Koruny, insignie, korunovace atd.

Moderátor: Zdeslav

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od mikey.88 »

svjana: 1) Toto fórum je pro 2. polovinu 14. století ;) Jan už trošku mimo ale vzhledem k tomu, že se jedná o sochařskou výzdobu Petra Parléře, tak ti na to jednoduše odpovím :)

2) Na bustě Jana Lucemburského je po levé (jeho pravé) straně znak českého království (Stříbrný dvojocasý lev ve skoku na rudém poli) a po pravé (jeho levé) straně je znak lucemburského vévodství (Rudý lev se zlatou zbrojí ve skoku na modrém poli s pěti stříbrnými břevny)
Obrázek
svjana
Příspěvky: 3
Registrován: Po 28. Zář 2009 20:39:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od svjana »

jsem si naprosto vědomá, pro jakou dobu je toto fórum založené :D ale protože jsem tu našla kvalifikované názory na problematiku této doby a v některých diskusích je Jan také zmiňován, proto jsem zkusila štěstí. Jestli jsem tím někoho pohoršila, tak se dodatečně omlouvám ;)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od mikey.88 »

svjana: Vůbec jsi nikoho nepohoršila :D ;) Doufám jen, že má odpověď splnila tvé přání :)
Obrázek
svjana
Příspěvky: 3
Registrován: Po 28. Zář 2009 20:39:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od svjana »

naprosto vyčerpávající :D provázím na jednom šumavském hradě a máme tam repliku této busty a lidi hodně zajímá, co ty znaky představují. Teď mám alespoň podložené, že říkám pravdu :D :P
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od Maršálek »

jenom dodám, že původně se jednalo lucemburské hrabství, na vévodství ho povýšil císař Karel IV. - pro svého nevlastního bratra Václava Lucemburského (syna jana Lucemburského z druhého manželství s Betrix Bourbonskou) ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od Pohrobek »

Maršálek napsal:jenom dodám, že původně se jednalo lucemburské hrabství, na vévodství ho povýšil císař Karel IV. - pro svého nevlastního bratra Václava Lucemburského (syna jana Lucemburského z druhého manželství s Betrix Bourbonskou) ;)
Aby jsi si před dámou nešplhnul...... ;)
Ale dík za doplňující info
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od mikey.88 »

Maršálek: To je obecně známo :) Ale ta busta se znaky bude myslím vytvořena až po tomto aktu a tedy v době, kdy to bylo vévodství. ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od Maršálek »

myslím že ano, ale znak nijak povýšen nebyl ;)

P.S. Václav I. vévoda lucemburský a limburský je můj oblíbenec a tady u nás je neprávem opomíjený. Přitom to byl znamenitý a dvorný rytíř a slovy Jeana Froissarta "milostivý pán a ochránce". Skládal skvostné verše a dle všeho byl velmi zamilovaný do své paní, která byla starší a jejichž manželství bylo samozřejmně politické (Froissart ji nazýval "Bílou kopretinou", což jsou možná Václavova slova)... Taky mně zaujal velmi dobrý vztah obou nevlastních bratrů Václava I. a Karla IV. (tohle byla vlastně poslední generace Lucemburků, kteří drželi pevně při sobě).
Omlouvám se za OT :oops:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od mikey.88 »

Našel jsem kvalitnější fotku té relikviářové busty Karla Velikého. Je zde vidět precizní práce zlatníků :shock:

EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Obrázek
Avátar uživatele
Gawain
Příspěvky: 15
Registrován: So 30. Led 2010 21:28:32
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od Gawain »

Trošku jsem kdysi bádal o podobě koruny Přemyslovců. A zjistil, že jediné záznamy o její podobě jsou mince (pražský groš), královské pečetě a nebo freska Vratislava II. ze Znojma či pohřební insignie Přemysla Otakara II. Z toho historici vyvozují, pro její různé podoby, že buďto bylo korun více. Nebo, že byla opakovaně použita koruna Vratislova ale při přibývajících letech byla upravována. O jejím osudu se také mnoho neví. Buďto byla prý zastavena Janem Lucemburským, či byla použita pro výrobu nové Svatováclavské koruny.

koruna na pražském groši
http://www.nm.cz/img/his/num/pr_gros_av_v.jpg

koruna na hlavě Vratislava II.
http://www.pribeh-hradu.cz/data/viteze/VratislavII.jpg

Přemyslova pohřební koruna
http://i.idnes.cz/08/083/c460/TAJ255894_klenoty4.JPG

víte o tom někdo nějaké podrobnosti?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů