Stany

táborový život, stany, polní vaření...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mikey.88 »

Napoleon taky na tazeni do Ruska doplatil na mraz a nedostatek zasob. Nicmene Karel pri ceste do Francie taky jel v zime a kone to snaseli ne?
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Kordulka »

Mikey,
mám takový pocit, že se momentálně bavíme o táboření v zimě, žejo 8-)
Což znamená pobyt na jednom místě, kdy koně nejsou moc v pohybu.
Zatímco když Karel (a kdokoli jiný) cestoval v zimě, tak zcela jistě nikde nestanoval. To ani omylem, jen v nouzi nejvyšší. Ale ono to většinou ani nebylo nutné, protože ve 14. století už bylo měst, městeček a vsí kolem cest tolik, že nebyl problém za den dojet z jedné obce do druhé. A tam vyhledat přístřeší pro sebe i koně.

Zimní stanování bych úplně vypustila. Tedy ne úplně, nám se moc líbí a na zimní vandry jsme vždycky jezdili rádi 8-)
Spíš jako z historie by je vypustila.
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Josif »

Kordulka: I dnešní koně dokážou být v zimě nepřetržitě venku, vyjma opravdu krutých mrazů. Stačí jim přístřešek v případě sněhové vánice...
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od maser »

maser napsal:Vojenské ležení v první polovině 14. stol.:
Detail z fresky Guidoriccio da Fogliana, od Simone Martini (prav.), Itálie, 1328-1330 (pravděpodobně)

Obrázek

V jedné anglické publikaci jsem se včera dočetl, že se jedná o ležení žoldnéřských vojsk. Sice malé, ale důležité upřesnění.
silva-nortica.blog.cz
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Pavel na Besednici »

A co z toho tedy konkrétně vyplývá? Že žoldnéři spali spíš v přístřeškách než ve stanech nebo, jak by to mělo ovlivnit naše vnímání tohohle obrázku? Ptám se proto, že mně nic moudrého nenapadá. :)
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od maser »

Vyplívá z toho, že tábor šlechty mohl vypadat podobně, nebo úplně jinak :). Jde o to, že čím větší množství informací k něčemu je, tím lépe se to interpretuje, dává do souvislostí a případně tvoří závěry.
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mikey.88 »

A v jaké to bylo knize?
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Zdeslav »

Počkat, žoldnéřských jednotek? Ten prapor s kuší patří Sienské městské milici. (Viz známá freska v Palazzo Publico v Sieně).

Sakra vždyť to je snad ležení krále Jana, možná i Karla pokud je datace o jeden dva roky posunutá. Zatraceně proč jsem zrovna v Příbrami a nemám tu literaturu! Koukněte někdo jestli Jan nebo Karel bojovali v inkriminované době (ante1328 - 1333) spolu se Sienskými. Já myslím, že to je velmi pravděpodobné.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Jan Zadubsky
Příspěvky: 331
Registrován: Stř 03. Ún 2010 22:48:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Jan Zadubsky »

Ahoj, sezona se blizi a stim i potreba noveho stanu. Chtel bych nejaky mensi pro 1-2 osoby, co by byl prakticky na cestovani. Taktez planuju plachtu na pristrech sezeni.

V merku jsem mel Acko se zvedaci bocni stenou. (jako maji Nezabudici) Nebo nejaky jehlan.
Mate nejakou radu co by se na nasi dobu hodilo a co by bylo prakticke? Byl bych velmi rad kdyz bych se ve stanu mohl postavit a v klidu obleci, neni to ale podminkou.
Dik Jan
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Kordulka »

Zdeslav napsal:Počkat, žoldnéřských jednotek? Ten prapor s kuší patří Sienské městské milici. (Viz známá freska v Palazzo Publico v Sieně).

Sakra vždyť to je snad ležení krále Jana, možná i Karla pokud je datace o jeden dva roky posunutá. Zatraceně proč jsem zrovna v Příbrami a nemám tu literaturu! Koukněte někdo jestli Jan nebo Karel bojovali v inkriminované době (ante1328 - 1333) spolu se Sienskými. Já myslím, že to je velmi pravděpodobné.
Pokud by stačil Jindřich VII. Lucemburský, otec Jana, pak bych mohla nabídnout 8-) jeho italské tažení v r. 1313, při němž v srpnu nečekaně zemřel právě u Sieny.
Obraz z nepatrně pozdější doby by mohl znázorňovat události, které tomu předcházely.
Ovšem Jindřich na Sienu útočil.

Ještě co se toho tábora dotejče - napadlo mne, že ten tábor dole by mohlo být hospodářské zázemí spolu se stájemi (a chlívky). A vlastní vojenský tábor by mohlo být to nahoře na kopečku. Trošku mne v té spodní části mate ten honosný pavilon, ale kdoví - dobrý válečný kůň mohl mít vyšší hodnotu než člověčí válečník, takže luxusní ustájení by asi bylo docela namístě.

Zatím mi většina stanů běžného vojska (družina, žoldnéři) přijde jako klacky svázané do dvou X a s do vidlice položeným dalším klackem, a s hadrem přehozeným přes příčný klacek a přichyceným pár kolíky k zemi. Něco jiného je panstvo; tam se fantazii a finančnímu rozletu meze moc nekladou.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti