Hostina

nádobí, vaření a pokrmy ve středověku

Moderátor: maser

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Hostina

Příspěvek od Kordulka »

Navrhuji, abychom sem psali své zkušenosti s pořádáním dobových hostin a banketů a zapisovali sem prameny a své poznatky z nich o tom, jak vypadaly hostiny od cca pol. 13. století do, řekněme, pol. 15. století.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Maršálek »

Kordulka napsal:Navrhuji, abychom sem psali své zkušenosti s pořádáním dobových hostin a banketů a zapisovali sem prameny a své poznatky z nich o tom, jak vypadaly hostiny od cca pol. 13. století do, řekněme, pol. 15. století.
rád, ale dostanu se k tomu až po semináři historie odívání ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Kordulka »

Nu, tak jsem se trochu porozhlédla po zdrojích informací o středověkých hostinách a zjistila, že literatury je poměrně dost; jen je většinou cizojazyčná, převážně francouzská. Což je trochu problém...
Nicméně problémy tu jsou od toho, aby byly řešeny a já se výzvám nevyhýbám 8-)

Zcela náhodou jsem narazila na článek (http://www.lovecpokladu.cz/home/jak-se- ... vydal-2327), který obsahuje stručný překlad částí jídelníčků hostin, pořádaných v lednu 1378 Karlem V. na počest Karla IV. Jeho obsah poněkud boří mou dosavadní představu o hostinách, byť se v tomto případě jedná o hostinu zcela exkluzivní.
Chody byly totiž tvořeny různými, pro moderní jazyk a žaludek i poměrně nesourodými pokrmy.
Protože se jedná o výčet, neobsahuje článek žádné vysvětlení pojmu "mezichod". Zřejmě to budou, na rozdíl od dnešních pravidel stolování, drobná teplá lehká jídla, podávaná mezi hlavními chody...
Momenálně dohledávám literaturu, jež by o pařížských hostinách pojednávala rozsáhleji.

Realizace něčeho takového, jak je popsáno v článku, by asi byla nesmírně náročná.
Ona již příprava obyčejné cca devítichodové večeře, složené z jednodruhových chodů o dvou až třech složkách, zabere čtyřem lidem jeden až dva dny, obsluhující personál nepočítaje.
Ale zkusit to alespoň, to by byla krása...
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od maser »

Z účtů pánů z Kravař (Jan a Drslav z Kravař zprostředkovali schůzku s králem Kazimírem v Lipníku nad Bečvou ve dnech 17. - 18. dubna 1363):

"Při hostině...snědli přítomní dva vepře, dvě telata, šest a půl kopy vajec, mladá kuřata, čtyři kohouty a bažantí samičky, máslo, sýry, petržel, mrkev, hořčici a další pochutiny, vypili tři sudy piva asi nějakého lepšího druhu, dva a půl sudu obyčejného piva a dva sudy březňáku, dále dva soudky vína."

Bohužel není uveden počet hostí, přesto je to zajímavý souhrn lahůdek, mě sympatický především v míře vypitého piva :)

Štěpán, Václav 2002: Moravský markrabě Jošt (1354-1411). Brno, s. 21
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Maršálek »

Kordulka napsal:Nu, tak jsem se trochu porozhlédla po zdrojích informací o středověkých hostinách a zjistila, že literatury je poměrně dost; jen je většinou cizojazyčná, převážně francouzská. Což je trochu problém...
Nicméně problémy tu jsou od toho, aby byly řešeny a já se výzvám nevyhýbám 8-)

Zcela náhodou jsem narazila na článek (http://www.lovecpokladu.cz/home/jak-se- ... vydal-2327), který obsahuje stručný překlad částí jídelníčků hostin, pořádaných v lednu 1378 Karlem V. na počest Karla IV. Jeho obsah poněkud boří mou dosavadní představu o hostinách, byť se v tomto případě jedná o hostinu zcela exkluzivní.
Chody byly totiž tvořeny různými, pro moderní jazyk a žaludek i poměrně nesourodými pokrmy.
Protože se jedná o výčet, neobsahuje článek žádné vysvětlení pojmu "mezichod". Zřejmě to budou, na rozdíl od dnešních pravidel stolování, drobná teplá lehká jídla, podávaná mezi hlavními chody...
Momenálně dohledávám literaturu, jež by o pařížských hostinách pojednávala rozsáhleji.
co třeba Šmahel - Cesta Karla IV. do Paříže ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Kordulka »

Vím, znám a nemohu sehnat.
Na Kosmasu jsem ji měla objednanou déle než rok a když konečně přišla výzva k vyzvednutí zboží, byla to úplně jiná kniha. A 2500.- Kč a více za výtisk na aukci či v antikvariátě je mimo mé finanční možnosti.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Maršálek »

Kordulka napsal:Vím, znám a nemohu sehnat.
Na Kosmasu jsem ji měla objednanou déle než rok a když konečně přišla výzva k vyzvednutí zboží, byla to úplně jiná kniha. A 2500.- Kč a více za výtisk na aukci či v antikvariátě je mimo mé finanční možnosti.
U nás ji v Kosmasu před vánoci měli mám se podívat? ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Kordulka »

Děkuji, ale ani tam už ji nemají. Opravdu jsem ji sháněla na mnoha místech - všude neúspěšně. Ani na jistých webech, kde se dá sehnat leccos; zřejmě nikomu nestojí za oscannování...
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od richardrg »

Zkus se poptat v Academii na rohu Václaváku a Vodičkový, chvíli nabízeli novou za 1499,- Kč ale už je to delší dobu.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Maršálek »

Kordulka napsal:Děkuji, ale ani tam už ji nemají. Opravdu jsem ji sháněla na mnoha místech - všude neúspěšně. Ani na jistých webech, kde se dá sehnat leccos; zřejmě nikomu nestojí za oscannování...
takže jinak, když na ni narazím za původní cenu, mám ji vzít? jinak samozřejmě SVK ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti