Naučné publikace

encyklopedie, souhrnná odborná literatura, romány...

Moderátor: Sovinec

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od mikey.88 »

Docela rád bych viděl Tita se potutelně smát v metru a díval se na nechápavé pohledy kolemjedoucích :lol: Tito! Palec nahoru za tvou recenzi 8-) :lol: :thumbup:
Obrázek
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Saltkrakan »

mikey.88 napsal:Docela rád bych viděl Tita se potutelně smát v metru a díval se na nechápavé pohledy kolemjedoucích :lol: Tito! Palec nahoru za tvou recenzi 8-) :lol: :thumbup:
Já taky a popravdě se mu ani nedivím, probírali jsme to pár dní zpátky s Kravařem, že ten člověk (Vondruška) si kolikrát dokonce protiřečí, např. v té mojí knize heslo "Hygiena", u kterého je napsáno něco ve smyslu, že byla nedostatečná, lidi si na ni moc nepotrpěli, církev proti ní brojila atd... Heslo "Lázeň" nebo "Lázně" (nwm jak přesně to tam bylo, ale to je jedno). U tohoto hesla je napsáno, že lázně byly i na malých vesnicích a byly oblíbené, lidé je vyhledávali a na to, že proti nim církev brojila nedbali. A tudíž to s hygienou nebylo tak špatné jak se dneska soudí...

Absolutní absence citací, nebo nějákého uvádění zdrojů mě taky štve, rád bych některý tvrzení nebo pro mě nový "fakta" dohledal a udělal si na ně názor, bohužel to nejde, což z knihy dělá celkem bezcenný šunt. Další co bych knížce vytknul je to, že popis jednotlivých hesel nemá žádný řád. Autor děsně skáče a to zejména chronologicky, takže na začátku souvětí mluví o RS a končí někde v novověku chvíli před průmyslovou revolucí... Dále Vondruška neustále sklouzává ke kategorickým tvrzením něčeho co ale není jednoznačné, prostě on nemůže napsat "Jednou z nejrozšířenějších byla pravděpodobně..." nebo "Máme za to, že velmi rozšířenou byla...", ale napíše "Nejrozšířenější byla..." a basta, někdy myslím i dodá "jednoznačně". Přitom alespoň mě už na střední vtloukali do hlavy se takovým formulacím vyhýbat (a to to byla Strojárna).

Knihu tudíž můžu doporučit zejména hnidopichům a šťouralům, co se rádi pobaví, prostě nejde o seriózní literaturu a jako populárně načnou bych ji také nedoporučil, protože pokud mám já podobné reakce jako Tito a to po necelém roce věnování se středověku (od prvního googlení), tak laika akorát zmate a ten si utvoří velmi zkreslený obraz o středověku.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Ježek »

Podle mne nejlepší kniha letoška je Klimkova Krajiny českého středověku

Přesně to, co se dá využít v LH - studie o krajině a mentalitě

http://stavitele-katedral.cz/praha-kraj ... -prostoru/
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Saltkrakan »

Dnes jsem měl nějaký čas po práci tak jsem se stavil zašmejdit do Levných knih. Za 59 Kč tam mají "Slavné České Lebky" od Jiřího Ramba. Karlovi IV. je věnována cca 1/3 knihy. Ze zběžnýho prolistování usuzuju že krom vlastního popisu zranění a toho jak k němu došlo obsahuje kniha i historické pozadí a jako třešnička na dortu je pak uvedeno co by s tím dělali současní doktoři. Dodávám že toto krátké resumé je jenom výtah a k dané problematice je tam toho daleko více.
ObrázekObrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od mikey.88 »

Ta kniha je dostatečně známá a mají jí celkem běžně v knihovně. I tak ale díky za tip. Divím se, že to takhle zlevnili :) Ještě aby zlevnili Vlčkovy krále 1 a 2 :D
Obrázek
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Saltkrakan »

mikey.88 napsal:Ta kniha je dostatečně známá a mají jí celkem běžně v knihovně. I tak ale díky za tip. Divím se, že to takhle zlevnili :) Ještě aby zlevnili Vlčkovy krále 1 a 2 :D
No jako právě neměj to doma za dvě píva žejo :))
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Alweron »

Dostalo se mi do ruky tohle:
https://www.kosmas.cz/knihy/142055/historie-muceni/
Má to smysl číst, nebo je to moc populárně a málo naučné?
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Ježek »

Neznám, ale podle obálky to vypadá na bulvár-history.

Položme si ale otázku - jak hodně bylo mučení využíváno? Sme ovlivněný zvěrstavama 20. století, kdy se nelidským mučením dosáhlo přiznání čehokoli. Pohled do popravčích knih (je to konec století, ale to tolik nevadí) ukazuje, že zločinci přesně věděli, co komu vzali, znaly oběti - podobně tak oběti většinou oběti znali viníky - pokud bylo přísežné přiznání několika ctihodných kupců, bylo potřeba mučení k doznání zločince? Neřekl si, že nemá šanci, obejde se bez mučení a přizná se?

A i dnes, jak velká výseč života je kriminální činnost? Procento? I kdyby to bylo ve středověku několikanásbně jinak, tak to nebyla věc každý neděle.
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Saltkrakan »

Někteří z Vás jistě znají stráky http://www.medievalsilkwork.com/, na kterých postuje svoje aktivity šikovná Belgičanka Isis Sturtewagen. Před pár dny jsem zachytil odkaz na její knihu o kruselerech, který zveřejnila na facebooku. Originální odkaz jsem bohužel nedohledal, tak sem alespoň dávám ono pdf, které jsem nahrál z mobilu, kam jsem si ho tehdy stáhnul, na Google drive.

https://drive.google.com/file/d/0Bzek03 ... sp=sharing

P.S. Kniha je Holandsky :twisted: , ale s translátorem se to dá :lol:
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od maser »

Obrázek

Archeologické prameny k dějinám Prahy, svazek 7

Mimořádná monografická publikace představuje jeden z významných typů artefaktů, jež jsou vzhledem ke své křehkosti a zranitelnosti jen zřídka dokumentovány v interpretovatelné podobě. Přitom jde o významný doklad nejen řemeslných schopností, ale kvůli náročnosti řemeslné výroby a jejího soustředění ve specializovaných dílnách také o doklad hospodářských vztahů v širokém regionálním měřítku. Publikace je tak rovněž vynikajícím svědectvím o vysoké úrovni vědecké práce archeologického oddělení pražského územního odborného pracoviště NPÚ.
OBSAH

Nástin vývoje domácího sklářství v období vrcholného středověku / 9
Přehled dějin bádání /13
Publikované nálezy / 17
Katalog lokalit / 25
Typologické spektrum skla / 99
Výskyt skleněných nádob / 123
Sociální kontext / 127
Pražské sklo v kontextu českých zemí / 135
Chemické složení skel (Z. Zlámalová Cílová) / 139
Závěr / 157
Prameny a literatura / 159

http://www.npu.cz/books/stredoveke-sklo-z-prahy/
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host