Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Moderátor: Zdeslav

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od maser »

Ještě bych upřesnil, že Karel sice pragocentrista byl díky podpoře pražanů při jeho zvolení králem, ale rozhodně nebyl tak pročesky nacionálně zaměřený jak se často píše. Čechy sice bral jako základnu, ale šlo mu spíše o rozhodování v "evropské" politice.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Křišťan
Ronovec
Příspěvky: 115
Registrován: Pá 06. Ún 2009 13:49:12
Místo/Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Křišťan »

Divous napsal:Můj favorit je jednoznačně turecký sultán "Sulejman I. nádherný".... ;)
Neopomínej také Filipa IV. Sličného ;) Můj názor je, že správný kronikář se držel hesla: "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej." Takže se nedivím, že známe Karla zrovna jako Otce vlasti a Sulejmana jako Nádherného. Kdyby ho někdo nazval "Průměrně pohledným" asi by moc dlouho nepřežil... ;) ;)
"Karel IV. potvrzuje obyvetelům Bělé pod Bezdězem ... jejich žádost o přenesení městských práv na město Nový Bezděz, řečené Bělá ... Lokátory jsou jmenováni Martin z Lovu, purkrabí lipský, rychtář Ješek a Křišťan, měšťan z Lipého." (1348)
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Kordulka »

Divous napsal:zajímavé věci tady píšete, boys....mám rád film noc na Karlštejně, až na toho neduživého židáčka Brodského coby císaře Karla IV. :D
S těmi přídomky panovníků, to by bylo normálně na samostastnou studii a knihu. Jak vznikaly, do jaké míry si je dávali sami a tak podobně. Můj favorit je jednoznačně turecký sultán "Sulejman I. nádherný".... ;)
On mu ten pan Brodský zas není až tak nepodobný 8-)
Podle iluminací to byl sice docela pohledný vysoký mužský, ale spíše hubený a k stáru pak skoro vychrtlý, vousu nepříliš hustého a zřejmě ani upravovaného. Než jsem narazila na jeho vyobrazení z cesty do Paříže, domnívala jsem se, že portrét na modré dvacetikoruně je spíše jeho karikaturou; leč opak je pravdou a ten portrét asi bude, až na vystouplé oči, dost věrnou podobou stárnoucího Karla IV....
ondras
Příspěvky: 22
Registrován: Po 04. Kvě 2009 11:50:22
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od ondras »

Jestli je myšlena dnes už neplatná bankovka 20 Kč, tak na té není Karel IV, ale Přemysl Otakar I.
Komu se nelení, len nepěstuje.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Kordulka »

ondras napsal:Jestli je myšlena dnes už neplatná bankovka 20 Kč, tak na té není Karel IV, ale Přemysl Otakar I.
Pravdu díš, je na stokoruně! Děkuji za upozornění 8-)
Ovšem "Basedowky" tam má Karel úplně stejné jako Přemysl na dvacetikoruně, stejně jako vychrtlý obličej. Nu, a stejně jako na bankovce vypadá i na iluminacích ze své návštěvy v Paříži v lednu 1378. Přestože to byl tehdy již velmi nemocný a stárnoucí muž, nelze pochybovat o tom, že v mládí byl hezký a urostlý. Věk a nemoci se na něm podepsaly; nicméně se domnívám, že mohl mezi 45. - 55. rokem života vypadat podobně, jako jej zosobnil pan Brodský.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Maršálek »

nic osobního, ale brát za portétní pramen iluminace relací Velkých francouzských kronik je trochu divočina ;) kdo chce, seznámí se s Vlčkovou antropologickou studií ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Kordulka »

Iluminace je zcela nepochybně jedním z primárních pramenů, vedoucích k poznání nebo alespoň k přiblížení se tehdejší skutečnosti. Zejména, existuje-li současně s ní dobový popis (tedy písemný pramen) cesty (např. Grandes Chroniques de France (BNF, FR 2813), 14. století) obsahující i zmínky o panovníkově vzhledu a zdravotním stavu, obojí plně korespondující s iluminacemi. Které navíc jsou rozhodně nelichotící.

Krom toho - iluminace se přesně shodují s portrétem Karla IV., vytvořenýn grafikem Oldřichem Kulhánkem právě na základě antropologické analýzy a rekonstrukce provedené prof. E. Vlčkem (viz. např. příspěvky na tomto fóru v sekci "Karel IV" - listopad a prosinec 2008).
Takže lze konstatovat, že v tomto případě se obdivuhodně setkali středověcí iluminátoři s moderními badateli a umělci.
Stejně jako analýza prof. Vlčka a Velká francouzská kronika a dobové iluminace popisuje Karla IV. podrobně i Matteo Villani, florentský kronikář. Ten jej asi musel dobře znát, protože krom vzhledu popisuje i jeho osobnost, chování, jednání, zdravotní stav, způsoby léčení...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Maršálek »

tak znovu, paní Kateřino, brát za portrétní pramen iluminace relací Velkých francouzských kronik je trochu divočina ;) jistě netřeba rozebírat, jakou portrétní věrohodnost může malá iluminace nabídnout...

jinak jistě netřeba dodávat, že vyobrazení je v tomto případě pramenem sekundárním, nikoli primárním ;)

P.S. tvá záliba v hádkách se opět nezapře, škoda...
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od trener »

Titul Otec Vlasti je skutečně z úst Vojtěch Raňkův, vysloven při Karlově pohřbu. Ohledně přítomnosti žen v kapli sv.Kříže na Karlštejně: smí být přítomny, zakázána je pouze soulož!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Zdeslav »

To je snad zakázáno v každém svatostánku, ne? :D

Docela by mě zajímal zdroj ze kterého tahleta fáma vzešla, možná nějaká kronika? Beneš Krabice? Zkusím zapátrat....
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů