Karel IV. - Otec vlasti

Moderátor: Zdeslav

Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Maršálek »

To je obávám se ztracené, jediný, komu jsem to kdy věřil byl Brzobohatý na Hradeckých slavnostech před mnoha lety - jeho vystupování a především charisma bylo dokonalé. Tak nějak si Karla na sklonku jeho života představuji a bylo by mi ctí mu sloužit ;)
Pro mně je Karel IV. (ač upřednostňuji jiné panovníky) typ reprezentativního panovníka - nejenom výtečný diplomat a válečník, ale i charismatický švihák, v pozdějším oddobí v duchu svatého Ludvíka: "oblékej se každý dle svého stavu tak, aby tě staří nepomluvili že přeháníš a mladí, že se zanedbáváš" ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Pike »

Kordulka napsal:Já myslím, že v Asii, zvláště pak v Číně či Indii, by možná byli schopni jej odoperovat za použití účinných rostlinných anestetik, čelist scelit jemnými drátky a za pomoci akupukntury a dalších tamních léčebných metod by byl zdráv daleko dříve než v Evropě.
Právě ty jemné drátky byly u Karla na scelení čelisti použity, a to velmi sofistikovaným způsobem.
Přesnou citací to bohužel nepodložím, ale kdysi (cca 10 let zpět) jsem o tom četl obsáhlý článek. Autoři tam mimo jiné uváděli, že stopy po racionálním a účinném ošetření na Karlových pozůstatcích značně kolidují s mýtem o "šarlatánské a tmářské" úrovni středověké medicíny.
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Maršálek »

Souhlas, ostatně opět viz. Vlček ;)
Na druhou stranu o Karlovi se vědělo že nezašívá neúspěšné doktory do pytle :lol:

Amát zpracovává krátkou studii na téma rozdílných pohledů na léčbu a praktikování medicíny u jednotlivých univerzit, "dostupnost" kvalitních lékařů z hlediska sociálního postavení pacientů a pravděpdoobné možnosti dobové medicíny v jednotlivých oblastech tradičních univerzit a evropských panovnických dvorů.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od trener »

To zašívání lékařů na místě mi připomnělo srovnání prof. Šandery z UHK, jak Karel IV. reagoval na kritiku (a teď nevím koho, byl to někdo z Husových předchůdců) kazatele, který jej přirovnal k Antikristovi: "Karel IV. se spokojil s pozvednutým obočím tam, kde by jeho otec nechal kazatele zašít do pytle a utopit a jeho syn sprovodil ze světa na kazatelně." :lol:
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od mikey.88 »

Trener:Tím kazatelem pravděpodobně myslíš Jana Milíče z Kroměříže, který byl za šíření této zprávy v roce 1366 v Praze uvězněn. Je to jeden z předchůdců Jana Husa. On a jeho předchůdce Konrád Waldhauser se zapříčinili ve 2. pol. 14. století pro rozšíření podmínek pro náboženskou revoltu, která vyústila na začátku století patnáctého v Husitské války a následné reformy :) To jen tak na úvod ;)

---------------------------------------------------------------------------------------------
Jan Milíč tvrdil, že se v letech 1365 nebo 1367 zmocní vlády Antikrist a ukázal prstem na Karla IV.
---------------------------------------------------------------------------------------------

Ke Karlovi tu mám odkaz :)
Jedná se o odkaz na online vysílání pořadu Uvolněte se prosím, kde je jako poslední host Jiří Ramba. Stejně jako E. Vlček zkoumal i Ramba ostatky Karla, a vedou tam zajímavou diskuzi :D
http://www.ceskatelevize.cz/program/det ... 16180/0030
Obrázek
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od trener »

Jan Milíč z Kroměříže, to je on! Děkuji!
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Pavel na Besednici »

mikey.88 napsal:Ke Karlovi tu mám odkaz :)
Jedná se o odkaz na online vysílání pořadu Uvolněte se prosím, kde je jako poslední host Jiří Ramba. Stejně jako E. Vlček zkoumal i Ramba ostatky Karla, a vedou tam zajímavou diskuzi :D
http://www.ceskatelevize.cz/program/det ... 16180/0030
To je vážně zajímavý! Bylo to někde publikované v písemné podobě? Nevíte někdo?
Co se nerozvíjí, umírá!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od mikey.88 »

Pavel na Besednici: Bylo ;) Přečti si antropologickou studii doktora E. Vlčka ;) Už se to tu řešilo v knížkáh :)

Jestli Ramba napsal nějakou svojí práci, to netuším :oops:
Obrázek
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Díky za odpověď, nikdo nemůže vědět všechno. Měl jsem na mysli práci toho Ramby, o Vlčkovi vím.
Co se nerozvíjí, umírá!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karel IV. - Otec vlasti

Příspěvek od mikey.88 »

V pohodě ;) To by ses musel kouknout někde na netu, jestliu nenapsal nějakou svojí práci (Ramba) a pak jí někde sehnat. :)

PS: Taky bych bral mít doma repliku lebky Karla :lol:

Tak jsem ti to našel ;)
RAMBA, Jiří. Slavné české lebky. Praha : Galen, 2005, 2009. ISBN 80-7262-325-7
. :twisted:

http://www.galen.cz/idistrik/obchod/tit ... ul_id=3773
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host