Nádobí a stolování

nádobí, vaření a pokrmy ve středověku

Moderátor: maser

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od maser »

Dva žánrové obrázky z Tacuinum sanitas z pozdního 14. století s vařením v interiéru domu pod dymníkem. Dále vaříci Josef na velice zajímavé pánvi a jeden obrázek z poloviny století s archaickými konvicemi s třemnovým uchem (původní německý tvar, u nás od 13. stol.).
Přílohy
MS-M769-Weltchronik-Regensburg-Germany-ca-1360.282ra.jpg
MS-M769-Weltchronik-Regensburg-Germany-ca-1360.282ra.jpg (74.87 KiB) Zobrazeno 4647 x
Josef vařící, 1370-72, pánev.JPG
The Tacuinum Sanitas, Late 14th century.jpg
The Tacuinum Sanitas , Late 14th century..jpg
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od mikey.88 »

Jak nahlížíte na ty rozšířené konvice se želudy? Mám možnost ji sehnat docela výhodně. Kdyby to bylo špatné, tak uvažuji upravit to horní víko a předělat to na bez žaludovou verzi :D Co vy na to?

Jedná se mi o tento druh zboží: Obrázek
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Kordulka »

No, je to taková tolerovaná nedobová konvice 8-)
Máme je také, ale podle toho, co se mi zatím podařilo najít, odpovídá provedením spíš konci 15. století.
Pro 2. pol. 14. století by se, alespoň podle iluminací, jednalo o de facto posletované cínové misky (2 menší a 2 větší a pochopitelně bez dna) s rovným víčkem a bez zdobení. Ovšem kromě těch žaludů; ty jsou snad věčné a lze je najít i na iluminacích ;). Eventuálně o kónickou několikabokou konvici, posletovanou z jednotlivých cínových destiček a opět s rovným víčkem (viz. cínové pohárky ze zlomku Karlštejnského pokladu v UMPRUM muzeu).

I to cínové nádobí, importované k nám ze severního Německa, bylo ve 14. století ještě tvarově velmi jednoduché. V Dějinách hmotné kultury (I/2) je na str. 846 cínová konvice (bohužel s ulomeným víčkem a zdobením pantíku), nalezená na Národní třídě a datovaná do 14. století. Je běžného džbánkovitého tvaru - lehce kónický vršek a baňatý spodek. Úplně hladká.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od mikey.88 »

Viděl jsem nějaké konvice v Paříži, ty byly sice stříbrné ale tvarově podobné té na fotce. Až na ty žaludy. Nevím jeslti je nechat nebo je ubrousit a změnit.
Jinak podařilo se mi částečně sehnat a částečně vyrobit toto:
20130929_181455.jpg
20130929_181455.jpg (222.7 KiB) Zobrazeno 4469 x
Doufám že to je použitelné :D
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti