Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Moderátor: Zdeslav

Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Maršálek »

Zdeslav napsal: Docela by mě zajímal zdroj ze kterého tahleta fáma vzešla, možná nějaká kronika? Beneš Krabice? Zkusím zapátrat....
myslím že s tím přišel až Vančura ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Zdeslav »

Myslíš Vrchlického? :D
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Maršálek »

Zdeslav napsal:Myslíš Vrchlického? :D
ehm? tak nevím, asi a ni nemyslím... :roll:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Zdeslav »

Ne, tak někde to musí mít určitě kořen.
Nezabud hrr!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Kordulka »

Údajně mají být prameny dva:
Pražský kanovník Mistr Pavel Žídek, který údajně záležitosti (!) popsal ve své česky psané "Spravovně" takto:
- při křtu malého Václava v Norimberku: "tu zescal křtitedlnici"
- a při korunovaci o dva roky později: "Když byl ve dvú letú, tehdy korunován jest na hradě a v té chvíli plakal náramně a zesral oltář svatého Mauricí na hradě, až jeden pekař dal mu koláček, teprv se utajil."
Beneš Krabice z Weitmühle (Weitmile?) má říkat, že Václav "zescal a zesral křtitelnici" a "Chlapeček se rozplakal, a plakal tak velmi, až zesral celý oltář. Utišil se, až když mu byly podány koláčky".

Jako žena a matka si myslím, že se obě příhody mohou zakládat na pravdě, protože obojí je pro miminko či batole obrovský stres. Pokud Vašíka postavili na oltář a kolem něj se promenádoval zástup prelátů a jiných potentátů, kteří mu museli v jejich rouchách, čapkách, kloboucích a mitrách, s různými symboly v rukou a neustále něco huhlající připadat obrovští a děsiví, ani se nedivím, že to dopadlo, jak kronikáři uvádějí...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Maršálek »

my jsme mluvili o původu fámy o zákaze pobytu žen na Karlštejně ;) ovšem ničeho jsme se nedobrali :lol:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od trener »

Někde jsem četl, že autorem oné fámy, já bych spíše řekl roztomilé pověsti, je skutečně Jaroslav vrchlický právě onou veselohrou. Další vysvětlení nabízí kreslený seriál pánů Švandrlíka a Neprakty, vycházející kdysi v Ahoji, kde si Karlova choť stěžuje na neustálé nudné návštěvy jejím chotěm nově postavených hradů. Aby jí nalákal na Karlštejn, zakázal tam ženám přístup a počítal se ženskou zvědavostí :)
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Tak jsem si zase jednou koupil časopis History. Asi proto, že na titulní stránce je titulek "Karel IV. V zajetí hvězd: Bez astrologa nepostavil ani most!" a jakási podobizna našeho milovaného císaře. ;)
Uvnitř je článek, kde se mluví o Vratislavu II., Karlu IV. a Rudolfovi II. a obecně vzato říká, že všechna důležitější rozhodnutí konali pod vlivem hvězd. O Karlovi IV., pak že např. založení Karlova mostu učinil za pomocí numerologie nebo že všechny důležité kroky činil v okamžiku, kdy se planety nacházejí v ascendentu Lva, který odkazuje k symbolu české státnosti.

No a pak jsem trochu googlil a hledal něco jiného a věřte nevěřte, zase narazil na osobnost Karla IV. Zde se v jednom článku říká, že Král Karel IV. se ve skrytu před veřejností zabýval i osobní zálibou ručních prací. Obdivoval dřevo, ale i zručnost a um řezbářů a košíkářů.
Lucemburkové byli silní cholerikové. Karel IV. tlumil svůj temperament tím, že se
věnoval ručním pracím. Rád vyřezával různé ornamenty do dřeva či splétal z proutí
košíky.

Zajímalo by mě, co na tato dvě tvrzení říkáte vy? Zařadil jsem je do správného vlákna nebo ne? :D
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od mahy »

No to, že Karel dal na numerologii a astrologii je fakt. To že zaměstnával své ruce pletením košíků či dřevořezbou aby je cvičil neboť mu ochrnovali kvůli nějakému zranění či otravě(teď přesně nevím)je také fakt. Alespoň jsem si to dodnes myslil-kdo ví přesněji?
Tudíž myslím, že to zase až takové fabulace či nesmysly nejsou.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Zažité omyly, fabulace a nesmysly o Karlu IV.

Příspěvek od richardrg »

Bohužel si nepamatuji přesně zdroj, ale nějaký cizí kronikář napsal, že Karel IV při audienci ořezával nožíkem nějaký prut. Tomu bych osobně věřil, podle mě tím zaháněl neurózu nebo nudu, aby mohl přemýšlet.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů