Svícení a svítidla

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Ronšperk »

Kordulka napsal:Zaujalo mne v průběhu diskuse několik věcí:

Proč by ve středověku kdokoli chodil na vandry tak, jako je známe my?
To, že česká populace prakticky běžně zná a donedávna i aktivně provozovala něco jako je několikadenní turistika mimo chaty, hotely a ubytovny, je světový unikát; všude jinde se to považuje za formu extrémní turistiky a lidé, kteří prožijí něco jako vandr, na to vzpomínají celý život jako na vrcholně adrenalinový zážitek.

Pokud se někdo ve středověku vydal na cesty, koukal být do soumraku někde pod střechou; a to vč. ozbrojenců, obchodníků a dalších lidí, zvyklých na cestování. Ubytovacích prostor bylo dost a dost a ti mocnější si nocleh prostě vynutili. Vyjma nějakých katastrof, případně vážných objektivnívh okolností, neexistoval důvod, proč trávit noc pod širým nebem.

Údajnému vzlínání oleje se dá zabránit dost primitivním způsobem: stačí obalit dřevěnou zátku kouskem jemné kůže tak, aby pevně zapadla do hrdla lahve. Zcela jistě olej žádným způsobem neproteče keramikou, zejména ne vnitřně glazovanou. Abych si to ověřila, přelila jsem včera rostlinný olej do keramické (hliněné) lahve (podotýkám, že je prasklá a sdrátovaná, takže olej měl ideální pomínky pro protečení); nestalo se nic. Ubrousek pod lahví byl ráno suchý.

Menší keramické lahve a kahance vůbec nejsou křehké výrobky, právě naopak. Na rozbití kahánku je třeba, aby spadl z větší výšky na tvrdý podklad a i pak se nejspíše jen kousek odštípne. O lahvi platí to samé - při nárazu praskne, rozpadne se na na dva velké kusy, ale nerozbije se. Je prakticky vyloučeno, aby se ve vaku, navíc zabalené v hadru, jakkoli poškodily.
A když už se náhodou podaří některou z uvedených nádob rozbít, doporučuji podívat se na střep, hlavně u dna a hrdla (u kahance ještě hubice)...

Už jsem to jednou psal. Evidentně nepřečteno: (Pro představu. Když ti není jasné, kam cestovat a proč. Ze Dvorce v Mirošově, je to povozem do Plzně na trh celý den cesty. Ráno vyjet, večer jsi v Plzni. A to je, upozorňuji, destinace považovaná už ve středověku za vyloženě Plzeňskou. Cesta obchodníka z Klatov, je dvoudení. Nemyslím, že možnost setkání se na cestě s tmou je až tak nereálná.)

Praha - Plzeň 4-6 dní, Praha - Brno 6-10 dní. Ale samozřejmě všichni obchodníci všždy stihli dojet do města kde byl vždy volný nocleh a hlavně na něj jistě měli peníze. Případné smotky dek na ramenou poutníků, jak je známe z vyobrazení jsou v podstatě jen módní doplňky. :lol:
Omlouvám se za jízlivost, ale tvůj styl diskuze mi kohosi silně připomíná. :D Obhajuješ a vymýšlíš varianty zbytečně. Netvrdím, že olej přepravit nejde. Ovšem s problémy, které na jekékoliv cestě nehodlám řešit.

Vem teď tu lahvičku s olejem a kůží obalenou zátkou a šupni si jí na tři dni do kabelky. Potom zhruba napodobíš to putování. No a pak uvidíme. Já si do tašky šupnu tři svíčky. A pro větší ostrost ji nechám v práci na parkovišti v autě, ať je tam pořádné horko. Uděláme testík, co ty na to? Třidni do práce a zpět a sem tam nákup. Naházíme sem fotky zdarů a nezdarů. To bude přínosnější nežli teoretizování. ;)
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Kordulka »

PROČ cestovat, to není předmětem diskuse. Předmětem diskuse je, PROČ na cestách svítit. A tento důvod zatím nebyl nalezen.

Pokud cesta trvala déle než od východu do západu slunka, pak cestující včas volil takovou trasu, na níž se nacházely příležitosti k noclehu. Pokud to nebylo možné, pak cestou včas vyhledal možnost přespání pod střechou.
Obchodník na nocleh v hospodě měl a ti chudší si buď nocleh odpracovali, nebo vyhledali přístřeší v např. klášterním hospicu. Krom toho bylo zcela běžné, že nocleh poskytl každý chalupník. Lidé byli skromní a pro přespání mnoho nepotřebovali - za tím účelem si kupříkladu nosili tu deku, nebo měli plášť a v mošně něco málo jídla a vodu.
Stále tedy neexistuje důvod, proč někde mimo dům svítit.

Doporučovala bych nastudovat si něco o možnostech ubytování pro středověké putující. Budeš velice překvapen, kolik možností střechy nad hlavou v Čechách na přelomu 14. a 15. století existovalo a jak hustá byla jejich síť.

S tou lahvičkou oleje - prosím, rozhodně nejsem proti. Experimentování jsem již zahájila, takže budu pokračovat. Fotografie experimentu dodám.
Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Ronšperk »

Kordulka napsal:PROČ cestovat, to není předmětem diskuse. Předmětem diskuse je, PROČ na cestách svítit. A tento důvod zatím nebyl nalezen.

Pokud cesta trvala déle než od východu do západu slunka, pak cestující včas volil takovou trasu, na níž se nacházely příležitosti k noclehu. Pokud to nebylo možné, pak cestou včas vyhledal možnost přespání pod střechou.
Obchodník na nocleh v hospodě měl a ti chudší si buď nocleh odpracovali, nebo vyhledali přístřeší v např. klášterním hospicu. Krom toho bylo zcela běžné, že nocleh poskytl každý chalupník. Lidé byli skromní a pro přespání mnoho nepotřebovali - za tím účelem si kupříkladu nosili tu deku, nebo měli plášť a v mošně něco málo jídla a vodu.
Stále tedy neexistuje důvod, proč někde mimo dům svítit.

Doporučovala bych nastudovat si něco o možnostech ubytování pro středověké putující. Budeš velice překvapen, kolik možností střechy nad hlavou v Čechách na přelomu 14. a 15. století existovalo a jak hustá byla jejich síť.

S tou lahvičkou oleje - prosím, rozhodně nejsem proti. Experimentování jsem již zahájila, takže budu pokračovat. Fotografie experimentu dodám.
Také nevidím důvod proč přehnaně svítit. Ani na hlídkách. Pro strýčka příhodu......ovšem taková běhavka na pochodu překvapivší nocležníka uprostřed noci :lol:
Svíčku si ssebou ovšem beru vždy. Je snadná na přepravu a když už potřebuji světlo, tak jedno jednoduché mám ;)

Tak zítra začnem experimentovat. :mrgreen:
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

Kordulka: Tak proč svítit v noci asi netřeba zdůvodňovat, potřebuji-li vidět. Pokud ne, pak nerozsvěcím ;)


Koliik: "A teď seriózně - k tomu vedru: Kolik stupňů při vaší výpravě bylo? Pokud si pamatuju, pak jste měli hezky jeden den, takže sluníčka jste si moc neužili. Když je půl dne třicet, tak bude třicet i v torně. Mám to se svíčkami vyzkoušené právě z obyčejnýho vandrování v jehličkách. Pokud nemáš zabalenou každou svíci zvlášť, budeš z toho mít večer fajn ingot. Pokud je zabalíš zvlášť, ale do nasákavého materiálu (plátno třeba) budeš z toho mít taky fajn ingot - s přídavkem."

;) Tak předně, pokud je venku vedro a ty si zabalíš jídlo nebo jiné věci do více vrstev, pak je tepelně izoluješ, to asi netřeba komentovat. Takže pokud je venku 30 stupňů a já mám svíčky zabalené do rezervního oblečení, pak nejsou vystaveny stejné teplotě... Nevím jak to máš vyzkoušené z vandrování ty, já se takhle pohybuji jak za parného léta, tak za jarního a podzimního deště, i na sněhu a v mrazu a funguje mi to ;) Mám to dlouhodobě odzkoušené jak se svým historickým oděvem a vybavením (běžně se jedná o třídenní a delší akce), tak i z vojny, kdy jsem nebyl vybavený nijak luxusně a opakovaně jsem si sáhnul na dno. Pokud si ale vybavení špatně zabalím, pak si ho samozřejmně moc neužiju ;)
Ale jak píše Ronšperk - tohle je plané plkání, zvu na výpravu, kde to vyzkoušíme v praxi ;) Opět se chystám se svými lidmi na vícedenní pochod a volná místa mám. Vše si neseme s sebou a spíme provizorně tam, kam večer dojdeme ;)


P.S. jistě se shodneme, že variací na světlo je více než dost a každý si může zvilit dle svých požadavků ten svůj. Já osobně po mnoha zkušenostech volím na cesty lucernu a svíčky. Důvody pro večerní svícení občas mám ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od maser »

koliik napsal: Základní poučka při určování stáří keramického střepu je, že pakliže se nedá zlomek určit podle jiných znaků, zkusí se zlomit... Když vydží, je to něco od středověku dál.
Promiň, ale to je úplná blbost. Když už potřebuješ určit tvrdost střepu, tak se do něj lehce rýpne nehtem někde po okraji. V rámci pravěku byly i kultury s vysoce kvalitní keramikou a ve středověku se setkáš taky s naprostým šuntem.
Pokud někdo láme střepy, zvlášť podle poučky co jsi napsal, je to naprostý diletant a fušer. Normální archeolog tohle nikdy neudělá.
Omlouvám se za OT.

Ke svícení. Z čistě logického hlediska- jdu na cestu a beru si to nejlehčí - na svícení si vemu ocílku, troud a pazourek, k tomu bych vzal malý kousek svíčky. Tahat s sebou rozměrnější a těžší předměty, když jsou lehčí a skladné náhrady je blbost.
Stačí vyrazit na čundr, kdy denně ujdete 25-30 km a zjistíte, že každý deko navíc je cítit. V praxi odzkoušeno. Svíčka stačí k osvícení malého prostoru, podpalu mokrého dřeva... Akce, kde se v noci putovalo kvůli nějakému důvodu to je jiná. Ještě se dá perfektně putovat za měsíčního světla (taky odzkoušeno praxí), leč to není vždy.
Vesnice a města (třeba i s hospodou) byla od sebe ve středověku vzdálena na den chůze (tj. max. cca 30 km, spíš míň), takže cestující šel po waypointech až tam, kam potřeboval.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Ronšperk »

Tak plním předsevzetí. Balím dvě voskovice do lnu. Jednu parádní a jednu vyloženě křehkou. Vyzkoušíme co s tím udělá teplota. Zítra na to hodím sváču a desky do práce...
Obrázek
Obrázek

;)
Avátar uživatele
koliik
Příspěvky: 7
Registrován: Ne 14. Črv 2009 15:23:47
Místo/Bydliště: Podlešín
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od koliik »

Já se vůbec nepotřebuju hádat. Zatím se tu vede zdravá diskuze a hledání možností může člověka nasměrovat správným směrem. O něčem polemizovat není třeba (stav osídlení apod.), o něčem jiném zase ano.
Například: Pokud budu zvyklý brát si s sebou na podobnou akci, o níž je tu řeč, svíčku a mám pro to osobní důvody, které jsou historicky zdůvodnitelné, nemám nic proti. Pokud se tu ale řešila otázka financování takové akce například cechem, pak se člověk může bez rozpaků podívat na dnešní situaci, kdy při rozhodování o veřejných zakázkách jde o peníze až na prvním místě a na všechno se dělají výběrová žízení... Cech si asi hlídal, aby se na akcích podobné této zbytečně nemrhalo, zvlášť, pokud šlo o službu sice nutnou, ale branou spíš jako nutné zlo... Pokud tedy beru jako fakt, že svíčky byly dražší svítivo pro movitější skupinu obyvatel, přemýšlím, co levnějšího by si s sebou mohl vzít. Tudíž svítilnu nebo kahan...
Konec, tečka...
Málokdy se zaměstnavatel pídí po tom, jestli to, co dá zaměstnancům k užívání je praktické. Zvlášť, pokud si na práci najímá někoho "zvenku". Z toho jsem vycházel při svých úvahách.
Jinak ty svíčky jsem proměnil v ingot při týdenním přestupu rumunského pohoří Caraorman a povedlo se to během dvou dnů na sluníčku. Byly v samém středu batohu, obložené třemi petkami s vodou (naivně jsem si myslel, že je budou chladit). Bylo normální letní počasí, tzn. i kolem 35 stupňů. Často se jednoduše stává, že co člověk, to zkušenosti a názor.
Utěsnění hrdla beru jako námět pro experimentální archeologii a výsledky sem hodím.
Pro Kordulku: Ještě se mrknu do mě dostupných materálů, ale glazura je v běžné praxi, myslím, až novověká záležitost.
maser napsal:Promiň, ale to je úplná blbost. Když už potřebuješ určit tvrdost střepu, tak se do něj lehce rýpne nehtem někde po okraji. V rámci pravěku byly i kultury s vysoce kvalitní keramikou a ve středověku se setkáš taky s naprostým šuntem.
Pokud někdo láme střepy, zvlášť podle poučky co jsi napsal, je to naprostý diletant a fušer. Normální archeolog tohle nikdy neudělá.
Dovolím si odporovat: Viz třeba: Kuna Martin, Nedestruktivní archelogie, Academia... Měl jsem na mysli rychlé, orientační zjišťování stáří fragmentů, střepů, které sami o sobě nemají (například po vyorání traktorem) vypovídací hodnotu, ale která se může podstatně zvýšit, když se začlení do většího celku a kontextu (např. při plošných sběrech). Co se tvrdosti týče: Bavíme se pouze o střední evropě? Jestli ano, pak trvám na svém. A psal jsem
koliik napsal:pakliže se nedá zlomek určit podle jiných znaků
. U střepu 1x1cm uprostřed pole, kde máš v ruce stodvacátý kus a musíš aslespoň odhadem určit stáří je to pak omluvitelné...
Na tu výpravu bych rád, ale nevím, jestli bych se mohl urvat, mám toho dost a dost. Lákalo by mě to ovšem převelice. Kde bych se mohl dozvědět víc?
Koliik, Dei gratia habitator podlesinensis et camapanarius ecclesiae pragensis
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od maser »

koliik: k těm střepům jsem ti napsal sz, ať to tu nespamujem
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
koliik
Příspěvky: 7
Registrován: Ne 14. Črv 2009 15:23:47
Místo/Bydliště: Podlešín
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od koliik »

Tak plním, co jsem slíbil. Našel jsem tu keramiku v kůži. I když to není uzavítratelné, myslím, že jako inspirace to nemusí být zlé, ona by se taková věc mohla na výpravě taky hodit... :-)

Pohár v koženém pouzdře

Siegburg I. polovina I4. století, pohár; Praha, před I360, pouzdro
Nové Město pražské, Emauzský klášter (Na Slovanech)
Pohár: tvrdá kamenina, šedý střep, světlá solná glazura; pouzdro: barvená kůže, řezaný a vYpichovaný dekor, výška 17,7 cm, průměr ústí asi 5,7 cm, průměr podstavy 7,4 cm; neznačeno; před 1952 nalezeno při rekonstrukci 1. patra křížové chodby kláštera benediktinů v Emauzích v Praze
Pohár z tvrdé kameniny, tzv. "Steinzeug", pochází z hrnčířských dílen v Siegburgu v dolním Porýní. Patří do skupiny vysokých pohárů vyráběných od konce 13. století a vyvážených zejména v první polovině 14. století. Export do Prahy je doložen ranými archeologickými nálezy z Pražského hradu (2 ks) a na Starém Městě pražském ze skladu dálkových kupců v Týnském dvoře (1 ks). Mezi dochovanými, kdysi ve velkých sériích produkovanými poháry je u muzejního exponátu unikátní jeho pevná adjustace do nesnímatelného koženého obalu s luxusním dekorem. Všechny ostatní známé práce byly z kůže napjaté na dřevo.
Kůže, která před natažením musela být napařena, aby se usycháním stáhla a přilehla, přesně opisuje tvar poháru včetně reliéfu otisků prstů na patce. Plnila tak ochrannou i výzdobnou funkci. Rostlinný dekor je řezaný ve třech pásech a reprezentuje různé způsoby uspořádání akanrových listů, respektive trojlistů. Pozadí tvoří sít bodů, vypichovaných hrotem nože: tato dekorační technika se objevuje na dvou českých pouzdrech, jež dal Karel IV. zhotovit roku 1347 pro českou královskou korunu a o pět let později (1352) také na říšskou korunu. Atd., atd...
Vznik pouzdra poháru z Emauz lze zařadit do okruhu pražských kožedělných a knihařských prací. Nelze vyloučit vznik pohárového pouzdra poháru v emauzském skriptoriu, založeném roku 1356.
Jestliže vrcholná díla řezby v kůži vymezíme pro Prahu lety 1347-1378, tedy obdobím vlády Karla IV., pak nálezové okolnosti umožňují emauzský pohár zařadit mezi ty starší.
Literatura: BRYCH, 1986
Přílohy
pohár.jpg
pohár.jpg (199.48 KiB) Zobrazeno 8765 x
Koliik, Dei gratia habitator podlesinensis et camapanarius ecclesiae pragensis
Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Ronšperk »

Tak postuji fotky ze středy. Nechal jsem válet humustašku na předním sedadle celý den co jsem byl v práci. Bylo slušné horko a v autě tak vznikly tropy.
Už při prvním pohledu na balíček je jasné, že svíčky dostaly zabrat. Nakonec nejhůře na tom byla ta rustikální současná smotanina z včelí plástve co tomu v obchodě říkají svíčka a většina vosku v plátýnku byla z ní. Nicméně na funkčnosti to neubralo ani jediné. A upříme v pařáku, kterému jsem je vystavil, bych na pochodu řešil úplně jiné problémy, než svíčky. :mrgreen:
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host