Prošívanice

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice

Příspěvek od Czernozub »

Tahle oblast mi přišla jako nejexponovanější. V ohybu bych samozřejmě nedocpával, ale ta předloktí jsou dobrá připomínka, díky!
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice

Příspěvek od Klinštejn »

Nevěděl jsem přesně kam s tím, tak to dám sem. Narazil jsem v jednom foru na test efektivity vycpávanic/prošívanic. Chlapík s dlouým mečem bez problému přesekne tu mokrou slámu, ale píše tam, že se stejnou silou (a zřejmě nemalou) skrz prošívku neprošel, ačkoli teda prošel téměř skrz ni. Jakákoli třeba i jen kožená ochrana navíc jen k dobur :)
EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz na obrázek
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice

Příspěvek od Alweron »

Pěkný to určitě je, ale nedělám si moc iluze o tom, že kost pod tím by to vydržela...
Na livinghistory.cz tuším někdo popisoval, že testovali prošívku vyráběnou podle nařízení Ludvíka XI.. Ta měla vydržet bod ostrým kopím, ale s tím člověkem by dost ošklivě zacvičila samotná síla toho úderu...
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Nathan
Příspěvky: 23
Registrován: Pá 15. Říj 2010 17:57:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice

Příspěvek od Nathan »

niečo podobné sa týka aj lukostreľby napríklad, oplechovaného pešiaka možno hroty priamo neohrozia (neprejdú prešívkou pod brnením), ale samotná sila 10-20-viac úderov šípu z bojového luku by svoj diel urobila dostatočne na to, aby ho vyradila z boja
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice

Příspěvek od mikey.88 »

Možná to tady už někde poletuje, ale kdyby náhodou ne, tak to sem dám :D

Fotonávod na výrobu prošívky na 15. století. Dá se to ale technicky použít i na Karlovce ;)

http://dunit.rajce.idnes.cz/Vyroba_prosivanice_-_2010
Obrázek
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice

Příspěvek od Czernozub »

Jo, podle toho je dělaná moje.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice

Příspěvek od mikey.88 »

K tomu účinku zbraní: Je známo z různých kronik a zápisů, že kolikrát muž z boje odešel po svých a po chvíli teprve padl a zemřel bez zjevného zranění. Dá se předpokládat rozsáhlé vnitřní krvácení, zlomeniny, utržené orgány a jiná na první pohled nezjevné příčiny. Ano, kost by nevydžela a pravděpodobně by se jednalo o tříštivou zlomeninu ale ta se přece jen lečí trochu lépe než amputovaná končetina. Sice hrozí infekce ale pokud má člověk štěstí, tak i s přeraženou rukou nebo nohou se dá dál fungovat po vyléčení. Takže Ta ochrana smysl má. Je to stejná jako přilba. Takový otřes mozku lze udělat snadno ale dá si přežít. Bez prilby je to ale rovnou cesta do země ;) Myslím si, že nečekali, že je vše 100% ochrání. Spíš taková duševní jistota že nejdou smrti vstříc úplně nazí.
Obrázek
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice

Příspěvek od Bahnak »

Zdravím, zima se blíží a s ní i výroba další prošívanice.
mahy napsal:Pokud to chceš celé nazdobit a zpevnit tak si do toho vysekej malé dírky a celé je ručně obšij pevnou nití! Bude to pevné a prodyšné.
Nad tímhle jsem uvažoval, pevnost by to zvětšilo a v létě je propocená prošívanice hned, nicméně přemýšlím kam ony "otvory" umístit. Asi náhodou nemáte někdo k dispozici iluminaci či nález který by dal radu?

EDIT:
Ještě jedna drobná technická:
Nedávno se mi stalo, že mi žena omylem hodla do pračky vlněnou bundu a vyparala ji "na šedesát". Bunda se scvrkla zhruba na 1/3 původní velikosti a z vlny se stala hmota, které přezdívám "neprůstřelná vesta". (prostě setsakra nahuštěná vlna)
Co šít prošívku z tohoto materiálu? Má někdo zkušenost?
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice

Příspěvek od Smil »

Mám v prošívanici zašitou vlněnou deku na hrudníku. Tvoří první deformační zonu za ni je pak vlněné rouno. Pěkně to tlumí rány. Pár kamarádů od RS má prošívanici jen s plstí zašitou uvnitř a pochvalují si to.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Zajímavé,občas srážím vlnu před šitím pomocí převaření a prudkého zchlazení,ale ještě nikdy se mi extrémně nesrazila ,ani nezplstnatěla.

Plst do prošívky je zajímavý materiál a RS ho používá,nicméně při její tuhosti je to práce pro zručného a zkušeného šiče. Podšíval jsem jsem jí zimní tuniku a vyztužoval svrchní přeskroužkovou tuniku a dost jsem si užil. Jo - že by dýchala,to ani náhodou a že bych to snad někdy chtěl prát ,to taky ne.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti