Přilbice

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Sovinec »

Obrázky po kliknutí přesměrují na odkaz

U toho žlutého si nejsem jistý, jestli se nejedná o čepec
Obrázek

Obrázek

Možná se mi to zdá, ale u klobouku je špička
Obrázek

Dál jsem to byl líný hledat :-)
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od mikey.88 »

Nejvíc podobné asi toto vlevo: Obrázek
Obrázek
kovi
Příspěvky: 10
Registrován: Stř 29. Pro 2010 10:24:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od kovi »

dik za obrázky... hľadal som aj ja ďalšie podklady a vyzerá že by to mohlo byť použiteľné na dané roky
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Josif »

Chci se zeptat. Jak se řešila ochrana obličeje při použití klobouku? Je možná ochrana pomocí drátěného pletiva, tak jak je možné vídat třeba na rejčce? Jmenovitě třeba u družiny ze Strakonic?
EDIT Bahnak: odebrán nefunkční odkaz

Myslím ty kroužky až někam pod oči. Děkuji
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od mikey.88 »

Asi nijak. Nikde jsem to v pramenech neviděl. Asi tu bezpečnost tolik nehrotili jako my :)

Prostě kroužková kukla a na to posazený klobouk zajištěný páskem pod bradou. Žádná dodatečná ochrana ala počátek 14ky. Pokud někdo něco najde, tak ať dá vědět :lol:
Obrázek
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Saltkrakan »

K tomu klobouku a iluminacím. Příjde mi, že vyjma toho prvního od Sovince jsou s tímhle špičatým kloboukem zobrazeni pohani.

Na prvním obrázku, který zobrazuje vítězství Krista nad pohany a židy předpokládám, že ti dva nebudou pohani, ale taky můžou zobrazovat právě konvertující jedince :D. Obrázek je navíc vytržený z kontextu, protože pod ním má být ještě jeden a co jsem pochopil z popisu, tak prostě patří k sobě. Více zde http://www.amigosdelromanico.org/phpBB/ ... f=1&t=2388

Druhý obrázek s králem, tam je mě ten týpek nějáký čudný, ale nenašel jsem co zobrazuje (jsem v práci)

U zbylých dvou jsou v přilbách jsou asi římani (první mi připomíná odvádění dětí na příkaz Heroda a druhý jsou spící stráže u Ježíšova hrobu - Tu mě zaujal meč s očky na záštitě, někde se to tu tuším řešilo :) ).
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od mahy »

Josife- panstvo už v naší době nosilo lepší, ve smyslu lépe chránící, přilby. Klobouk byl dle mne záležitost pěchoty. Ksicht nikdo moc neřešil, většina útoků jde primárně zvrchu- potřebuješ chránit hlavu. Široká krempa klobouku, později sešikmená krempa pomáhá chránit ksicht.

Na rovinu- když dostaneš čímkoliv úderným po čuni, tak ti bohužel ony kroužky nebudou k ničemu- maximálně podrží zbytek tvých zubů a obličeje po kupě pro případ pozdější rekonstrukce obličeje :lol:

Ber, že pěchota bylo laciné zboží určené ke spotřebě.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Josif »

Nechci si pořizovat klobouk na rekonstrukci. Chci si ho pořídit na HMB(BOTN). V tomto případě obličej a zbytek hlavy chrání mříž. Ta ale nesmí být vidět a tak si většina lidí pořizuje ke klobouku kroužkový náplet, kterým dodatečnou ochranu překryje, aby to aspoň vypadalo koukatelně. Protože ale chci mít i tento "ojeb" aspoň trošku podložený, vznesl jsem výše uvedený dotaz.
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od mahy »

Já bych do toho nešel ani do BOTNu- jak jsi psal- je to paskvil. A hlavně-opět logicky- ta krempa jako dobrý, ale při těch ranách co dostáváte potřebuješ něco co ti odvede ránu mimo hlavu- krempa to není. To ti cukne makovicí až se ti zatmí. Spíše si vyztuž polstr pod nápletem na klíčních kostech a přilbu pořiď takovou aby se rány po ní smekaly.

Já, když už tu spamujeme, bych do BOTN volil přilbu typu šlap s radlicovým hledím- něco jak jsi měl. Z festovního materiálu a kvalitně udělaný batvat s nápletem. Do klobouku bych nešel ani za zlaté prase.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Josif »

Právěže je to vyzkoušený a funguje to. Jde o to, že jakékoliv hledí, pokud ho nenavrtáš jako cedník, strašně omezuje ve výhledu a hlavně v přísunu vzduchu.... Tohle je pro pěší turnaj ideál. A hlavně se to "hodí" k dataci mé zbroje... :-) Ještě jsem někde viděl takovej ten vous ke klobouku, ale tam je strašně velká díra před obličejem a to by se zase muselo řešit nějakou mříží nebo tak něco...
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti