Stránka 1 z 1

Střelec - kušiník, lučištník, práče, obsluha palných zbraní

Odeslal: Ne 11. Led 2009 11:35:15
od Zdeslav
Střelec

V průběhu 14. století se stále častěji dostávají ke slovu ve velkých bitvách i menších potyčkách střelné zbraně. Angličtí lučištníci či Janovští, Cášští a Pasovští kušiníci začínají být pro svou schopnost rozhodnout střet vyhledávanými válečníky...nejinak tomu patrně je s oblibou střelných zbraní i v císařském vojsku Karla IV. Tradiční střelné zbraně - luky jsou na území Říše vytlačovány moderními silnými, a snadno ovladatelnými kušemi. Stále častěji jsou verbováni do vojska střelci ze samostřílů, neurození svobodníci či rychtáři jsou službou s kuší v sedle přímo povinnováni.

Obrázek

A co vice! Na evropském válečném poli se začíná objevovat doslova žhavá vojenská novinka - střelný prach. Jednoduchá kovaná děla malé i větší ráže zaujímají silnou pozici při dobývání i obraně měst a hradů a zejména v rukou pěchoty se tu a tam začínají objevovat i první ruční palné zbraně - píšťaly.

Obrázek

Obrázek


Kdo byli vojáci, kteří takové zbraně ovládali? Vyjímečně používali kuši jako váleční nástroj i šlechtici, nicméně jejich dominatními zbraněmi ještě po dlouhou dobu zůstanou meč a kopí. Prostí střelci byli rekrutováni především z poddaného obyvatelstva. Střelné zbraně se skvěle hodily na obranu poddanských, královských i svobodných měst a hradů a proto jimi byly jejich posádky hojně vybavovány.


Jak mohl takový střelec - člen městké či hradní posádky vypadat?

Oděv:
Oděv střelce se mohl skládat z lněné košile, oddělených přivazovaných nohavic, spodek čili bruchů, lněné spodní suknice a vlněné svrchní suknice - obě délky od kolen výše. Do chladna se také velmi hodí vlněný plášť či vlněný přehoz přes zbroj. Pokrývka hlavy byla řešena kuklou, nebo různými druhy čapek a plsťených klobouků. Boty byly kožené a obvykle nízké.

Obrázek