Naučné publikace

encyklopedie, souhrnná odborná literatura, romány...

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV.

Příspěvek od maser »

Oheldně bodu 2 pro začátek plně stačí od stejného autora knížka Karel IV. Zhruba první čtvrtina knihy se právě zaobírá Karlovými vztahy k otci a opačně, jeho dětství a dobu "dvouvládí".
silva-nortica.blog.cz
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV.

Příspěvek od richardrg »

Myslím že Předhusitské Čechy od Zdenka Fialy jsou docela zajímavé a čtivé. Karlu IV je věnována skoro polovina knihy, vyšlo to v roce 1975, ale v antikvariátu se dá sehnat dobře.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV.

Příspěvek od mikey.88 »

;) A nevíte kde sehnat toho Vlčka? Stále po ní očkem slídím :twisted: ale ta mrška pořád zdrhá. Druhý díl dostupný mám ale je mimo můj rámec. První je vyprodaný, dotisk se asi neplánuje a v knihovnách není. Nutně jí potřebuju kvůli jedné grafické práci (Barevný portrét Karla IV. - jsem tak trochu grafik a ta antropologická studie by se mi moc hodila :)
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV.

Příspěvek od Zdeslav »

Jo...ten Vlčkův rozbor je dost detailní...mám z toho takovej výbor, kde je poměrně dobře popsán obličej i postava, nicméně kompletní to také není. Co zkusit nějakou univerzitní knihovnu?

K literatuře: Spěváček je klasika, Fialu vřele doporučuji...hezky se věnuje situaci v globále (společnost, právo, státní správa, finance...) a navíc se to opravdu hezky čte, což také není k zahození.

Mimochodem, viď že se nám pak pochlubíš s výsledkem? :)
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV.

Příspěvek od mikey.88 »

Zdeslav napsal:Mimochodem, viď že se nám pak pochlubíš s výsledkem? :)
No pokud bude tak jistě, ale zatím nemám z čeho čerpat. Proto shánim toho Vlčka. Moje webovky najdeš v mém profilu u www :oops: Tak si můžeš udělat obrázek. Univezitní knihovny to maj vypůjčený. Každej píše seminárku a já prostý chudý abych jí někde zkonfiskoval :D

Nedávno jsem taky četl článek, kde bylo o dosud žijících příbuzných Karla ve Francii. Oficiálně vymřeli Pohrobkem... Ale sám Karel jednoho neoficiálního v r. 1378 přijal za svou krev... Kam se poděl nikdo neví. Spousta záhad kolem Karla... spousta
Například není záznam o turnaji kde neoficiálně prodělal tu frakturu. Něco takového by se asi zapsalo... nevím... Jdu hledat manuskripty ;)
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od mikey.88 »

Mám tu pro vás nějaké tipy na čtení ;) Ne všechno jsem měl v rukách ale řeba některé máte ve svém archivu :)

Tři studie o době Karla IV. Autor: Nodl Martin
Rok vydání: 2006
Triptych karlovských studií se pokouší na několika příkladech zachytit konkrétní problémy jak Karlovy osobnosti, tak především doby, v níž žil.
http://www.argo.cz/knihy/129260/tri-stu ... -karla-iv/

Středověká imaginace Autor: Le Goff Jacques
Rok vydání: 1998
Nápaditá práce francouzského historika reprezentuje autorovy názory na problematiku středověkého myšlení, mentálního chování a křesťanstvím ovlivněného jednání intelektuálů. Seznamuje s představami o prostoru, čase, o onom světě, o lidském těle, o trojím lidu a významu města v ideologickém systému, o pravidlech středověké symboliky a gest, stravování.
http://www.argo.cz/knihy/1870/stredoveka-imaginace/

Lucemburkové - Pozdně středověká dynastie celoevropského významu 1308–1437 Autor: Hoensch Jörg K.
Rok vydání: 2003
Přehledně pojatá monografie věnována císařskému a královskému rodu, původně leníkům francouzského krále.
http://www.argo.cz/knihy/104636/lucemburkove/

Člověk českého středověku Autor: Nodl Martin, Šmahel František
Rok vydání: 2002
Esejisticky pojatá kolektivní práce českých medievalistů, jejíž ústřední postavou je člověk českého středověku.Ve dvaceti kapitolách se zde čtenář zevrubně seznámí se specifickým způsobem myšlení a jednání nejcharakterističtějších reprezentantů středověké společnosti (vesničan, měšťan, diplomat, rytíř, právník, lékař, kronikář, poutník, venkovský farář, prelát, heretik apod.). Kniha je doplněna bohatým obrazovým materiálem, jenž dodává jednotlivým sociálním typům středověkých Čechů skutečně plastický obraz.
http://www.argo.cz/knihy/62527/clovek-c ... tredoveku/
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od maser »

Dneska jsem dočetl Spěváček, Jiří 1979: Karel IV., Praha

Zatím nejlepší čtení o této osobnosti. Autor popisuje celý život Karla IV. od dětství, přes léta strávená u francouzského dvora, mládí a první mladické, nejen bojové, zkušenosti v Itálii, dobu dvouvládí, vrchol politického působení až po stáří s ubývajícím elánem a šířením upadajících mravů, vzdělanosti a nevole ohledně církevních problémů.
V životopisné části autor naráží i na psychiku a psychologii, které pak shrnuje v poslední kapitole s ohledem na faktory, které K. pomáhaly tvořit nazírání na svět.
Následují kapitoly o době 2. pol. 14. století, kultuře apod.
Karel je ospravedlněn od nacionalistických předsudků (českých, ale zejména německých). Ačkoli se snaží autor být nadstranický, chvílemi jsem měl pocit, že je K. až moc vychvalován a kritiky jsem moc nezaregistroval.

IX kapitola Společnost doby Karlovy a její stíny by měl být první základ každého nadšence této doby.

Kniha obsahuje obsáhlý seznam literatury. Stylistických a gramatických chyb je minimum a to hlavně v závěru knihy. Dobré čtení, zítra začínám Václava IV. :)
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV.

Příspěvek od Josephus Titus »

Hoj,
znáte někdo spisek o Karlovi IV. (tuším, že se jmenuje právě Karel IV., jist si však nejsem) od Z. Kalisty? Stojí za přečtení, resp. za pořízení?
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Měl bych prosbu na zdejší sečtělé panstvo. Jak si už mnozí z vás asi všimli, zajímám se o vaření a vše co s tím souvisí. Byl bych vděčný za nějakou literaturu, ve které by bylo zmíněno např. složení zásob při určitém tažení či soupis surovin při obléhání. Zatím jediná zajímavá věc, kterou se mi povedlo vyčíst bylo z knihy Kresčak od Davida Nicolle, kde je popisována spíž kterou sebou měli Angličani.
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od mikey.88 »

Tak jsem byl dneska v Pankráckých Arkádách v kihkupectví a prolistnul zajímavé knihy pro svojí představu o nich :) Zaprve jsem si prolistoval Cestu Karla IV. do Francie od Šmahela... fakt dobrá kniha. Mít finance, tak jí koupím hned ;) Dále jsem prolistoval Maršálkem doporučovanou knihu na právo : Dějiny české správy (nebo tak nějak - modrá bichle) a taky je tam dost zajímavostí ;) Škoda jen, že naší dobou se zabývá nepatrná část oproti zbytku. Pak jsem prolistoval neuvěřitelně těžkou velkou knihu k výstavě o Karlu IV. a umění za vlády Lucemburků (však vy víte). Takže kdo je z Prahy nebo z okolí a některé z nich shání, tak máte možnost ;)
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti