Svícení a svítidla

Moderátor: maser

Odpovědět
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Svícení a svítidla

Příspěvek od mikey.88 »

Maršálek napsal: Společné vybavení
- 1 měděný kotlík na vaření
- malý pytlíček soli
- malá lahvička oleje
- 1 plechová lucerna
- 3 svíčky
- konopný středně silný provaz o délce cca 10 m (využívaný na sušení oblečení, vytvoření provizorního přístřešku v případě deště, k vytvoření jednoduchého plováku pro překonávání vodního toku nebo vodní plochy)
Mám připomínku. Mohli si lidé dovolit v tvé (v naší) době svíce? Řekl bych, že by měli spíše pochodně či olejové lampičky - jako v dolech. Voskové svícebyly velmi nákladné a lojové taky nebyly dostupné jako dřevo a smůla ;) Jen mě to tak napadlo :)

PS: Nemyslím teď nobilitu.
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od richardrg »

Vzhledem k tomu, že v tomto případě byl v družině nobil tak to nemá smysl rozebírat. Akorát bych chtěl vidět jak by si nesl olejovou lampičku...
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od mikey.88 »

richardrg napsal:Vzhledem k tomu, že v tomto případě byl v družině nobil tak to nemá smysl rozebírat. Akorát bych chtěl vidět jak by si nesl olejovou lampičku...
Neřekl bych, že Maršálek byl za nobila, jen jsem se ptal ;)

Všem: Když tak nad tím přemýšlím, dochovaly se nějaké původní pochodně, lucerny, vaky na vodu, a další věci na cesty?
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Zdeslav »

Maršálek: Díky, že jsi to sem hodil.

Taky bych se připojil k Michalovo dotazu. Nevíš jak je to s těmi svícemi? Taky jsem slyšel, že byly poměrně drahé, ale nevím do jaké míry. Popřípadě tu plechovou lucernu máte doloženou pro vaší dobu? To by mě značně potěšilo :)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

Svíce byly poměrně drahé na každodenní svícení, nicméně představa že se vyvažovaly "zlatem" jak se občas podává je samozřejmě zcela mylná. V dokladech o poddaneských dávkách a odvodech vsí je zmińováno velké množství včelího vosku na svíce (opravdu velké množství).
Byli jsme za městskou milici, takže i já byl blátošlap, respektive tovaryš kterého tam cech poslal, protože jsem s dalšími čtyřmi druhy v dílně chyběl nejméně :lol: Nicméně naše náklady nesl cech, který nás vybavil, neplatili jsme to my sami. Myslím tedy, že tři svíce na tři dny nejsou moc drahé, beru-li v potaz, že jinak jsme si v noci svítili strážním ohýnkem. Naopak olej na stejnou dobu by se nám při naší šikovnosti nést nechtěl, jak znám Pijana, vypil by ho jakmile by mu došlo víno a pak by se vymlouval že kvůli běhavce nemůže pokračovat v pochodu :lol:

K lucernám - kovové jsou snad doložené i dříve, tvar odpovídá. Namátkou - pár jich je vidět např. v Hodinkách Jany z Evreux a Jolandy ze Soissontu. Z písemných a obrazových pramenů je zřejmé, že lucerny (opravdu blbuvzdorné) byly povinnou výbavou nočních hlídek a to se vztahuje i na tu naši.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od mikey.88 »

Maršálek:
To jsem nevěděl že vám t platil cech. Tak to jó ;) Zajímalo by mě využití pochodně v terénu, v ležení apod. Smolné dřevo je v naší končině hojně dostupné, takže bych čekal, že pochodně nad svícemi budou převládat i na takové výpravě jakou jste podnikli. Co si myslíš ty?
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od richardrg »

Zkoušel jsi hledat vhodné stromy a sbírat smůlu? Opravdu by na to při pěším pochodu byl čas? A nést "kus klacku" celou dobu?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od mikey.88 »

richardrg: Nemyslel jsem ty pochodně vyrábět na výpravě. Zmínil jsem se o tom jen jako o dostupnosti materiálu a tedy hojnější využívání. ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

mikey.88 napsal:Maršálek:
To jsem nevěděl že vám t platil cech. Tak to jó ;) Zajímalo by mě využití pochodně v terénu, v ležení apod. Smolné dřevo je v naší končině hojně dostupné, takže bych čekal, že pochodně nad svícemi budou převládat i na takové výpravě jakou jste podnikli. Co si myslíš ty?

V praxi to fungovalo tak, že měšťané nesli náklady na strážní službu sami, pokud tedy cech zajišťoval tuto službu, protože na něho přišla řada, vybíral lidi a vybavoval je. Dotyčným logicky nemohla vzniknout újma proto, že slopuží za ostatní, proto se náklady (i jejich ušlý zisk) hradil ze společné cechovní kasy, kam všichni průběžně přispívali ;)

K pochodním - přiznávám se že nevím. Je to další poměrně velká věc na táhnutí s sebou (nestačila by totiž jedna) a nesli jsme si všechno na zádech sami po dobu 3 dnů. Co s nimi v lese, když ho nemám vlastní hloupostí zapálit a když v noci nepochoduju? Dostačující světlo mi dává strážní ohýnek, který mám pod kontrolou a pokud si potřebuju na něco posvítit a nestačí mi z ohniště vytažená hořící větev, zapálím si lucernu. To riziko požáru velkou loučí je poměrně velké a škody by byly nedozírné. Prakticky každá městská či táborová noční hlídka proto měla lucernu, aby se eliminovalo nebezpečí požáru ve městě či ve stanovém táboře. Svíce je sice dražší, ale v tomhle případě bezpečnější, než olejová lampa... Na většině vyobrazení nočních hlídek mají lucernu a když je na vyobrazení detail, bývá to svíce (nejčastěji se jedná o vyobrazení scény zajetí Krista).

Takže jednak je to nevýhoda nepoměrné velikosti louče a svíce (velikostí pro balení je to nejméně 20 svic oproti solidní louči), druhak by byla pro naše účely svíce praktičtější a za třetí i louč něco stojí (není zadarmo) a jak se ukázalo, my jsme za celou dobu spotřebovali polovinu jedné svíce, protože jsme ji potřebovali vždy jenom na chvíli.... Ale je to toliko má úvaha ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Ronšperk »

A myslím, že správná. Náklady na louč v porovnání s délkou její svítivosti, náročnosti přepravy a problémovému uchovávání při vlhku, jsou stejné ne li nižší, se svící. Svítit obecně bylo drahé.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host