Nádobí a stolování

nádobí, vaření a pokrmy ve středověku

Moderátor: maser

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od maser »

Fotka by nebyla? Glazur bylo vícero typů, pro naší dobu především olovnaté.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Klinštejn »

Zatim ne.. ale narychlo neco shanim na grunwald.. a zejtra jedu do kramku s keramikou.. ale mozna se na to vykaslu.. preziju o chlebu, vode a salamu..
Obrázek Det finns alltid hopp..
Kubusz
Příspěvky: 6
Registrován: Út 09. Lis 2010 12:36:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Kubusz »

Nevíte někdo kde by se dal sehnat kotel na vaření 10 a víc litrů? děkuji.
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Kubusz napsal:Nevíte někdo kde by se dal sehnat kotel na vaření 10 a víc litrů? děkuji.
Když jezdím na chatu, tak v obci Olbramovice vpravo od silnice, při jízdě z Prahy, je v polovině obce stánek a u něj, mimo jiné, prodávají různě velké kotle i s trojnožkami. Tedy od jara do podzimu. Teď když jsem tam jel podvakráte naposledy, tak už tam prodejce nebyl a obávám se, že bude zase až na jaře.
Jiné prodejce neznám.
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Kikina »

Mohu se zeptat, jestli se dělaly dřevěné poháry? Či nádoby na tekutiny? Keramika je jasná, už třeba kvůli vaření atd. ale jsou nějaké nálezy dřevěných napodobenin keramiky, kromě talířů, misek a lžíc (a jiných jako vařechy atd.)???
Díky ;)
Aures in anima me pulsat
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od richardrg »

Nejlepší soubor najdeš na Cd Nálezy středověkých dřevěných předmětů v Plzni, dá se to koupit v Plzni v muzeu, nebo ti to nechám prohlédnout u mě, ale kopírovat to nebudu. Ale možná už to někdo udělal, a někde to najdeš.

V zásadě najdeš hodně jednoduchých pohárků, ale všechny jsou z dílků a spojené loubkem.
Jinak tvojí otázce nerozumím, keramika se dřevem napodobit nedá, ale soustružené úplně hladké dřevěné misky jsou doložené několikrát.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Kikina »

Díky za tip ;) zkusím o tom něco pohledat v knihovně. K tobě bych to měla asi daleko předpokládám.
Napodobeniny bylo asi špatné slovo. Ale mysela jsem tím morfologicky stejné předměty. Třeba misky známe jak dřevěné, tak keramické, cínové? atd. Hlavně by mě zajímaly ty pohárky a pak třeba hrnce a zásobnice (pokud by se jim v tom případě dalo říkat hrnce, nebo spíše amfory?)
Mým osobním míněním je, že dřevěného nádobí a nářadí muselo být daleko více (díky tomu, že se dřevo hůže dochovává) ale tohleto je podloženo ničím, takže jenom hloupý názor hloupé studentky :D
Vím, že na tuto otázku jsem ve špatném vlákně, ale nevíte někdo o nálezech dřevěných přeslenů? Bylo to vůbec možné? (odpověď můžete napsat klidně do pošty, ať to tu neto...nepíšem něco, co tu nepatří :) )
Díky ;)
Aures in anima me pulsat
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od richardrg »

Hrnce jsou vždy keramické s uchy, nebo bez nich, amfory bych sem netahal, to je specifický tvar a určení s doba atd.
Hrnce v této době již mohou být glazované, z počátku jen uvnitř, glazura zpravidla zelená.
Nepolévané zásobnice na lomu s tmavým tuhovým střepem jsou ji za zenitem, ale pravděpodobně doznívají.

O dřevěných přeslenech jsem neslyšel a domnívám se, že je to nesmysl, protože by byly vzhledem k použití příliš lehké.

Nevím o co přesně ti jde, zkus položit více otázek a jednoznačnějších.
Jinak jsem z Prahy, a problematiku vybavení venkovské domácnosti poměrně pečlivě sleduju.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Kikina »

No, zajímá mě hlavně dřevěné nádobí, předpokládám, že když se vyjelo dobývat slávu, tak s sebou moc netahali rozbitené věci. Zakládáme/rozjíždíme skupinu (sice rok 1400+/- 5 let) nižšího šechtice a havním zájmem jsou bitvy. No a jelikož každý z chlapů družiníků má ženskou, která ho chce doprovázet, tak my bychom chtěy přispět do ztvárnění táborového života. No, tak se snažím řešit otázku co s sebou. Z mé osobní výbavy je to dřevěná miska (koupená v Batavii) a lžička (tu jsem koupila na tržišti). Dále řeším problém jak s poháry, mísami, hrnci, pekáči a hlavně kotlík.
Přílohy
SAM_0409..JPG
SAM_0409..JPG (139.96 KiB) Zobrazeno 5816 x
Aures in anima me pulsat
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od richardrg »

Není dřevěná lžíce a miska pořád stejná.
Ta miska se mi zdá lakovaná ale asi se pletu, ta může mít skoro libovolný tvar, viděl jsem jich opravdu moc a každá se trochu lišila. Se lžící je problém, ve středověku vypadala jinak, rukověť byla pro nás krátká a tenká, protože lžíci drželi v dlani. lžička samotná byla spíše menší a mělčí. Podle mě je to tím, že se s ní jedla spíše kaše než polévka.
Ale už jsem také viděl něco jako zdobený váleček, který se na ni nasazoval. To mi přijde zajímavé.
Navíc si myslím, že by ve středověku buk na lžící nepoužili, obligátní je lípa, ale dávám přednost ovocným dřevům.

I nižší šlechtic by si pravděpodobně mohl dovolit nádobí cínové, navíc i dnes se dají sehnat lžíce, které mají krátkou tenkou rukověť a potom se musíš historii přiblížit tím, že se naučíš jíst jako malé děti se lžící v dlani.

Opět se dostáváme k tomu, že pokud chceš mít opravdu vybavení na úrovni musíš mít poměrně široké znalosti.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host