Pečeť - podpis středověku

Moderátor: maser

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od mikey.88 »

No ti, o kterých mluvím právě mezi šlechtu nepatří. Jedná so od profesí jako zlatníci, krejčí až po funkce v městské radě. Něco jsou patricijové a něco ne. To že měli pečetě... dobře. Ale nějak nerozumím tomu, klde vzali ty znaky pro pečeť. Měl jsem za to, že šlechta dbala na to, aby erb, osobní znak, měla jen ona sama. Znamená to tedy, že bych si mohl taky něco hezkého pořídit :lol: Juch
Obrázek
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od Valkoun »

Pečetil ten, kdo na to měl, samozřejmě někteří mají výsadní práva, panovníci na majestátní pečeti, bohatá šlechta kopíruje jezdecké pečeti, stejně jako knihovny, dvory....

Řemeslníci se musejí taky nějak podepsat. Kameníci jsou podle toho placeni, jiní řemeslníci, kterí posílají svoje výrobky do světa si dělají reklamu: platnéři, mečíři, a určitě i další musejí mít nějaké značky, často komplikované, je jich mnoho. Jsou k vidění i korunované symboly. Proč nepoužít nějaké prvky z heraldiky, když jí "mluví" všichni.
Nezabudovi Sláva!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od richardrg »

No já jsem pátral po těch pečetích a narazil jsem na signet.
Z názvu vyplývá, že je to jakýsi podpis, není to pečeť a přitom je to dost jednoznačný znak s jednoduchám motivem, mimo jiné se jeho otisk používal do olova ke znečení drahých látek.
Osobně ho mám v podobě prstenu.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od mikey.88 »

Já našel, že signet je prostě většinou ve formě pečetního prstenu. Ano podpis to je ale pro úřední komunikaci se používaly klasické pečetě s označením sigillum minus To je to, co jsem našel u toho měšťanstva :) Trochu mě to překvapilo.
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od mikey.88 »

Dotaz: Čím na akcích i mimo ně pečetíte? Teď nemyslím moderní pečetní španělský lak, který je všude k sehnání, ale o dobový vosk. Experimentuji s mým upraveným voskem pro psaní na destičky a vsýledky jsou docela dobré, ale nevím, jak bych mohl zvětšit pevnost. Tedy pokud se to nějak dělalo. Dokážu ho rovněž barvit jen na černo. Má někdo zkušenost s barvením na červeno případně na zeleno? Teoreticky vím, prakticky jsem to jeětě nezkoušel :D A Cenniniho jsem nečetl moc podrobně, takže nevím, jeslti tam k voskům něco není.
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od maser »

Prave s tim experimentuju, takze zavery jeste nemam.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od maser »

Pokus o červený vosk. Barvu jsem, myslím, chytil dobrou. Pro srovnání je vlevo přiložena tyčinka španělskýho vosku.

Ty dva seschlý šulíny (jak to okementovala žena) jsou nevzhledný, páč jsou hnětený v ruce, nemám na to zatím formičku. Velkotest proběhne o víkendu na Heralticích.
Přílohy
2013-09-24 19.50.39.jpg
2013-09-24 19.50.39.jpg (118.29 KiB) Zobrazeno 6135 x
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od mikey.88 »

Kup si silikonove formičky na pečení. Na odlevani vosku nejlepší.

Já mám vyzkoušen červený i černý. Oba barvené prirodne. :)
Obrázek
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od Heinrichvs »

Začal jsem tento rok práci na pečeťích-typářích.
Typologie chronologie a použití.

Článek o typářích extra v podstatě není. Ale píše se o tom v textech věnovaných něčemu jinému.
V podstatě typáře ze slitin Cu nebo drahých kovů se ničily, protože typář měl končit se svým majitelem.
Toť píše Durdík a v tomto bych mu rozhodně věřil. Publikované středověké typáře jsou 3 kusy. Naštěstí jeden je z výzkumu v Hradci, ale ten asi stopil Durdík a má ho někde ve stole, aby ho někdy možná publikoval. Protože staré reprodukční techniky nedovolili v literatuře moc dobré detaily, tak je to spíš takový obrys.
Nicméně, typáře pro šlechtu 14 stol měly jako v zahraničí podobnou úpravu. Z samotné hlavy s reliéfem vychází noha, která může být plošší nebo hraněná. Na konci je malá dírka pro šňůrku.

Současně se nachází občas i typáře z olova nebo jeho slitin. To jsou ty Klinštejnovo odlitky. Které máte všichni.
Bohužel, nepíšu to, abych vás naštval, ale pro informaci. Měřínský píše v publikaci z Rokštejna, o takovém typáři z konce 14: nález typáře nízké šlechty z olova...
Takže olověné plíšky s očkem měla nízká šlechta, ale také duchovenstvo jak se píše v jiné literatuře.
Originály je možné vidět na lovci pokladů a tam je vidět, že jsou to odlitky, ale zpracovávané pilníkem a hlavně ryté.

Shrnutí: vysoká šlechta typář Cu slitiny nebo něco lepšího, zvažte.
nízká a duchovní (s vyjímkou vysokých a pod) a kdo ještě měl pečeť malé olověné s uchem, ale vždy byly ryté.
To je info z knih. Jinak musím poděkovat Klinštejnovi, za to, že vybavil karlovce levně a rychle typářema.
Naposledy upravil(a) Heinrichvs dne Stř 06. Srp 2014 21:22:23, celkem upraveno 1 x.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od Zdeslav »

Super, díky za průzkum! :thumbup:
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti