Re: Architektura

válečnictví, fortifikace a konflikty v druhé polovině 14. století

Moderátor: Zdeslav

ondras
Příspěvky: 22
Registrován: Po 04. Kvě 2009 11:50:22
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od ondras »

Jestli myslíte tu co přez ní v půlce obrázku vede ten mostek, tak to bude hradební příkop opevnění mezi Starým a Novým městem.
Komu se nelení, len nepěstuje.
ondras
Příspěvky: 22
Registrován: Po 04. Kvě 2009 11:50:22
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od ondras »

Nakonci příkopu na staroměstské straně jsou hradby vidět. Jsou tam k vidění i tři bašty. Cca v tomhle úseku jsou i dvě dochované. Na novoměstské straně hradby nebyly. Dobrá je, ale je vzhledem k tomu, že je to veduta dost zkreslená. Stará praha je můj koníček, tak se v tom trochu orientuju.
Komu se nelení, len nepěstuje.
ondras
Příspěvky: 22
Registrován: Po 04. Kvě 2009 11:50:22
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od ondras »

Na Masérově sou zas pěkně vidět Emauzy. To je celkem realistický zobrazení. Ale ty starý veduty sou pěkný, ale musí se to brát tak, že je na nich spoustu věcí přikrášlených, třeba ten Vyšehrad výše, to je pěkná divočina.
Komu se nelení, len nepěstuje.
Avátar uživatele
Gawain
Příspěvky: 15
Registrován: So 30. Led 2010 21:28:32
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od Gawain »

Přikládám pěknou grafickou rekonstrukci hradu Týřov. Na Karla má vazbu, že hrad po příchodu do Čech vykoupil, a začlenil ho do nezcizitelných majetků v zákoníku Majestas Caroli. Měl proto důvod, byl jeden z nejnedobytnějších hradů, ve střední Evropě vzácný francouzský kastelový typ, s možností aktivní obrany.
Přílohy
Týřov.jpg
Týřov.jpg (51.6 KiB) Zobrazeno 9201 x
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Gawain napsal:Přikládám pěknou grafickou rekonstrukci hradu Týřov... , s možností aktivní obrany.
Teď se odhalím, ale zajímalo by mně, co se myslí tou aktivní obranou?
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od maser »

Francouzský kastel má po obvodu věnec věží, které vystupují z linie zdi a její posádka může ostřelovat "patu zdi" sobě navzájem (kurtiny). Jinak řečeno u hradů s věžemi za nebo uvnitř hradby střelec nemohl ostřelovat útočníka, který se dostal ke zdi (a nadále mohl škodit).
Existuje pár hradů, kde výhodu této "pomůcky" stavitel nepochopil (kopíroval nebo se inspiroval v jiném hradu) a věže v hradbě zabudované jsou, ale nevystupují z ní.
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od mikey.88 »

Prosím znalce o radu. Marně se snažím sehnat veškerou možnou nákresovou dokumentaci (či hmotovou rekonstrukci) původního Pražského hradu a okolí (z konce vlády Karla IV. ). Ve Šmahelovi je vnitřní strana paláca a nákres Prahy z roku 1400, dále vím o velmi dobrém modelu ve stálé expozici "Příběh Pražského hradu" v Praze. Nicméně se tam nesmí fotit a překreslit si to taky moc dobře nejde z důvodu neustálého návalu dosti drzých školáků... Neví někdo z vás, kde by se daly tyto podklady najít? Chtěl jsem zkusit i publikovanou práci od Durdíka ale docela tom tápu, neboť toho sepsal již docela dost :) Jesti se najde dobrotivec, tak prosím SZ, děkuji :oops:
Obrázek
Avátar uživatele
Gawain
Příspěvky: 15
Registrován: So 30. Led 2010 21:28:32
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od Gawain »

Jojo toto hledám taky hodně dlouho a jediný co jsem kdy našel je hmotová rekonstrukce prachbídnýho rozlišení a jedna fotka modelu z výstavy Příběh pražského hradu, taktéž prachbídná :-D potom jsem našel krásnou rekonstrukci románský podoby hradu někdy z 12.století. Takže dohromady to snad dáš dokupy :)
Přílohy
Pražský hrad Románský.jpg
Pražský hrad Románský.jpg (58.25 KiB) Zobrazeno 9983 x
Model hradu za Karla.jpg
Model hradu za Karla.jpg (154.95 KiB) Zobrazeno 9982 x
hrad za Karla.jpg
hrad za Karla.jpg (18.4 KiB) Zobrazeno 9983 x
Avátar uživatele
Gawain
Příspěvky: 15
Registrován: So 30. Led 2010 21:28:32
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od Gawain »

Našel jsem fáze výstavby, přičemž ta poslední vypadá jako cca. 20 let po Karlově smrti, tedy v době smrti Petra Parléře, dočetl jsem se, že chór byl vysvěcen 1385, a 1396 byl položen základ jižní věže, která je patrná na posledním obrázku
Přílohy
svit03.jpg
svit03.jpg (17.76 KiB) Zobrazeno 9975 x
svit04.jpg
svit04.jpg (21.03 KiB) Zobrazeno 9978 x
svit05.jpg
svit05.jpg (20.87 KiB) Zobrazeno 9980 x
Avátar uživatele
Gawain
Příspěvky: 15
Registrován: So 30. Led 2010 21:28:32
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od Gawain »

Tuto mapu znáš?
Přílohy
nove-mesto-za-karla-IV-2.jpg
nove-mesto-za-karla-IV-2.jpg (461.33 KiB) Zobrazeno 9955 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host