Pečeť - podpis středověku

Moderátor: maser

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od Heinrichvs »

Zatím to byla jez zmínka v literatuře od Durdíka. Ale jistě to bude složitější téma, ale pro základní přehled by to mělo stačit.
Budu se snažit dostat k nějakému originálu. Je třeba změřit hloubku rytí. To se dá lépe na typáři, měřit otiginál pečeť se asi nepodaří aby se nepoškodila.
Zdeslaw by mohl pomoct tím, že by našel nějaké informace kdo všechno měl typáře. Jestli i fary a nějaké ty instituce jako panské dvory a pod.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od Heinrichvs »

Typář z lovce pokladů. Psal jsem před časem nálezci, jestli by neměl lepší fotku a jestli by nezměřil hloubku rytiny.
Odpověděl nadčeně, ale zatím nic. Takže sem dávám zatím co je volně vidět.
Tenhle typář má vysekaný materiál kolem písmen.
Druhý typář je nález od Budějc. Detektorář vypadá taky sdílně ale zatím posílám jen tuhle fotku. Matriál je asi bronz nebo měď.
Podle otisku asi pozdější, ale ta noha vypadá jako jiný typář ze 14 stol.
Přílohy
10624904_936054276410129_3101378256153796061_n.jpg
Bronz.jpg
Bronz2.jpg
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od Heinrichvs »

Olověné typáře jsou mnohem běžnější u detektorářů i v nálezech z výzkumů.
Přílohy
1 (3).jpg
2 (6).jpg
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od Heinrichvs »

Dávám to sem, je to sice u Ješka ve vlákně. Ale pokud by měl někdo zájem o bádání na typářích, zajde sem.
Typář dle nálezu v JH (ne docela přesně, protože fotku mám dost špatnou, takže ty kontury snad sedí.) Jinak stejné typáře jsou ve 14 stol. běžné pro výše postavenou šlechtu, než jen obyčejní Zemani.
Za poslední půl roku jsem již nějaké typáře viděl na vlastní oči. Jsou vždy ryté do hloubky cca 1mm plus mínus.
Vosk včelí s rudou hlinkou a smůlou.
Pečetní lak, který se dnes používá pod jménem pečetní vosk, nebyl ve 14 stol. znám.
Přílohy
Typar otiskova cast.jpg
Typar Jesek cely.jpg
Typar Jesek cely.jpg (26.84 KiB) Zobrazeno 6341 x
Otisk Jesek.jpg
Otisk Jesek.jpg (77.12 KiB) Zobrazeno 6341 x
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od mikey.88 »

Dobový pečetní vosk jsem si taky vyrobil. Obarvit to červeným pigmentem a kostní černí dalo zabrat ale funguje to :) Pečetních moderních vosků se rychle zbavit. Je to tzv. španělský pečetní vosk a ten vznikl později jak píše Jindra :)
Obrázek
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od Heinrichvs »

No vida, můžeme porovnat recepty. Černý i zelený mám v plánu časem.
Ale kdyby někdo udělal všechny v použitelné směsi, tak by to bylo skvělý. Zase by jsme mohly zakšeftovat.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od mikey.88 »

Mám sytě červený odpovídající těm červeným z listin a pak mám sytě černý. :)
Obrázek
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od Saltkrakan »

Heinrichvs napsal: Vosk včelí s rudou hlinkou a smůlou.
Mě experimentování s výrobou vosku teprve čeká (i když cihličky včelího vosku už mám doma :lol: ). Proto bych se chtěl zeptat, jak je to s tou smůlou? kolik jí tak přimíchat, jaké a jak? :D
Potom bych se chtěl zeptat, jestli někdo neví, jak je to s včelím voskem (resp. směsí včelího vosku s něčím) co se týče změn za dlouhý čas. Jde mi o to, že ve slovním popisu listiny s pečetí Medvídka z Dubčan je napsáno, že barva vosku pečeti je "přírodní". Ale na fotografii listiny je spíše hnědá a nejde o zkreslení při focení, protože přírodní barva vosku je jiná. Jde mi o to, jestli je to také obarvené nějákou hlinkou, nebo něčím, co bych přidal a nebo jestli to tak zestárnulo.
ObrázekObrázek
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od trener »

Ještě k pečetím: Všiml jsem si, že na některých dochovaných pečetích jsou zřetelné papilární linie. Mohlo to být od toho, že se vosk neodléval, ale jen teplem rukou vytvaroval a do takto změklého vosku se otisklo pečetidlo?
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečeť - podpis středověku

Příspěvek od Heinrichvs »

Na přípravu vosku lze použít různé věci. Mě hned napadly staré recepty na cizelérské vosky pro upevnění díla.
Takže meze se nekladou. Stačí zahřát vosk na kapalný stav a rozpouštět v něm různé věci, které mu pomůžou dosáhnout požadovaných vlastností.

Otisky jsou z formování lůžka. Samotný barevný vosk pro otisk se musí vždy nějak zahřát.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti