Hygiena

Moderátor: maser

Odpovědět
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Hygiena

Příspěvek od mikey.88 »

Našel jsem moc pěknou rekonstrukci "lepšho" koupání v panských sídlech 8-) :-D

Obrázek

A zkus to Janice překonat :lol:
Obrázek
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hygiena

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

tak budu mít na tu káď samostatnej stan, až si došiju ten novej... a nebesa taky budou.... Ale do dřevěnejch obručí nejdu, nejsem milionář... :lol: :mrgreen:
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hygiena

Příspěvek od mikey.88 »

Vypadá to ale dobře co? ;) jsou nějaké nálezy těch kádí?
Obrázek
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hygiena

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Netuším,...

Já zkoumala jen iluminace.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hygiena

Příspěvek od mikey.88 »

Chtěl bych navázat na Tita k jeho příspěvku paní Elišce z Rohozce a jejímu novému kapesnímu zrcátku. Osobně si myslím, že to zrcátko z Londýna z cínové slitiny mohlo sloužit stejně, jako poutní odznak. Ta hrubost by tomu nasvědčovala. Takové zrcátko by si teoreticky mohl dovolit kde kdo a na rozdíl od poutních odznaků to plní i praktickou funkci. Co si o tom myslíš Tito?

Máš k těm dřevěným zrcátkům něco bližšího? Já našel jen ta velká vypouklá - viz nálezy z Plzně.
Obrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Hygiena

Příspěvek od Josephus Titus »

mikey.88 napsal:sobně si myslím, že to zrcátko z Londýna z cínové slitiny mohlo sloužit stejně, jako poutní odznak...
Mám stejný názor. :-) Momentálně ale nevím, jak to doložit. Každopádně to ale působí tak, že se jedná o stejný druh produkce.
mikey.88 napsal:Máš k těm dřevěným zrcátkům něco bližšího?
Tady bohůmžel musím přiznat, že nemám. Viděl jsem je na fotce, ale už nevím, kde to bylo. Snad na to ještě někde narazím.
Tedy, tak je tomu co do zrcáctek z obyčejného dřeva. Co se týče zrcátka ze vzácného dřeva, tam je to lepší. K tomu mám třeba následující:

Item, ung myroyr d' ybénus, ouvré á l'osteaulx soubz rouge cler, garny d'or; pesant deux onces cinq estellins


Je to z inventáře Karla V., který byl zapsán 7. února 1379.

Přiznávám, že textu nerozumím zcela doslova, ale je jasné, že jde o ebenové zrcátko s dvířky, že je zdobené zlatem a že váží 2 unce a 6 estellinů (tj. něco přes 50 gramů), což není moc na to, že to je snad nejlehčí zrcátko v inventáři a že je lehčí než většina ostatních klenotů - bude tedy asi opravdu malé.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Hygiena

Příspěvek od Josephus Titus »

Už jsem si vzpomněl, kde jsem viděl kapesní dřevěná zrcátka. Bylo to v tomhle článku z AH: http://digilib.phil.muni.cz/handle/11222.digilib/128339
Pravda, jsou až z 15. století a nezavíratelná. Reflexní plochou bylo opět sklo s vrstvičkou kovu (kovové folie).
Je tam zmíněno i to velké zrcadlo, o kterém píšeš. A taky jsou tam odkazy na další literaturu k nálezům z našeho území i ze západní evropy.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hygiena

Příspěvek od mikey.88 »

Tito: Díky moc. Tyto nálezy znám ale konečně mám k tomu i text. Díky ;)
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů