Naučné publikace

encyklopedie, souhrnná odborná literatura, romány...

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od maser »

V levných knihách mají Podzim středověku od Huizingy za 79 peněz! Klasika, která by neměla ujít vaší pozornosti:



Klasické a čtenářsky velmi úspěšné dílo nizozemského historika Johana Huizingy (1872–1945) je široce pojatým portrétem života v Burgundsku, severní Francii a Nizozemí 14. a 15. století. Doba přelomu, v níž se o slovo začínají hlásit nové, renesanční formy, je bohatá na témata a obrazy, jejichž pestrosti autor s chutí využívá. Vedle forem a idejí uměleckých a náboženských zachycuje ideál rytířství, formy lásky, učení mystiků a každodenní život středověkého člověka. Ideální a r eálné je tu často v napětí, oba póly jsou však u Huizingy vždy napájeny tímtéž duchem sklonku středověku: vášní, která je velmi živočišná a často velmi bizarní.

http://www.levneknihy.cz/podzim-stredoveku/d-132675/
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od mikey.88 »

http://wratislavia.archeo.uni.wroc.pl/index.php

Přístupné ročníky 1999 - 2013 WRATISLAVIA ANTIQUA

Musí to člověk projít ale je tam k Vratislavi snad všechno možné. A Vratislav byla naše a tak bych se nebál některé věci použít :)
Obrázek
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Saltkrakan »

No vcera jsem byl v Levnych knihach a narazil na toto: http://www.levneknihy.cz/dve-centra-v-k ... 768-c-962/

Nicmene jsem to moc nezkoumal tak nemuzu hodnotit.

P.S. Maj tam i Dekameron za stovku :lol:
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Bilajz »

Dvě centra mám, je tam spousta obrázků architektury a srovnání toho, jak se Vratislav snažila připodobnit Praze, která se snažila připodobnit Římu. Pro hmotnou kulturu hodně zajímavé čtení, mě přišlo trochu těžkopádné.
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Ježek »

Bilajz napsal:Dvě centra mám, je tam spousta obrázků architektury a srovnání toho, jak se Vratislav snažila připodobnit Praze, která se snažila připodobnit Římu. Pro hmotnou kulturu hodně zajímavé čtení, mě přišlo trochu těžkopádné.
Asi tak. K mentalitám tak středně - spíš tam řeší duchovno a panovnickou ideologii.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od mikey.88 »

Lidé meče, modlitby a práce
Wojcziech Iwanczak


https://www.kosmas.cz/knihy/147902/lide ... y-a-prace/

Teď jsem asi v první třetině a je to dost zajímavá kniha ;) Doporučuji koupit!
Obrázek
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Ježek »

Čet sem v originále a můžu doporučit - Iwańczak je super, jen by měli přeložit jeho Jana Lucemburskýho, je to taky dobře napsaný
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Josephus Titus »

Tak jsem si ze zvědavosti vypůjčil v knihovně vypůčil v knihovně "Život ve staletích - 14. století" od Vlastimila Vondrušky. Viz http://www.kosmas.cz/knihy/160522/zivot ... .-stoleti/
Musel na mě být malebný pohled, když jsem to cestou v tramvaji četl. Chvílemi jsem se prochvíval záchvaty nekontrolovatelného smíchu, chvílemi tam byl pláč a skřípění zubů, chvílemi jsem obracel oči v sloup.

Pozorněji jsem četl jenom pasáže o odívání, zdobení a krajině. Ostatní text jsem jen tak zběžně prolétl. Samozřejmě jsem při čtení bral v potaz, že se jedná o lexikon (jak je uvedeno v podtitulu) a populárně načnou literaturu, nikoliv vyčerpávající odbornou a specializovanou publikaci. proti tomu nemohu říci vůbec nic. Je dobré mít občas po ruce něco, co umožňuje všeobecný přehled, a pro spoustu lidí tenhle pohled stačí a může být pro ně přínosem. Jenomže... Ony povšechné, zobecňující a nepodrobné informace byly propleteny spoustou smyšlenek, klišé, vyvrácených tvrzení, špatných interpretací, zkreslujících údajů. Tam, kde autor nekompiluje, ale skutečně přispívá ze svého, je to snad nejmarkantnější. Někdy není zcela jasné, na čem se autorův názor zakládá -a zde se navíc silně projevuje nepřítomnost citací. I v poulární knize by to snad šlo udělat formou poznámek pod čarou...

Trochu poučený člověk se ubrání, ale tomu, kdo má o věci jen povrchní znalosti, to může pěkně pomotat hlavu. Proto těm, kteří se o 14. století nebo některý z jeho aspektů teprve začínají zajímat, dopurčuji tuto knihu raději nečíst a podívat se po něčem jiném. Otázkou - na niž neumím odpovědět- pak je, komu bych tu knihu doporučil...

Na jedné straně lze mít úctu k tak velkolepému záměru, tj. pojmout do jedné knihy celé století se vším všudy (nebo několik století do jediné knižní řady) a ztravitelně jej zpřístupnit široké veřejnosti. Na straně druhé se jenom ukazuje, že jeden člověk na takový úkol opravdu nestačí. Bibliografie, kterou autor používá není úplně špatná, ale chybí jak primární zdroje, tak zásadní práce k tématu. Některé použité publikace by si zasloužily kritické zhodnocení.

Kdysi jsem četl pár Vondruškových historických detektivek a množství chyb v nich mě tenkrát docela zaráželo. Na publikace z řady "život ve staletích" jsem však slyšel spíše chválu a o to jsem byl zvědavější. No jo, zvědavost zabila kočku. Dobře mi tak, měl jsem se raději věnovat odpovídající literatuře.

Omlouvám se, že vnáším negativismus do tohoto jinak veskrze positivního vlákna. Ale říkám si, že někdy je dobré také varovat...
Omlouvám se i za mírné vybočení z charakteru vlákna. Uvádět zde populární publikace není zrovna obvyklé. Ale opět opakuji - šlo mi o varování.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Sovinec »

Kdysi jsem si to chtel koupit, sel jsem do knihkupectvi, koukl se na to, knihu hned vratil a pak jsem radsi utekl.
Na Vondruskovy knihy mame zrejme podobny nazor :-)
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Naučné publikace

Příspěvek od Saltkrakan »

Dobrý, takže v tom nejsem sám, když tvrdím že knížka co mám doma (Život ve Středověku od Vondrušky) je vlastně taková sbírka anekdot, kdy přečtení každé zabere průměrnou dobu strávenou na záchodě... :lol: (S. Cooper) :D
ObrázekObrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů