Potřeby na šití

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Lucrezie
Příspěvky: 62
Registrován: Út 17. Led 2012 13:36:35
Kontaktovat uživatele:

Potřeby na šití

Příspěvek od Lucrezie »

Hola hej! Kristus buď zdráv!
Mám zase další otázky:-).
1) Je před sezonou, já nemam vše došito, čili budu hodně často šít na tábořeních, a jelikož nemám nitě do čeho dát, chtěla bych se zeptat, na co se nitě navíjely, potažmo, jak mohla vypadat krabička, (lýko, dřevo,slaměná) do jaké se mohly uložit, či na jaké zavírání by mohla být.-provázek, větší víko menší spodek, na všelijaké provlékání a tak.
2) existovaly jehly kostěné, jak to bylo s kovovýma jehlama?
4) co se týče špendlíku do zavinutích vím, že mohly mít kovovou hlavičku, nebo s perličkou, či kamínkem. je to tak?ale jak to bylo se špendlíkama na šití šatu, nejspíš s kovovýma hlavičkama že? kolik si mohla průměrná švadlena si dovolit mít špendlíků (dočetla jsem se že šlechtična mohla mít špendlíků kolik chtěla, většinou je měla darované věnem)...Potažmo vůbec, jaké vybavení bylo pro klasickou švadlenu ve ,,naší době." :-)
3) tím se ptám i na nůžky:) o podobě nůžek v první polovině vím, ptám se jestli se nezměnila podoba v druhé pol., příkladně kde tyto nůžky sehnat;)
DĚKUJI:-) Vaše Lucrezie
Lucrezie, páv a pes
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Košíky, nádoby, fusáčky

Příspěvek od richardrg »

V krátkosti co vím, k šití měli spoustu drobností v Mercatores, ještě když to měl Matěj, teď nevím, už jsem se tam dlouho nedíval, a vím že na historičnost si dávali dost pozor. Rozhodně měli k prodeji a doložené ručně soustružené cívky na nitě, vypadaly ale trochu jinak, než ty co znáš, s jkrabičkou si nejsem jist, to ještě nebyla tak běžná věc, i když pro šlechtičnu připadá truhlička asi v úvahu, osobně, ke svému nižšímu postavení to většinou řeším malou ošatkou nevo miskou, kterou dám do plátěného sáčku.

Kovové jehly ano, bez problému mosazné, možná i ocelové, ale ty znám jen jako velká skoro šídla.

Nůžky na šití už můžeš mít s nýtem, celkem se od dnešních moc neliší, vozily se z Polska, nabízel je např. Kain, asi by je uměl sehnat i žid.

Hlavičky u špendlíků bych asi moc neřešil, ale poptej se kovářů, prezentuji vlastní názor, dělat hlavičku na tenkém drátu ze kterého je špendlík mi přijde zbytečne pracné, jednodušší je podle mě ho rozklepnout a do něčeho vrazit, jako dostupné mi přijde např. i kost.

U Mercators se dal koupit i skládací metr, ale to byla záležitost pro nadšence...

A nezapomeň na náprstek, oproti dnešku se jich nacházelo dost jenom obroučkových, ale je hodně i takových co vypadají jako dnešní...

Budu rád, když mě někdo doplní.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Košíky, nádoby, fusáčky

Příspěvek od Zdeslav »

Nůžky ze Slavětína (80. léta):


http://periqculosus.rajce.idnes.cz/slav ... #F0059.jpg
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Lucrezie
Příspěvky: 62
Registrován: Út 17. Led 2012 13:36:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřeby na šití

Příspěvek od Lucrezie »

dobrá, nítě budu převážet třeba ve lněném fusáčku, truhličku si nechám na lepší akce, kde využiju mojé nové šaty:-D kovové jehly si nějak pořídím, a mám doma ještě staré špendlíky po prababičce s kovovou klavičkou, vypadají sešle, některé exempláře trochu narezle :D tak snad se budou moci použít :D:D

Děkuju moc vám oběma.

Pane Zdeslave, jsem Ti nesmírně vděčna za poslání tohoto odkazu, odpověděls mi tak i na jiné otázky, které jsem si kladla, iluminace jsou úchavtné, krásné...(naslintala jsem si na klávesnici) ale pššššt. ;-)
Lucrezie, páv a pes
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřeby na šití

Příspěvek od kure »

Richard: nestačí teoreticky konec drátu natavit? on už udělá malou bambulku jako hlavičku sám. pokud bych dělal špendlíky se slitin mědi tak by to mohlo fungovat celkem spolehlivě. Nejdu doma kousek drátu a zítra v dílně to můžu zkusit.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřeby na šití

Příspěvek od Zdeslav »

Lucrezie: Poděkuj Pavlovi na Besednici, že to nafotil :). Jinak jsou to nástěnné malby v kostele ve Slavětíně nad Ohří (tedy nikoliv iluminace) ;) :)

Kdybys přijela na seminář, dostala bys víc. Jenže ty si musíš prozpěvovat :P :D .
Nezabud hrr!
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřeby na šití

Příspěvek od Posadowski »

Mrkni se na londýnské nálezy, tam toho je - něco je popsáno i na kostym.cz. Najde se leccos. Špendlíky s malými hlavičkami (skoro stejné jako dnes na nástěnku) jsou normální spotřební zboží, v měšťanských domech nalézané po spoustách (Londýn). Nůžky dnešního typu jsou nalezené v Hradci Kr. za Rejčky a jsou dokonce stříbřené (jakože lepší zboží). Náprstky běžně, jehly běžně i kovové, běžně v kovovém pouzdýrku - jehelníčku. Špulky na nitě tu už byly uvedeny, dřevěné, točené...
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřeby na šití

Příspěvek od Czernozub »

Za sebe doporučuji kožený sáček a pořádně zavázat. Tahám tak šitíčko pro případné opravy poslední tři roky, a osvědčilo se to velmi dobře.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Dorlas
Příspěvky: 57
Registrován: So 12. Zář 2009 16:01:23
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřeby na šití

Příspěvek od Dorlas »

ja mám spravený kožený ihelníček a je to veľmi praktická vec
ak by niekto mal nejaké praktické skúsenosti s výrobou ozdobných špendlíkov tak by som bol veľmi vdačný za nejaké rady
Přílohy
7017490.JPG
7017490.JPG (126.54 KiB) Zobrazeno 7634 x
10a.jpg
10a.jpg (47.74 KiB) Zobrazeno 7634 x
6.jpg
6.jpg (16.42 KiB) Zobrazeno 7634 x
"Never trust another reenactor."
Dorlas
Příspěvky: 57
Registrován: So 12. Zář 2009 16:01:23
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřeby na šití

Příspěvek od Dorlas »

drevené špulky, prelom 15/16, múzeum Freiburg
Obrázek
Přílohy
niečo z londýnskych nálezov
niečo z londýnskych nálezov
londýn.jpg (80.87 KiB) Zobrazeno 7634 x
"Never trust another reenactor."
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host