Hostina

nádobí, vaření a pokrmy ve středověku

Moderátor: maser

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Kordulka »

Ano, to bych byla velice ráda. Děkuji 8-)
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Ten pohárek úplně vlevo je zajímavý. "Moderní tvar" a materiál vypadá jako nějaký mramor, či co?
Co se nerozvíjí, umírá!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od richardrg »

Typnul bych rohovinu
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Kordulka »

To je ale, podle průměru, minimálně mamutí kel 8-)

Mně se moc nepozdávají ty poháry na nožce, ale...
V tomto směru máme i my černé znaménko, protože se nám líbí a tak je používáme také :oops:
Naposledy upravil(a) Kordulka dne Stř 20. Led 2010 9:50:46, celkem upraveno 2 x.
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Jo to bude asi ono! Jednoduchý, hezký! :)
Co se nerozvíjí, umírá!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od richardrg »

Kordulko, určitě to víš, ale mamutí kel není rohovina, ale mamutovina, nebo slonovina a je plná, průměr samozřejmě změřit z fotky nejde, ale viděl jsem dobytčí rohy, které měly u kořene i více než 10 cm a to tady rozhodně není.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Kordulka »

richardrg napsal:Kordulko, určitě to víš, ale mamutí kel není rohovina, ale mamutovina, nebo slonovina a je plná, průměr samozřejmě změřit z fotky nejde, ale viděl jsem dobytčí rohy, které měly u kořene i více než 10 cm a to tady rozhodně není.
Máš samozřejmě pravdu, kel je zub a ne roh 8-)

Ale co se toho hovězího týče - krávy měly být ve středověku minimálně o třetinu menší než dnes. A, alespoň podle iluminací měly, rohy síš dlouhé než tlusté; takže by se asi chudinka pěkně pronesla, kdyby měla tahat na hlavě rohy o průměru 8 - 12 cm. Pohárek z rohoviny by asi měl být užší, tenhle je opravdu hodně velký.
Na druhou stranu - žijeme ve 21. století a používáme soudobé suroviny, tak proč ne i velerohy...
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od richardrg »

Ty si umíš poradit s google, někde jsem viděl křivku vývoje dobytka vzhledem k velikosti a užitkovosti, a pak ještě projeď ty polský bizony vypadlo mi jak se menují ty potvory v Bělověžském pralese :D a zubry skoro bych řekl že budou mít rohy větší a i cennější než domácí dobytci. :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od mikey.88 »

Hlavně to není kravskej roh ale spíš nějakej buvol :)

A pokud jde o ty poháry s nožkou... Husiti mají přece ve znaku pohár na nožičce tak proč by takový nebyl i v keramice nebo dřeva. Řekl bych že ten pohárek s nožičkou je možný ;) Ale prostudovanou keramiku naší datace nemám...
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Hostina

Příspěvek od Kordulka »

Jj, já to mám z nějakých studií k archeologickým nálezům na moravských hradech a asi na třech místech našli právě i odpadní jámy s kostmi dobytka, drůbeže, ale taky koček a psů (:shock:). No a podle velikosti kostí jsou sestavené právě ty tabulky. Některé uvádějí dokonce až o polovinu menší velikost krav než dnes.

Jo, zubři to jsou 8-)
No, nevím, mně zas až tak velké nepřipadají - EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz A když si vezmu ještě nějaký odpad při broušení a tak, tak na pohárek té velikosti to moc nevidím...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti