Svícení a svítidla

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Ronšperk »

Stále nosím plátýnko s voskovicemi v tašce sebou do práce a zpět. Od zmíněných padesátistupňových tropů na předním sedadle auta je jejich stav nezměněn. Ani jsem je nezlomil, čemuž se upřímě divím, vzhledem k tomu, jak s nimi hážu. Tedy pro mne stále jako svítidlo na výpravu, vzhledem k snadnosti přepravy vychází výrazně výhodněji voskovice. Byť za dvě voskovice pořídím pomalu litr oleje, výhoda v přepravě a prakticky nepotřeba ničeho jiného k jejich funkčnosti, stále převažuje.
mikey.88 napsal:Tak to tu pročítám a napadl mě takový nápad. Na uchovávání oleje na delší cestě by stačila kožená či dřevěná láhev vylejvaná zevnitř dehtem či smolou. V dubových sudech se uchovává olej v našich podmínkách docela dlouho. Zazátkování jsem zatím nedomyslel :D

Jinak pro to svícení v noci... takový noční lov, kdy se ohněm nahání třeba medvěd... napříkla :)
Zkus to. Zajímá mě, jak se to bude chovat.
Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Ronšperk »

Tak, ukončil jsem testování dvou voskovic v náročném provozu. Výsledek. Až na to poškození, respektive natavení při nechání humustašky na předním sedadle auta za slunného dne, nic. Uznám tedy že při výpravě do Saharské pouště bych patrně volil jiné svítidlo, nebo jiný obal voskovice. Pro naše podmínky od polárního bodu po jih Španělska myslím plně dostačuje plátýnko. Jinak testování při nošení do práce z práce, házení, pád ze dvou metrů, lisování v truhle při balení na táboření, táboření, zalehnutí........upozorňuji, že vše jen náhodou a ne záměrně. Prostě jsou v té tašce do teď a asi budou dokud je nebudu potřebovat. Stále jsou to světelné zdroje, stále funkční a stále k nim nepotřebuji nic jiného než plamen aby svítily. Jsem si téměř jist, že jakýkoliv flakonek s olejem a kahánek k němu by takové zacházení nevydržel. Ergo dle mého názoru jsou voskovice oproti oleji výrazně praktičtější. Těším se až mě Kordulka bude přesvědčovat o opaku :D .
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

Mimochodem - stále se tu debatuje o tom, jak výrazně dražší jsou voskové svíčky než jejich olejové nebo lojové alternativy, ale já sám jsem nikde nenarazil na srovnávací ceníky, disponuje jimi někdo?
Pouhá povzdechnutí nad tím, že voskovoce jsou velmi drahé nám o jejich ceně moc neřeknou a o tom, že se v řemeslnických dílnách svítilo i svíčkami z vyobrazení i písemných pramenů víme (což opět nevypovídá o poměru jaká svítidla byla používána nejčastějším vůči jiným a to při jakých příležitostech).
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Ronšperk »

Také nevím, o kolik dražší by měli svíce být. Pravda jedno včelstvo vyprodukuje jen nemnoho vosku za rok, ale při spotřebě medu v pokrmech lze předpokládat mnoho včelstev po vsích. Respektive u každého většího statku pár úlů a to nějakých pár kilo ročně dá. Pokud k tomu připojíme lojové svíce a míchání a nastavování voskaři, které nám pod závojem času již uniká......nevidím důvod proč by měly bít dražší voskovice před olejem. Spíše to bude místně, sezoně atp. Jedno krupobití a olej se váží stříbrem. Jeden včelí mor a vosk se váží stříbrem.....
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od mikey.88 »

Cenu svícení svící a oleje zkusím najít. Zatím se mi podařilo najít jednu perličku. Vzhled svíce ze včelího vosku tak, jak by měla vypadat u každého našince ;) Ty moderní se tomu skutečně neblíží :lol:
Obrázek
svíčky.JPG
svíčky.JPG (35.05 KiB) Zobrazeno 8747 x
Jinak vcelku je to asi tak, že: Pro chudé obyvatele > Den začíná svítáním a končí soumrakem, pro svícení ohniště, lojové svíčky, větve se smůlou. Pro bohatší vrstvy obyvatel včetně duchovenstva k tomu přibydou ještě voskovice ze včelího vosku a olejové lampičky.

Včelí vosk, i přes rozšířenost chovu včel, byl pořád drahý až do 16. století, kdy se zlepšila o trochu životní úroveň. Voskovice jsou používány převážně při vyjímečných příležitostech jako jsou svátky, bohoslužby, případně pohřby.

Dokonce i v klášterech a kostelech se pro svícení používaly převážně lojové svíce, které páchly, čadily a svítily ne zrovna nejlépe. Jejich pach přehlušila vůně kadidla (stejně jako kadidlo přehlušilo smrad obyvatel :lol: )

Pro ty úplně nejchudší obyvatele pak ani lojové svíčky nepřipadají v úvahu. On ten lůj se dostane až po smrti zvířete a pořád je lepší živá kráva či ovce, která dává mléko či vlnu, než to zabít kvůli masu a tuku. Šetřit šetřit... Světlo vždycky bylo drahé...

Toť je můj názor vypozorovaný z různých článků, knih, vašich rozmluv a přirozené logiky ;)

Ale ta cena mě zajímá hodně...
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od mikey.88 »

Ještě sem přidám odkaz na vývoj svíčky napříč historií

http://www.odbornecasopisy.cz/index.php ... ment=35886
Obrázek
Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Ronšperk »

Pěkné. Ovšem o zbytečnosti svícení při vhodném využití dne se nikdo nepře. Otázka nezněla, zda-li svítit, ale při stráži či patrole co je praktičtější pro cestu. ;)
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

k tomu stačí dodat, že právě patroly ve městech jsou vyobrazeny s lucernami a nikoli s loučemi (mimo jiné jde i o požární bezpečnost)...
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od maser »

Mno, města dost často vyhořela od středověku i několikrát, takže určitě si každý dělal co chtěl. Ale to už je OT.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

"...hejtmane, cos zakázal světlo o nočních službách, abychom zase něco nezapálili, tak se špatně honí opilci, nicméně tohohle vedu, nahmatal jsem ho za kašnou, když strašně řval a spílal konšelům do prasečích hlav... ale asi jich tam bylo víc, ach jo, snad bude zítra svítit měsíc, Velkej Matěj co nás ved si ukop palec, když honil jednoho co zdrhal od Hambatý Máří..." :lol: :lol: :lol:

mimochodem na některých vyobrazeních se nosí lucerny nejenom za klasické oko (jako kyblík), ale i na dlouhých tyčích (nebo sudlicích), případně na krátkých rukojetích, které jsou zespodu lucerny
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti