Typologie a chronologie keramiky

nádobí, vaření a pokrmy ve středověku

Moderátor: maser

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Typologie a chronologie keramiky

Příspěvek od Heinrichvs »

Jsem si dovolil 8-) extra téma na keramiku.
S Maserem jsme o tom mluvily už po první sběři. Začít rekonstruovat jednu dobu je na celý život. Po letech kdy se hledalo co se nosilo, s čím se válčilo a pod., mohly by jsme také začít používat správnou keramiku.

Keramika v 14 století je odlišná od 15 stol, tedy to co všichni mají.
A v každé době je vždy krajově odlišná.
Postupně sem dám zatím to co se týče Budějovicka, tedy lokality kde pracuju, kde znám jak zboží vypadalo a kde mám přístup k sbírkovému fondu.
Chronologie a typologie pro jižní čechy v 14 stol neexistuje. Proto je ji třeba vyrobit.
Ale jinde asi bude, třeba Praha to jistě má publikované. Tam si můžete najít přesný vývoj.

Správné hrnčířské zboží musí mít správný tvar, profilaci, zdobení ale také materiál (těsto k výpalu) a výpal.

Ve 14 století je keramika ještě archaická. Je ručně formovaná jako v pravěku a je pouze dotáčená. Není vytáčená a odřezávaná, jen dotáčená s podsypem.
Výpal bývá někdy špatný. Někdy je oxidační, někdy redukční, hodně je obojí najednou.
Ostřivo bývá hrubé, někdy je v tom slída.
V jižních čechách končí užívání tuhy ve velkém.
Glazura jen vyjímečné, ne že by nebyla v té době. Hlavně se malovalo na keramiku červenou barvou, proto se tomu říká červeně malované kusy.

Kdo najde prameny ke svému regionu tak to sem můžete dát. Tedy obrázky a popisy.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie a chronologie keramiky

Příspěvek od maser »

K Jindrichohradecku ti clanky dodam, Telcsko zpracuju v pristich letech (uz jsem se predbezne domlouval s kolegy, ze vytvorime univerzalni kod pro trideni cilove oblasti). Neco je k Brtnicku a Jihlavsku. Brno je treba zpracovane, jen je to roztahane po literature. Takze jizni cast zeme by se urcite nejak uchopit dala. O sever se musi postarat jini.
silva-nortica.blog.cz
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie a chronologie keramiky

Příspěvek od Heinrichvs »

Tak bych si to představoval. Aby tu udělala taková omezená databáze pro toho kdo si chce nechat udělat stolní keramiku ve svém regionu na dobu karlovu. A k tomu prameny, pro hlubší studium. Ale znáš to různé zaprášené sborníky a muzejní zvěstníky 40 let staré si těžko seženeš.
Budějcko sem dám co nejdříve, ale ještě to nemám hotové.
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie a chronologie keramiky

Příspěvek od Bilajz »

maser napsal:K Jindrichohradecku ti clanky dodam, Telcsko zpracuju v pristich letech (uz jsem se predbezne domlouval s kolegy, ze vytvorime univerzalni kod pro trideni cilove oblasti). Neco je k Brtnicku a Jihlavsku. Brno je treba zpracovane, jen je to roztahane po literature. Takze jizni cast zeme by se urcite nejak uchopit dala. O sever se musi postarat jini.
K Brněnsku bys neměl alespoň nějaký směr, kudy se vydat? Absolutně netuším, kde by se něco takového dalo sehnat.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie a chronologie keramiky

Příspěvek od mikey.88 »

Tady máš hodně věcí na Brno a okolí... ale měl by to zkouknout někdo povolaný...

EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie a chronologie keramiky

Příspěvek od maser »

Bilajz napsal:K Brněnsku bys neměl alespoň nějaký směr, kudy se vydat? Absolutně netuším, kde by se něco takového dalo sehnat.
Stěžejní práce jsou volně stažitelné (oficiálně), jen si musím vzpomenout kde ( myslím že FUMA). Mám to ale na disku, tak to eventuelně uploaduju.

Mikey: mno, řekněme že s Jindrou chceme vycházet z odborných studií, nikoli z internetu
silva-nortica.blog.cz
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie a chronologie keramiky

Příspěvek od Heinrichvs »

Základní pramen, dodnes nepřekonatelná je:
Radoměřický P., Richter M.:Korpus České středověké keramiky datovaný mincemi.In: Sborník Národního Muzea v Praze. Svazek XXVIII, ČSAV Praha, 1974.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie a chronologie keramiky

Příspěvek od Kordulka »

Jindro, prosím Tě, mohla bych se k vám s tou keramikou nějak přidat?

Jako snad přijatelný kompromis by se mi jevila jindřichohradecká keramika. Ale není v tom nic vědeckého - z JH je prostě stejně daleko jak na Landštejn, tak na Borotín :D

A nebo prostě pro Borotíny táborskou, ať je to úplně echt. Tak mi prosím Tě napiš, na koho bych se měla obrátit - nebo třeba přes Tebe, že bych Ti předala představu toho, co potřebuji, Ty bys mi to několikrát hodil na hlavu jako nevyhovující a nepřijatelnější pokusy bys potom výrobci předal.

Prosím, prosím a děkuji :angel:
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie a chronologie keramiky

Příspěvek od Smil »

Já se pídil po Novohradské keramice už z jara... ani budějovickou nezhrdnu.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie a chronologie keramiky

Příspěvek od Heinrichvs »

Těšte se soudruzi, maser už pálí své první kousky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti