Drobnosti denní potřeby

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Maršálek »

ve dvorském prostředí pak k napichování již předkrájených porcí - tedy spíše hostiny ;)
takže nikdo z nás neoponuje, že nebyla v tomto období rozšířená ;) mně jenom překvapilo tvé tvrzení, že se údajně jednalo o "nástroj ďáblův, protože má jen dva dlouhé zuby"... a proto jsem tě slušně požádal o citace, protože se mi to nezdá ;) a máš pravdu, skutečně nemám žádný protiargument, že za nástroj ďáblův pokládána nebyla :lol:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Ronšperk »

Bojové vidle mají také dva hroty. A co kopí na kance, klasické vidle dvojáky, na seno, šípy pro lov pernaté,........Tomu se mi nechce věřit. Na jednu stranu Kordulko prosazuješ nevíru u prostých lidí a na druhou stranu jim do života vkládáš posvátnou bázeň z ďábla i u tak malicherných věcí. Nemyslím, že tomu tak opravdu bylo.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Kordulka »

Ronšperk napsal:Bojové vidle mají také dva hroty. A co kopí na kance, klasické vidle dvojáky, na seno, šípy pro lov pernaté,........Tomu se mi nechce věřit. Na jednu stranu Kordulko prosazuješ nevíru u prostých lidí a na druhou stranu jim do života vkládáš posvátnou bázeň z ďábla i u tak malicherných věcí. Nemyslím, že tomu tak opravdu bylo.
Bojové vidle se zcela jistě neužívaly a neužívají jako stolní náčiní - pokud ano, ráda si nechám doporučit literaturu.
Kančí kopí někdy mělo dva hroty? Pokud vím, kančí kopí má jen takové výstupky u dříku (nebo jak se jmenuje ten krček pod čepelí), aby se moc nezabodlo a šlo znovu použít.
Nic z toho, co popisuješ, pane Ronšperku, se nevkládá do úst - na rozdíl od vidličky.

Původní vidličky svým tvarem totiž připomínají buď rohy, nebo, a to je daleko horší, nohy (mívají nožky na konci vyhnuté trochu do strany) - ženské nohy. Celibátem zpitomnělí mniši a kněží, jichž se po dvorech i bohatých domech potulovalo víc, než bylo zdrávo, v něčem takovém okamžitě viděli dílo ďábla, který tak člověku nastrkuje další z nástrojů hříchu (zde hříchu smilstva prostřednictvím vyvolávání nemravných představ). Což neopomněli hned rozhlásit všem světským osobám ve své blízkosti. A ti důvěřiví, pověrčiví a věřící lidičkové
tomu velmi snadno uvěřili. Neměli žádnou možnost ověřit si, zda ti kněžíci mají či nemají pravdu.
Stačí se trochu zajímat o mentalitu středověkého člověka a pak se nebudeš podivovat nad lecčíms, co nám dnes připadá nesrozumitelné, nepochopitelné nebo bizarní. Ti lidé žili v úplně jiném světě, jinak uvažovali, jinak pohlíželi na vše kolem sebe...
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Kordulka »

mahy napsal:Jen si rejpnu Kordulko-kde bereš tu jistotu, že to bylo jak píšeš? Ty jsi žila v té době v nějaké komunitě, že znáš zvyky a mentalitu tehdejších lidí? Příjde mi hodně troufalé tvrdit to co tvrdíš. Co kus člověka to originál, co kraj to jiná mentalita, co vesnice tak jiná... vždyť to znáš jiný kraj jiný mrav atd.
Jistotu nemám. Ale o mentalitu středověkých lidí se zajímám hodně a mám kamaráda (a řekněme odborného poradce), který to studuje jako vedlejší obor na VŠ a dodává mi literaturu. Sama někdy nestačím zírat, jak a o čem se ve středověku přemýšlelo...
Co se těch kněžských fantasmagorií týče - doporučuji začíst se do inkvizičních protokolů, nebo do mladších "smolných knih". To pak člověku zůstává rozum stát na tím, co ta individua dokázala vymyslet na zvrhlosti (a lecky i zrealizovat). "Nemravná vidlička" je vedle toho dost slabý čajíček...

V tom ostatním máš samozřejmě pravdu, zejména, ohledně lidské individuality. Ale troufnu si tvrdit, že tehdejší lisé se jeden od druhého nelišili tolik, jako se dnes lišíme jeden od druhého. Protože neuměli svobodně myslet. Mysleli kolektivně, houfně, stádně, byli daleko ovlivnitelnější, tvárnější, prostí lidé i submisivnější. Ve 14. století již měli za sebou cca 4 století postupného utváření učení o trojím lidu a zejména prostí lidé brai svůj stav jako daný a neměnný. Za tentýž jej považovaly i šlechta a kněžštvo, ale ty si svůj stav bránily zuby nehty, na rozdíl od prostých. A pak zde máme měšťanstvo, které se sice ještě dotvářelo a postupně bohatlo, ale které už také mělo lepší přístup ke vzdělání a bylo schopno volnějšího myšlení. Jenže to platí až pro konec 14. století a hlavně pro století 15.
Ale to je teprve budoucnost, v polovině 14. století se tohle všechno teprve rodí a lidem se o nějaké individualitě a svobodném myšlení ani nezdá...
Naposledy upravil(a) Kordulka dne Stř 30. Zář 2009 15:53:08, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od mahy »

To beru, ale lze to brát tak, že to tak fungovalo na celém našem tehdejším území? Ojediněle snad.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Kordulka »

Jé, promiň, teď jsem v tom asi nadělala zmatek 8-)
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Kordulka »

Myslím, že to tak fugnovalo nejen u nás, ale v celé Evropě. Křesťanství bylo všude skoro stejné, tu a tam se lišilo způsobem sloužení mše, zpěvy a tak, ale ideologie byla stejná. Byly stejné i mocenské struktury, rozdělení společnosti.

Až přijdu domů, vytahám nějakou literaturu, hodím ji sem a pak se poohlédnu po nějakém tématu, do kterého by se ty filosofické příspěvky daly přesunout, tohle přece jen neí věc denní potřeby - alespoň ne hmotná 8-)
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od mahy »

O.K v pohodě je to srozumitelné :D
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Maršálek »

já bych to raději uzavřel - kdo bude chtít rekonstruovat dobové příbory, dohledá si je a kdo bude chtít rekonstruovat ďáblovy nástroje, tomu poradí paní Kateřina ;)

bez ironie - dle mého neurození vidličku klidně oželí ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Kordulka »

Tak, posílám slíbené některé tituly, které by mohly být nápomocny při seznamování se s mentalitou středověkých lidí:

Jean-Claude Schmitt, Svět středověkých gest - Vyšehrad, 2004
Jean Flori, Rytíři a rytířství ve středověku - Vyšehrad, 2008
Umberto Eco, Umění a krása ve středověké estetice - Argo 2007
Umberto Eco, Dějiny krásy - Argo, 2005
Umberto Eco, Dějiny ošklivosti - Argo, 2007
Martin Wernisch, Mystika a reformace - Vyšehrad, 2007
Josef Sanitrák, Karel Weinfurter, Dějiny české mystiky 1. - 3. - Eminent 2006 a 2007
Barbara Tuchmanová, Zrcadlo vzdálených časů - BB/Art, 2005


Oprava: Zároveň prosím admina, aby přesunul příspěvky o středověké mentalitě do sekce "Hrad" do tématu "Společnost", sem asi nepatří.
Naposledy upravil(a) Kordulka dne Čt 01. Říj 2009 11:34:15, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů