Koruny, insignie, korunovace atd.

Moderátor: Zdeslav

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od mikey.88 »

Myslím, že pokud jde o korunu Přemyslovců určenou ke korunovaci, tak je nenávratně pryč. Patrně roztavená. Korun bylo jistě více (stejně jako u Karla). Nicméně pro dataci projektu je přemyslovská koruna trošku pasé :) Pravděpodobně se jednalo o čelenku ozdobenou liliemi či křížky. Po korunovaci Karla na českého krále se v pramenech objevuje již jen koruna svatováclavská ;) O korunách nekorunovačních toho moc nevíme...
Obrázek
Avátar uživatele
Gawain
Příspěvky: 15
Registrován: So 30. Led 2010 21:28:32
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od Gawain »

Myslím, že pokud jde o korunu Přemyslovců určenou ke korunovaci, tak je nenávratně pryč. Patrně roztavená. Korun bylo jistě více (stejně jako u Karla). Nicméně pro dataci projektu je přemyslovská koruna trošku pasé :) Pravděpodobně se jednalo o čelenku ozdobenou liliemi či křížky. Po korunovaci Karla na českého krále se v pramenech objevuje již jen koruna svatováclavská ;) O korunách nekorunovačních toho moc nevíme...
Tak projekt se jmenuje Doba Karlova, a koruna Přemyslovců za Karlova života prokazatelně existovala. Dočetl jsem se, že byla naposledy použita při korunovaci druhé maželky Jana Lucemburského Beatrix Bourbonské v roce 1337.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od mikey.88 »

1337 je dávno před 1350 ;) Nicméně se o té koruně, o které píšeš, nic moc neví. Z kronik se toho mocnezjistí, neboť buď se v nich píše o "koruně" či o "koruně zdobené kameny". Nic bližšího se tam většinou nenajde, nebo´t to kronikář nepokládal za podstatné. Nejvíc se toho ví až o té svatováclavské, která se i dochovala. Podoba přemyslovské koruny je snad podobná té pohřební Přemysla Otakara či Rudolfa Habsburského. Vždy se však jedná o lilie či lilie doplněné křížky :)
Obrázek
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Musím se dodatečně pochlubit, že jsem vlastními "čivami" viděl České korunovační klenoty! Už jsem to téměř zapoměl, ale při digitalizaci domácího videa jsem si to znovu připomenul. ;) V roce 1998 byla na Pražském hradě výstava, kterou jsem navštívil i s kamerou. Protože většina z vás v té době "chcala do plen", tak jsem pro vás pár vteřin umístil na YouTube. Kvalita mizerná, jistě tam najdete lepší, ale je to moje! :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=60EEBRJa_qA
Co se nerozvíjí, umírá!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od mikey.88 »

Náhodou já už chodil do čtvrté třídy :lol: (Ve třetí třídě jsem přišel do třídy jako Karel IV s korunou, pláštěm apod. ) :lol:
Obrázek
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od trener »

Ucha! Já viděl korunovační klenoty na výstavě "Doba Karla IV. v dějinách národů ČSSR"! :lol:
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od Pavel na Besednici »

trener: holt ne každý je toho věku jak jsem psal, ale asi většina spíše ano :)
mikey: vždyť víš, jak jsem to myslel ;) Obdivuji tak brzký zápal pro dobu Karla IV.
Co se nerozvíjí, umírá!
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od trener »

Poznámky o věku bych si ve svém věku vyprosil! :lol:
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od mikey.88 »

Nevím, jestli jsem to sem já nebo někdo jiný nedával, ale pro jistotu...

Nejlepší web zaměřený na české korunovační klenoty, jaký jsem viděl. Lepší, než kdejaká publikace. Krásné fotky detailů a spousta textu včetně technik výroby. Doporučuji pro gotikofily :D 8-)

PS: Vyfocený je každý kámen :!:

http://www.korunovacni-klenoty.cz/cs/uvod.html
Obrázek
Parek
Příspěvky: 1
Registrován: Ne 20. Led 2013 14:45:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Koruny, insignie, korunovace atd.

Příspěvek od Parek »

Chtel jsem se zeptat zda nekdo vite kde presne v Bonnu byl Karel IV korunovan.
Diky
M
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů