Svícení a svítidla

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Ronšperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvekod Ronšperk » Út 16. Črv 2009 8:42:13

Kordulka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Kordulka » Út 16. Črv 2009 9:44:44

PROČ cestovat, to není předmětem diskuse. Předmětem diskuse je, PROČ na cestách svítit. A tento důvod zatím nebyl nalezen.

Pokud cesta trvala déle než od východu do západu slunka, pak cestující včas volil takovou trasu, na níž se nacházely příležitosti k noclehu. Pokud to nebylo možné, pak cestou včas vyhledal možnost přespání pod střechou.
Obchodník na nocleh v hospodě měl a ti chudší si buď nocleh odpracovali, nebo vyhledali přístřeší v např. klášterním hospicu. Krom toho bylo zcela běžné, že nocleh poskytl každý chalupník. Lidé byli skromní a pro přespání mnoho nepotřebovali - za tím účelem si kupříkladu nosili tu deku, nebo měli plášť a v mošně něco málo jídla a vodu.
Stále tedy neexistuje důvod, proč někde mimo dům svítit.

Doporučovala bych nastudovat si něco o možnostech ubytování pro středověké putující. Budeš velice překvapen, kolik možností střechy nad hlavou v Čechách na přelomu 14. a 15. století existovalo a jak hustá byla jejich síť.

S tou lahvičkou oleje - prosím, rozhodně nejsem proti. Experimentování jsem již zahájila, takže budu pokračovat. Fotografie experimentu dodám.

Avátar uživatele
Ronšperk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ronšperk » Út 16. Črv 2009 10:18:03

Avátar uživatele
Maršálek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maršálek » Út 16. Črv 2009 10:37:48

Kordulka: Tak proč svítit v noci asi netřeba zdůvodňovat, potřebuji-li vidět. Pokud ne, pak nerozsvěcím ;)

Koliik: "A teď seriózně - k tomu vedru: Kolik stupňů při vaší výpravě bylo? Pokud si pamatuju, pak jste měli hezky jeden den, takže sluníčka jste si moc neužili. Když je půl dne třicet, tak bude třicet i v torně. Mám to se svíčkami vyzkoušené právě z obyčejnýho vandrování v jehličkách. Pokud nemáš zabalenou každou svíci zvlášť, budeš z toho mít večer fajn ingot. Pokud je zabalíš zvlášť, ale do nasákavého materiálu (plátno třeba) budeš z toho mít taky fajn ingot - s přídavkem."

;) Tak předně, pokud je venku vedro a ty si zabalíš jídlo nebo jiné věci do více vrstev, pak je tepelně izoluješ, to asi netřeba komentovat. Takže pokud je venku 30 stupňů a já mám svíčky zabalené do rezervního oblečení, pak nejsou vystaveny stejné teplotě... Nevím jak to máš vyzkoušené z vandrování ty, já se takhle pohybuji jak za parného léta, tak za jarního a podzimního deště, i na sněhu a v mrazu a funguje mi to ;) Mám to dlouhodobě odzkoušené jak se svým historickým oděvem a vybavením (běžně se jedná o třídenní a delší akce), tak i z vojny, kdy jsem nebyl vybavený nijak luxusně a opakovaně jsem si sáhnul na dno. Pokud si ale vybavení špatně zabalím, pak si ho samozřejmně moc neužiju ;)
Ale jak píše Ronšperk - tohle je plané plkání, zvu na výpravu, kde to vyzkoušíme v praxi ;) Opět se chystám se svými lidmi na vícedenní pochod a volná místa mám. Vše si neseme s sebou a spíme provizorně tam, kam večer dojdeme ;)

P.S. jistě se shodneme, že variací na světlo je více než dost a každý si může zvilit dle svých požadavků ten svůj. Já osobně po mnoha zkušenostech volím na cesty lucernu a svíčky. Důvody pro večerní svícení občas mám ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maser » Út 16. Črv 2009 11:17:34

silva-nortica.blog.cz

Avátar uživatele
Ronšperk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ronšperk » Út 16. Črv 2009 21:33:56

Tak plním předsevzetí. Balím dvě voskovice do lnu. Jednu parádní a jednu vyloženě křehkou. Vyzkoušíme co s tím udělá teplota. Zítra na to hodím sváču a desky do práce...

;)

Avátar uživatele
koliik
Místo/Bydliště: Podlešín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod koliik » Út 16. Črv 2009 21:55:01

Koliik, Dei gratia habitator podlesinensis et camapanarius ecclesiae pragensis

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maser » Út 16. Črv 2009 22:24:02

koliik: k těm střepům jsem ti napsal sz, ať to tu nespamujem
silva-nortica.blog.cz

Avátar uživatele
koliik
Místo/Bydliště: Podlešín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod koliik » Pá 19. Črv 2009 19:34:16

Tak plním, co jsem slíbil. Našel jsem tu keramiku v kůži. I když to není uzavítratelné, myslím, že jako inspirace to nemusí být zlé, ona by se taková věc mohla na výpravě taky hodit... :-)

Pohár v koženém pouzdře

Siegburg I. polovina I4. století, pohár; Praha, před I360, pouzdro
Nové Město pražské, Emauzský klášter (Na Slovanech)
Pohár: tvrdá kamenina, šedý střep, světlá solná glazura; pouzdro: barvená kůže, řezaný a vYpichovaný dekor, výška 17,7 cm, průměr ústí asi 5,7 cm, průměr podstavy 7,4 cm; neznačeno; před 1952 nalezeno při rekonstrukci 1. patra křížové chodby kláštera benediktinů v Emauzích v Praze
Pohár z tvrdé kameniny, tzv. "Steinzeug", pochází z hrnčířských dílen v Siegburgu v dolním Porýní. Patří do skupiny vysokých pohárů vyráběných od konce 13. století a vyvážených zejména v první polovině 14. století. Export do Prahy je doložen ranými archeologickými nálezy z Pražského hradu (2 ks) a na Starém Městě pražském ze skladu dálkových kupců v Týnském dvoře (1 ks). Mezi dochovanými, kdysi ve velkých sériích produkovanými poháry je u muzejního exponátu unikátní jeho pevná adjustace do nesnímatelného koženého obalu s luxusním dekorem. Všechny ostatní známé práce byly z kůže napjaté na dřevo.
Kůže, která před natažením musela být napařena, aby se usycháním stáhla a přilehla, přesně opisuje tvar poháru včetně reliéfu otisků prstů na patce. Plnila tak ochrannou i výzdobnou funkci. Rostlinný dekor je řezaný ve třech pásech a reprezentuje různé způsoby uspořádání akanrových listů, respektive trojlistů. Pozadí tvoří sít bodů, vypichovaných hrotem nože: tato dekorační technika se objevuje na dvou českých pouzdrech, jež dal Karel IV. zhotovit roku 1347 pro českou královskou korunu a o pět let později (1352) také na říšskou korunu. Atd., atd...
Vznik pouzdra poháru z Emauz lze zařadit do okruhu pražských kožedělných a knihařských prací. Nelze vyloučit vznik pohárového pouzdra poháru v emauzském skriptoriu, založeném roku 1356.
Jestliže vrcholná díla řezby v kůži vymezíme pro Prahu lety 1347-1378, tedy obdobím vlády Karla IV., pak nálezové okolnosti umožňují emauzský pohár zařadit mezi ty starší.
Literatura: BRYCH, 1986
Přílohy
pohár.jpg
pohár.jpg (199.48 KiB) Zobrazeno 2798 x
Koliik, Dei gratia habitator podlesinensis et camapanarius ecclesiae pragensis

Avátar uživatele
Ronšperk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ronšperk » Pá 19. Črv 2009 21:57:58

Tak postuji fotky ze středy. Nechal jsem válet humustašku na předním sedadle celý den co jsem byl v práci. Bylo slušné horko a v autě tak vznikly tropy.
Už při prvním pohledu na balíček je jasné, že svíčky dostaly zabrat. Nakonec nejhůře na tom byla ta rustikální současná smotanina z včelí plástve co tomu v obchodě říkají svíčka a většina vosku v plátýnku byla z ní. Nicméně na funkčnosti to neubralo ani jediné. A upříme v pařáku, kterému jsem je vystavil, bych na pochodu řešil úplně jiné problémy, než svíčky. :mrgreen:
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Vrátit se na “Nástroje, pomůcky a doplňky”