Karel IV. - Otec vlasti

Moderátor: Zdeslav

Avátar uživatele
Křišťan
Ronovec
Příspěvky: 115
Registrován: Pá 06. Ún 2009 13:49:12
Místo/Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Křišťan »

Ke Karlovu cca 10-ti měsíčnímu ochrnutí jsem něco málo četl a dna je jen jedna z řady teorií. Řada kronikářů psala také o jedu, spekuluje se tedy o tom, že Karel byl otráven...pak ovšem vyvstává otázka, zda ve 14. století dokázali vyrobit jed, který by člověka na skoro rok ochromil a poté by jeho vliv zmizel prakticky bez následků...

(A jeden Florentský kronikář rozvedl teorii jedu ještě dál - tvrdil, že Karla otrávila přímo jeho náruživá žena Anna Falcká, snad španělskými muškami? ;) - o jakou kroniku se jedná upřesním, až najdu tu knihu ve které jsem to potkal...; i když mi to přijde už trochu moc, nezdá se vám? :?: )
"Karel IV. potvrzuje obyvetelům Bělé pod Bezdězem ... jejich žádost o přenesení městských práv na město Nový Bezděz, řečené Bělá ... Lokátory jsou jmenováni Martin z Lovu, purkrabí lipský, rychtář Ješek a Křišťan, měšťan z Lipého." (1348)
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Maršálek »

Co třeba solidní pramen, kterým je především Vlčkova antropologická studie? Publikovaná byla opakovaně, např.: VLČEK. E. Jak zemřeli. Academia, Praha, 1993, 279 s. ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Křišťan
Ronovec
Příspěvky: 115
Registrován: Pá 06. Ún 2009 13:49:12
Místo/Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Křišťan »

Maršálek napsal:Co třeba solidní pramen, kterým je především Vlčkova antropologická studie? Publikovaná byla opakovaně, např.: VLČEK. E. Jak zemřeli. Academia, Praha, 1993, 279 s. ;)
Díky, přečtu ;)
"Karel IV. potvrzuje obyvetelům Bělé pod Bezdězem ... jejich žádost o přenesení městských práv na město Nový Bezděz, řečené Bělá ... Lokátory jsou jmenováni Martin z Lovu, purkrabí lipský, rychtář Ješek a Křišťan, měšťan z Lipého." (1348)
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Kordulka »

Karel IV. utrpěl někdy kolem roku 1350 strašlivý úraz páteře a čelisti, zřejmě na turnaji absolvovaném během cesty do Německa. Podle Mattea Villaniho, florentského kronikáře, měl dostat silný tupý úder zespoda do brady, což způsobilo vysunutí krčních obratlů a zlomeninu čelisti.

Při prvotním ošetření bylo zjištěno, že Karel se nemůže hýbat a má zcela zdeformovanou čelist a že se tedy jedná o velmi vážné zranění.

Léčba byla stejně hororová jako zranění. Páteř mu rovnali natahováním za vlasy a nohy (zavěšení do koženého "chomoutu" a postupné naklánění do svislé polohy, což je, mimochodem dodnes používaná léčba krční páteře, nebylo kvůli roztříštěné čelisti možné). Částečná anestézie zřejmě byla prováděna přikládáním houby napuštěné rostlinnými výtažky. Sice přišel o část vlasů, ale páteř byla zachráněna. Čelist byla pouze fixována a snad sešita poraněná kůže. Léčení skutečně trvalo celou řadu měsíců a spočívalo zpočátku v bránění proleženinám a atrofii svalů, později pak v postupném obnovování hybnosti končetin, posazováním nemocného a nakonec pohybem po vlastních nohou. Léčbu provázely koupele, masáže, dechová cvičení, posilování svalů a podobně.
Hybnost končetin byla obnovována velice pomalu, počínaje jednotlivými prsty na rukou a nohou.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od mikey.88 »

Kordulka: Krásné :) Tak nějak si stále nedokážu představit takové ošetření a léčení ve 14. století v našich podmínkách. Chápal bych Asie či Orient ale Čechy?

Karel se z toho celkem dostal a dalších 28 let dál fungoval včetně sexu. Ten chlap měl tuhej kořínek ;)
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Kordulka »

Já myslím, že v Asii, zvláště pak v Číně či Indii, by možná byli schopni jej odoperovat za použití účinných rostlinných anestetik, čelist scelit jemnými drátky a za pomoci akupukntury a dalších tamních léčebných metod by byl zdráv daleko dříve než v Evropě.
I arabští chirurgové a vůbec lékaři však byli vzdělanější než evropští té doby.

Nicméně i ta opožděná Evropa uměla leccos, co se používá dodnes 8-)

Karel byl (dle antropologického průzkumu) velmi aktivním sportovcem, a to před úrazem, i po něm. To jistě mělo vliv i na jeho skoro úplné uzdravení - chodil jen trochu sehnutý v ramenou, jedl, jezdil na koni, plodil děti, vládl, cestoval. Jeho fyzická zdatnost musela být ohromná (což platí i o té intelektuální). Skutečně velmi výjimečná osobnost!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od richardrg »

Co se týče toho natahování krční páteře - sám jsem to zažil, jmenuje se to Glisonská klička a funguje to překvapivě dobře. Jinak pokud by měl někdo zájem popsat různé i zastaralé způsoby "oprav" páteře prosím SZ mám bohatou sbírku zážitků. A mimochodem u psaní na PC musím klečet. :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od mikey.88 »

Nedokážu si představit, kolik bolesti si musel vytrpět při tom uzdravování... nicméně to ustál :shock: Mělo to vliv na jeho psychiku, neboť prý zanevřel na turnaje a spíše se věnoval státnickým záležitostem a budování víry...

Znáte někdo další historickou postavu, která by se ve výkonu, intelektu, fyzické kondice a slávou vyrovnala našemu Karlovi? Řekl bych, že taková jiná není napříč staletími :)
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Maršálek »

Kordulka napsal:Karel byl (dle antropologického průzkumu) velmi aktivním sportovcem, a to před úrazem, i po něm.
naprostý souhlas, ostatně Vlček ho dle kosterních pozůstatků specifikoval jako těžkého atleta v kondici olympionika ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od maser »

Maršálek napsal:
Kordulka napsal:Karel byl (dle antropologického průzkumu) velmi aktivním sportovcem, a to před úrazem, i po něm.
naprostý souhlas, ostatně Vlček ho dle kosterních pozůstatků specifikoval jako těžkého atleta v kondici olympionika ;)
Toliko jen těm, kteří ač s bříškem budou rekonstruovat Karla jako postavu na rozličných slavnostech :D
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti