být kadidelnice(vyskytují se v tomto tématu poměrně často). Ty kadidelnice v tuto dobu mají podobnou konstukci, tak jak je ještě známe dnes, čili řetezy drží spodní misku a vrchní je obvykle posuvná na těch řetezech. http://www.bildindex.de zde se dají v němčině najít nějaké originály.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Posadowski »

Bohuslav napsal: Co drží ty postavy ...
Zdravím, já to mám celé profi nafocené a už graficky docela dost dobře upravené (perspektiva atd) tak pokud z toho někdo potřebuje nějakou jednu konkrétní věc, tak mu ten detail můžu poslat. Celé samozřejmě né, dokud to nezpracuji, to ale určitě každý pochopí...
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Díky za nabídku! Možná by stačilo jen potvrdit naší spekulaci, zda se jedná o kadidelnice, či něco jiného.
Co se nerozvíjí, umírá!
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Posadowski »

Pavel na Besednici napsal:Díky za nabídku! Možná by stačilo jen potvrdit naší spekulaci, zda se jedná o kadidelnice, či něco jiného.
Já nejsem odborník na církevní vyobrazení. Ale podle mě to jsou kadidelnice. Každý z těch světců (a v dokumentaci k těm malbám je popsáno, kdo je kdo) má svůj typický atribut. Podle mě není náhodné, kdo co drží a proč.
Bohuslav
Příspěvky: 32
Registrován: Út 23. Zář 2008 13:55:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Slavětín

Příspěvek od Bohuslav »

Tady to ovšem není atribut světců, ale jsou to používané liturgické nástroje (jako je tam například i ten kříž, nebo ještě v této scéna mívají kbelík s kropičkou a svěcenou vodou), kterých si užívalo při tomto ritu, což ta scéna právě vyjadřuje, umírající p.Marie je obklopena apoštoly. Oni by asi měli zastupovat kleriky, kteří by normálně byli u umírajícího. Ve chvíli když p.Marie vypouští duši, se zjevuje Kristus, požehná a vynáší duši p.Marie na nebesa (duše= malá postavička co drží) http://periqculosus.rajce.idnes.cz/slav ... #F0199.jpg , poté jsou spolu na Nebesích jako Král a Královna, Kristus obvykle korunuje p.Marii na trůně ( http://periqculosus.rajce.idnes.cz/slav ... #F0205.jpg )
Toto není přímo biblické téma (nevím ani jestli apokryfní), ale má jistý základ spíše v křesťanské eschatologii.

Atributy apoštolů zde nejsou vyobrazeny, ty se obvykle týkají jejich martírií, tedy jejich násilných smrtí.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti