Svícení a svítidla

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

mikey.88 napsal:Maršálek: Z čeho je ten úryvek a jakou to má dataci? :D
ten blábol je z mé hlavy :lol:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

mikey.88 napsal: Jinak k tomu svícení: Asi jsme trochu víc zvyklí svítit za každé situace ;)
Jistě nesvítili zdaleka tak často jako my (rozmazlení pohodlnou a dostupnou elektrikou), ale nepochybně svítili vždy, když to potřebovali.
Předpokládat, že v noci bylo všeobecně všude mrtvo a tedy tma je samozřejmně zkreslující ;) I tehdy byli lidé, kteří vykonávali svou činnost i v noci nebo ve tmě, i tehdy se nuceně cestovalo i v noci a i tehdy probíhaly slavnosti a veselice přes noc... Nu a i tehdy si chtěl málokdo rozbít nos, když musel v noci vstát... :lol: To bychom mimo jiné neměly tolik nálezů, vyobrazení a záznamů o svítidlech a o pravidlech jejich bezpečného užívání...
Takže všeho s mírou a než dospějeme k nějakému závěru, měli bychom se seznámit se všemi dostupnými informacemi. Rychlá konstatování a unáhlené závěry nám pravdu nenaleznou ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od trener »

Mám pocit, že nám tady z lidových svítidel vypadla louč (myšleno tenká štípaná tříska), jako interiérový zdroj světla podomácku vyráběný, dotupný a levný. Návod k výrobě viz. např. Jindřich Šimon Baar: Hanýžka a Martínek. Máte s použitím loučí někdo praktické zkušenosti? Já experimentoval poměrně hojně s borovými štěpinami a výsledky byly víceméně bídné... :cry:
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Pike »

mikey.88 napsal:Dokonce i v klášterech a kostelech se pro svícení používaly převážně lojové svíce, které páchly, čadily a svítily ne zrovna nejlépe. Jejich pach přehlušila vůně kadidla (stejně jako kadidlo přehlušilo smrad obyvatel :lol: )
Není nad to ověřit si tradované mýty vlastní zkušeností... ;) Teď na táboře jsme zkusili vyrobit lojové svíčky a následně jsme je používali jako hlavní svítidlo. Nebudete tomu možná věřit, ale nečadí, nepáchnou a svítí poměrně slušně.
Ve srovnání s máčenými svícemi ze včelího vosku (kupované parafínové skoro nepoužíváme už delší dobu) bych jako nevýhody lojových viděl:
- hůř se zapalují
- jsou křehké a měknou při nižší teplotě, tedy nejsou ideální na transport
- špatně se lepí na podklad (dají se přilepit voskem, ale svým vlastním lojem jen s velkými obtížemi)
- svítivost u jedné svíce v průběhu hoření trochu kolísá
Jinak nás ale velmi příjemně překvapily. Oproti tomu olejové kahánky se nám moc neosvědčují ani při svícení v interiéru - při použití rostlinného oleje se nestíhá všechen olej v knotu spalovat, zbytek stéká po stěně kahánku dolů a vytváří na stole mastnou loužičku. ;)
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Svícení a svítidla

Příspěvek od trener »

K tomu čadění: jaké jste použili knoty? Někde jsem četl (ale už zapoměl kde), že rovnoměrně a souměrně odhořívající knoty svíček jsou záležitostí 19. a 20. (21.) století! Do té doby se čadilo a kratiknotovalo (fuj to je slovo). (Něco málo k tomu: Jules Verne: Tajuplný ostrov)
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Svícení a svítidla

Příspěvek od Pike »

Na voskové i lojové svíce používáme jako knoty obyčejné bavlněné provázky, nijak neupravované.
Máš pravdu v tom, že dnes se knoty napouštějí jakýmsi svinstvem, aby vyhořely do ztracena (ano, taky si to pamatuju z Tajuplného ostrova, kde Ing. Cyrus Smith, potřebnou chemikálii nemaje, zhotovil praktický kratiknot :lol: ). Při použití neupraveného knotu zůstává delší nespálený zbytek, což má určitě vliv na svítivost, ale na čadivost ne - knot je vypálený na uhlík a v plameni už jenom žhne, čadit v něm nemá co. ;)
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Svícení a svítidla

Příspěvek od trener »

Tak to moje zkušenost s běžnými svícemi říká, že zbytečně dlouhý knot čadí hodně (získal jsem nějaké staré svíčky z likvidace stodoly z první republiky a neodhořívající knot čadí pekelně, takže buď kratiknotuji, nebo je nechávám do lucerny).
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Svícení a svítidla

Příspěvek od maser »

Lucerna
Pelerinage de la vie humaine (Le), Paris, Bibl. Sainte Geneviève, ms. 1130, f. 210
Obrázek
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svícení a svítidla

Příspěvek od mikey.88 »

Lucerna - Zatčení Ježíše : nástěnné malby v kostele sv. Abbona v Como /1320-1350/

Obrázek

PS: To řezání ucha je zajímavé že? :D
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Svícení a svítidla

Příspěvek od Maršálek »

nalevo je lucerna a napravonezapálená "pochodeň v železném rámu (dávalo se tam i žhavé uhlí, ale asi to nebylo dvakráát praktické ve městě)

to řezání není řezání ;) kterýpak z apoštolů při zatýkání Krista utnul malchusem ucho jednomu z židovských strážných, provázejících římany? (nápověda: má meč jako jeden z atributů ;) )
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host