Rukavice

Moderátor: maser

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rukavice

Příspěvek od Zdeslav »

Alweron: Myslím, že se jen nedochovaly, protože z ikonografie si nic jako plechové rukavice bez prstů, nebo s kroužkovými prsty nevybavuju. Na tohle by ale myslím mohl odpovědět Maser na semináři...

Simo: No s tím je potíž. Taky po tom koukám a zatím bez úspěchu. Prozatím vycházíme z pracovních rukavic.
Nezabud hrr!
Lucas
Příspěvky: 1
Registrován: Stř 12. Zář 2012 9:50:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Rukavice

Příspěvek od Lucas »

Zdravím .taktiež by som vas chcel poprosit a nejaké informacie ohladne rukavíc v 2pol14 storočia. rad by som vedel ake typy sa vtedy nosilia poprípade ak niekto má tak by som bol vdačný aj za poskytnutie strihu :) Budem vdačný za všetky informacie :)
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Rukavice

Příspěvek od maser »

Simo napsal:Hledám důkazy o používání palcových vycpávaných rukavic na druhou polovinu 14. stol. Prohledal jsem toto téma, ale žádnou iluminaci nebo jakýkoli doklad jsem nenašel, proto bych se chtěl zeptat jestli o něčem nevíte.Předem díky.

Znám palčáky jen z pár soch a to se jedná o kroužkové varianty. Majiteli jsou zemřelí rytíři, kterým se tyto náhrobky budovali pravděpodobně ještě za života. Poslední mě známý je někdy z poloviny 60. let.
Vycpávané jsem však nikde zatím nepotkal. Buď kombinované, později přesýpačky, nebo holá ruka.

Tzn. je to nejspíše náš ojeb, v rámci zachování bezpečnosti.
Lucas napsal:Zdravím .taktiež by som vas chcel poprosit a nejaké informacie ohladne rukavíc v 2pol14 storočia. rad by som vedel ake typy sa vtedy nosilia poprípade ak niekto má tak by som bol vdačný aj za poskytnutie strihu :) Budem vdačný za všetky informacie :)
Bojím se, že variabilita rukavic je tak široká, že je takto položená otázka takřka nezodpověditelná. Obecně však lze shrnout vývoj od kroužkových, kombinovaných až po klasické vyspělé plechové klepsydry (přesýpačky).
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rukavice

Příspěvek od Zdeslav »

Kroužková rukavice v Dalimilově kronice (1314), díky Terezčině bakalářce:

Vzděv na ruku brněnú rukavici,
i puči opata po líci
řka: „Věz, pope, že s králem stojíš!
Proč svú řěčí toliko strojíš?

Stále je ale určitá možnost, že rukavicí se mohla nazývat jenom ta část kompletu, která se dala vyvléknout a navléknout.
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host