Nádobí a stolování

nádobí, vaření a pokrmy ve středověku

Moderátor: maser

richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od richardrg »

Pokud by si měla možnost přijet do Prahy, rád ti ukážu to co za to z mého vybavení stojí, taky nemám úplně všechno košer, ale pracuji na tom usilovně.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od maser »

Kikina: sežeň si tu Plzeň, ta svou obsáhlostí zatím nepřekonaná. Lze tam nalézt jak soustružené věci, tak lepené z dýh. Z tamějších nálezů byly lžíce vyrobeny z lípy, tisu a ponejvíce z javoru a jedle. Pokud se ale nesnažíš dělat věci úplně podle originálu, tak je to jedno z čeho to je.

Jinak s četností dřevěných výrobků je zatím na akcích problém- klidně se jim nebraňte a používejte je v množství větším než velkém.

Ta Plzeň může být dobrou inspirací do začátku.
Pro představu:
Přílohy
28998_ZBROJ7.jpg
28998_ZBROJ7.jpg (28.66 KiB) Zobrazeno 5755 x
29365_SOL3_1.jpg
29365_SOL3_1.jpg (50.13 KiB) Zobrazeno 5755 x
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Kordulka »

Z dnešního pohledu se nejautentičtější lžíce dají sehnat v Rusku a Bulharsku (ovšem nelakované 8-) ). Vypadají skoro stejně jako ty Maserovy. Ale není ani problém si je vyrobit.
Vzhledem k tomu, že se soustružily i poháry, asi nebyl problém stejnou metodou vyrobit misky.

Ohledně pohárů - někde jsem četla, že otec Jeronýma Pražského (nar. kolem r. 1380) by češíř (číšař, češař - výrobce dřevěných pohárů soustružením). Jak vypadaly, nevím - třeba opět pomůže někdo z místních archeologů...
Rovněž kronika Františka "Pražského" ze 60. let 14. století se zmiňuje ve výčtu řemeslníků pražských o "češíři".

Určitě bude lepší používat jednoduché dlabané nebo soustružené dřevěné nádobí než nevhodnou keramiku (třeba složitě glazovanou, barevnou, s moderními rustikálními malůvkami a tak)
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Kikina »

Tak, J. Ornu už jsem si nějak prolouskala a mám otázku spíše technologickou. Je tam spousta takových misek, jako tady ukázal Maser, ale nemá někdo šajn, jestli se to nějak vymazávalo? Aby to neprotíkalo spárama?? Nebo se do toho nedávaly tekuté pokrmy? Viděla jsem nedávno dokument o starém pivovarnictví, kdy dávali pivo ještě o sudů a nějak je ze vnitř ošetřovali právě, ale už si nepamatuji jak. To samé džber nebo díže py se také měly nějak ošetřit.

Jinač pro zajímavost, mezi pohatým inventářem nálezů z Plzně není zmínka o žádné dlabané misce nebo jiného nádobí, všechno buď soustružené nebo z dýh ;)

No a další věc, kterou teď potřebuju vyřešit je kotlík. V některých výrazech uvedených v katalogu nálezů z plzně je toto: Kotlář - řemeslník, který z mědi zhotovuje kuchyňské nádoby, kotle, destilační přístroje, žlaby, roury atd. Nemáte někdo tip, obrázek či podobně ohledně této záležitosti??
Díky Kikina :D
Aures in anima me pulsat
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Kordulka »

No - četla jsem (snad na webu Livinghistory), že někdo zahňácává spáry hladkou moukou. Ona tam časem vytvrdne, jídlem se promastí a vytvoří takový jako "dřevotmel". Nevím, jak to bude s plísněmi, ale funkční to asi je.
Něčím podobným se totiž opravovalo nádobí na venkově ještě když jsem byla malá. Také hňácali něco s jemnou moukou (nebo možná škrobem) - bude to mít něco společného s dextrinem, který je obsažen v obilných zrnech. Děda takhle spravoval i pár kusů porcelánu, který nevydržel můj přílišný zájem; proto si to pamatuju, protože mne nechal koukat se, kolik je s tím práce 8-)

Jinak - sudy se nejprve smolí a pak vypalují (jen některé - třeba pivní se nevypalují, ale suny na destiláty ano). Rozehřátá smola zalije spáry a pokud se sud používá, pak zůstává elastická a funguje jako izolační tmel. S tou dýhovou miskou by to asi bylo podobné - nejdřív bych to ale zkusila zvenku 8-)
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od maser »

Kikina napsal:Tak, J. Ornu už jsem si nějak prolouskala a mám otázku spíše technologickou. Je tam spousta takových misek, jako tady ukázal Maser, ale nemá někdo šajn, jestli se to nějak vymazávalo? Aby to neprotíkalo spárama?? Nebo se do toho nedávaly tekuté pokrmy? Viděla jsem nedávno dokument o starém pivovarnictví, kdy dávali pivo ještě o sudů a nějak je ze vnitř ošetřovali právě, ale už si nepamatuji jak. To samé džber nebo díže py se také měly nějak ošetřit.

Jinač pro zajímavost, mezi pohatým inventářem nálezů z Plzně není zmínka o žádné dlabané misce nebo jiného nádobí, všechno buď soustružené nebo z dýh ;)

No a další věc, kterou teď potřebuju vyřešit je kotlík. V některých výrazech uvedených v katalogu nálezů z plzně je toto: Kotlář - řemeslník, který z mědi zhotovuje kuchyňské nádoby, kotle, destilační přístroje, žlaby, roury atd. Nemáte někdo tip, obrázek či podobně ohledně této záležitosti??
Díky Kikina :D
Tyhle otázky ti zodpoví kniha Řemesla našich předků. Teď jí nemám po ruce, ale můžu dohledat. Vyšla někdy kolem roku 1986.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Koli
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 72
Registrován: Čt 05. Srp 2010 13:38:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Koli »

Řemesla našich předků - má to bílé desky s vyobrazením nějaké rytiny nebo něco na ten způsob? Pokud jo, tak to mám zahrabané někde doma (kdyby byli zájemci, můžu nafotit). :D
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od maser »

Barvu nevím, mám to okopírovaný :). Vypadá to jak knížka pro děti, hlavně ilustrace to evokujou. Informace jsou ale víc než výživné. Ačkoli jsou tam chyby (třeba v archeologických zmínkách), tak text je hodně zajímavý. Škoda jen té populárně-naučné formy, některé odkazy na dobu Karlovu by stálo za to dohledat (asi Z. W.). Wothan má tuším nějakou odbornější publikaci od stejných autorů.
Pokud vás zajímají bečváří, kotláři, zámčeníci...jak se pokládala došková střecha, vyráběla kolomaz atd., tak doporučuju.

Nu a citace: Janotka, Miroslav - Linhart, Karel 1987: Řemesla našich předků.

Kde to bylo vydané nevím, ale je to z nakladatelství Svoboda
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Koli
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 72
Registrován: Čt 05. Srp 2010 13:38:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Koli »

Tak to asi bude ono. Odložil jsem to do kouta právě kvůli tomu, že to při zběžném nahlédnutí vypadalo jako knížka pro děcka. :lol:
Avátar uživatele
Cubalibre
Příspěvky: 3
Registrován: Ne 31. Kvě 2009 11:52:35
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Cubalibre »

Ahoj, nevěděl by prosím někdo o nějakých nálezech příborových nožů, vidliček(jestli se používali) a jejich pochev na 2.pol.14.stol. Díky, nic se mi nedaří najít
Si Deus pro nobis, quis contra no?

(Kuba von Sempitern)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů