Štíty

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Landštejn
Příspěvky: 244
Registrován: Ne 26. Črc 2009 17:40:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Štíty

Příspěvek od Landštejn »

Nebo Smil má na to forichtung. :)
A coeur vaillant, rien impossible
Avátar uživatele
Jošt - Eliash
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 54
Registrován: Po 23. Srp 2010 13:19:36
Místo/Bydliště: Šestajovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Štíty

Příspěvek od Jošt - Eliash »

Chci se poradit. Protože jsem sice zatím chodil s kopím tak jsme štít tolik neřešil, ale Mori ukázalo, že to chce mít v záloze i něco na blízko.
Proto se chci zeptat jestli mi projde erbovní štíi i když já sám nejsem šlechtic. Na vyobrazeních jsou prý zachyceni i neurození s tímhle druhem štítu. Než se ale do čehokoliv pustím, tak se chci poradit.
´´Recta pete´´
zajicmi6
Příspěvky: 3
Registrován: Pá 16. Říj 2015 12:06:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Štíty

Příspěvek od zajicmi6 »

Ahoj všichni :) tak trošku jsem zelenáč, ale chtěl bych se zeptat ohledně štítů. Právě z doby na přelomu 13. a 14. století. V odborné literatuře jsem našel že pro jejich výrobu se používalo dřevo (deska 1,2 až 1,5 cm) potažené kůží popř. pertgamenem. Nicméně bych se chtěl zeptat, zda se tedy používalo nějaké okování krajů těchto štítů? A druhá otázka je v rámci řemení, zda řemení bylo vedeno tak, že dlaň byla kolmá k vrchní hraně štítu nebo dlaň byla vedena diagonálně ("z rohu do rohu") :) Předem děkuji :)
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Štíty

Příspěvek od Saltkrakan »

Ad. Hrany štítu. Kdyby sis pročetl celé vlákno, nebo více hledal na fóru, tak bys to určitě objevil - okovávání hran se neprokázalo. Lemují se buďto další vrstvou surové kůže, nebo se pod první surovku dává lano, takže okraje tlumí nárazy a neosekávají se tak.

Ad. Řemení. Ruka je diagonálně k vršku štítu. Taky měl štít popruh na zavěšení přes rameno nebo okolo krku (v případě jezdeckýho). Dál je i možnost udělat variabilní řemení, které se dá podle potřeby upravovat. Viděl jsem to u někoho od Špernaka.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Štíty

Příspěvek od Bilajz »

Obrázek vydá za tisíc slov
A surovka na okraji není podmínkou, funguje i samotné lano potažené dalšíma 2 vrstvama lnu.
Přílohy
stity.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti