Stany

táborový život, stany, polní vaření...
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mahy »

Ahoj Mikeši, no nevím. Co jsem viděl obrázky táborů, tak tam většinou kolem honosných stanů byly roztoušeny jednoduché přístřešky, provizorní chýše apod. prostě různá ,,drnoviště,, určená družině. Nemluvím o královském táboře, tam to asi bude daleko honosnější, dle obrázků.
Ale to, že máš svoji družinu kolem sebe mi přijde logické. Asi je ti k ničemu když máš sloužící ,,přes ulici,,.
Už jenom ten chaos když se šteluješ k boji a družiny se motají kolem sebe v centrálním drnovišti a mají se co nejrychleji dostavit ke svému Pánu a být mu k ruce.

Přijde mi to dost nereálné.
Páni pokud se chtějí bavit, tak se navzájem navštíví ve svých táborech, Alespoň tak jsem to zatím vždy zaznamenal při popisech bitev- ten a ten navštívil toho a toho v jeho táboře.

Myslím tedy, že každá výprava, družina apod. měla vymezen plac, kde se má pojímat a Páni měli svou družinu kolem sebe.

Tak jak je to na Libuchu mi to přijde dost podobné reálu.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mikey.88 »

A mně to právě přijde hodně nereálné. Proto mě zajímá, co máme k dispozici a iluminace bohužel nejsou žádný argument, neboť jde jen o schématické znázornění tábora. Zajímaly by mě právě ty písemné prameny. Co třeba Zdeslav? Nenašel jsi při svém bádání o kopí či o Braniborsku zmínky o ležení, jak vypadalo apod. ?

Já mám třeba teď ten problém, že pány jakž takž znám ale jejich družinu skoro vůbec a teoreticky se s nimi nemám jak seznámit. :D

Jaké vlastně máme podklady pro zakládání tábora, jak probíhala ochrana apod.? Sice jsem nedávno našel materiály na středověké vojenství ale zdroj vychází z antiky a šlechta tak jak jí známe ve vrcholném středověku neexistovala a tak to není moc vypovídající.
Obrázek
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Smil »

Dle toho co jsem se dočetl já musím souhlasit s Mahym. Být družiníkem nebylo pro většinu osazenstva pracovní doba od do, ale od nevidím do nevidím.Byl součástí "rozšířené rodiny", která dost většinou držela pospolu.
Právě kvůli intrikám, pletichám se páni obklopovali lidmi, kterým věřili a drželi si je blízko sebe pro případ nutné obrany.
Pokud měl družiník někdy volno a nechtěl ho trávit se svými tak právě odcházel chlastat, hrát atd jinam někam do hospody.
Vzájemné návštěvy šlechticů ve svých táborech jsou popisovány. Stejně tak jako docházeli na válečné porady a pak si dělali své miniporady.

Pokud chceš poznat družiníky jiných pánů musíš za nimi dolézat, z historického hlediska se zakecat u záchoda, u zdroje vody, u hospody, při sběru dřeva, na lovu, na trhu, v bordelu a podobně.

To že jsou někteří páni v řečech kvůli tomu s kým nocují je běžné. Zdeslav lehává se svým sluhou Kazimírem to snad vědí všichni. Stejně tak se ví proč pán z Vartenberka má bezhlavé (bezleb/pkové) snídaně :D

Realitu máme i v Praze doloženou kdy měli Landštejni svůj dům (nejspíše nejspíš něco většího kam se může ubytovat výjezdní družina šlechtice) na Starém Městě. Totéž třeba hrad Český Krumlov, měl urozené správce hradu i města měli své domy, které jsou v podobě menších statků kde může bydlet i služebnictvo.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mikey.88 »

A má k tomuto někdo nějaké zdroje?
Obrázek
Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Cliff »

No přikláním se k mickymu. Zároveň se nabízí otázka, kolik drnů mělo své stany, že ano. Přece jenom bohatý pán chtěl být ve společnosti sobě rovných a nechtěl se dívat na lůzu jak mu "bleje" u stanu. To že měl po ruce sluhy hned neznamená, že ten sluha nespal někde úplně jinde.
Cherchez la femme
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mikey.88 »

Cliff: Ano to je přesně to, co mám na mysli. Abychom si to ležení nějak neidealizovali.

Když si nájmu úklid domu a ochranku, tak až s úklidem skončí, pošlu ji domů a ochranku nechám hlídat na chodbě. Kuchař mi jídlo udělá a sluha mi to přinese. Ani jeden z nich ale nemusí spát v mém bytě, domě.

Proto mě to zajímá. Ano, mobil se rád obklopí lidmi, kterým věří. Ale na to aby fungoval i v nepřátelském prostředí mezi jinými pány, na to má tu ochranku, rádce apod.



Odesláno z mého GT-I9195 pomocí Tapatalk
Obrázek
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Smil »

Cliff : počet stanů minimální ze současného hlediska 1:10 možná ještě méně. Stejně tak počet přístřešků s lavicemi byl byl velmi omezený pokud vůbec nějaký ( z vyobrazení ani ze zápisů nic jako přístřešek s lavicemi a stoly neznám). Většina družiníků spala kolem ohňů, vařili si sami v rámci nějaké skupinky kolem ohně.

Ono když mu bude někdo blít na očích tak ho ještě nechá zbičovat aby si to příště rozmyslel.

Mikey: ale v tom je problém ty si nenajmeš úklid. Pokud pomineš dočasná individua jako žoldáky, tak se šlechticem jezdí sluhové, kteří slouží léta. Ono +- sebeobranu a základní boj zvládal každej takže ochranu šlechtice v případě nouze zastávali všichni. Nezapomen na to, že středověk byl situován na dvanáctihodinové pracovní doby(podle římského času).
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od trener »

Mikey 88: Pokud použiji Tvou analogii s dnešní ochrankou a úklidovou službou, dovolím si upozornit, že například ještě prvorepublikové vily měly pokojíky pro sluhy, služky a kuchařky, dále domky pro zahradníka i s rodinou. Tedy personál s pánem bydlel a žil.
Mimochodem i Saturnin měl svůj pokoj a následně svou kajutu :lol:
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Smil »

Podobně hasičské a četnické stanice. Většina bydlela, jedla v rámci areálu. Některé četnické stanice měli i byty pro četníky s rodinami. Kde samozřejmě manželka pracovala u četnictva.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Ježek »

Nemáme na iluminacích zobrazené v tábořištích i ploty?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host