Stany

táborový život, stany, polní vaření...
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Kordulka »

Pavel na Besednici napsal:Ten spodní stan je přesně to co bych chtěl. To jste si šili sami nebo to od někoho máte? Pokud jste to šili sami nebyly by nějaké doplňující informace? Jaká látka, gramáž, střih? :)
To je přece dvouapsidové "áčko" s pergolou :)
Taková šije paní Žižková z Českých Budějovic. Odkaz tu jistě někde bude; jinak stačí zadat do google žižková+stany a na prvním místě obvykle vyjede ona. Tento základní typ bez barevných kombinací a s pergolou vyjde na 4500.- kč.
Je to bez tyčí a šňůr - tedy další náklady od cca 300 do cca 1800.- Kč (podle toho, co si člověk pořizuje za tyče).
Šije, tuším, ze stanovky 300g/m2. Je lehoučká, velmi hustá a nepromoká.

My zatím máme s touto gramáží jen ty nejlepší zkušenosti.
Na podložky pak používáme gramáž 500g/m2, ale budu se muset podívat, jestli to je len nebo bavlna. Ty podložky nám poradili přátelé "Indiáni", kteří je dávají na táborech dětem do teepee. Opět dobrá zkušenost! Nepromoknou ani na úplně mokré trávě a věci i spaní tak zůstanou suché.
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Díky! Já o té paní Žižkové vím, ale manželka cosi prohlásila o ušití stanu doma a dobré skutky musí být po zásluze potrestány! :) Tak zjišťuji vše okolo, aby se mohla rozhodnout, jestli do toho chce opravdu jít.
Jen mi napadá, tenhle typ stanu má trvale nezakrytý vchod? Nikde nevidím žádnou látku, kterou by se dal vchod zakrýt.
Co se nerozvíjí, umírá!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Kordulka »

Probůh! Tvá paní se řítí do zkázy :shock:
Šití stanu je hrozná práce a já to zatím oddaluji, jak jen mohu. Měla jsem možnost vidět, jak vznikají stany "Indiánů", a je to skutečně pro silné povahy. Je třeba hodně místa, pořádný šicí stroj, nejlépe průmyslový. A nebo cca rok času, pevné nervy, trpělivost a ušít ho v ruce.

Zkus jí to ještě rozmluvit 8-)

Ano, bohužel a je to dost nepříjemné táhne do něj. My jsme v něm bydleli v létě, je to moc příjemný stan, ale nakonec jsme vchod zakryli alespoň kusem látky...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Maršálek »

taky bych si nešil stan sám ;)
vstupní otvor se dá zavřít pruhem látky, která bude smotaná a upevněná nad ním (viděl jsem to prakticky řešení tak, že se jednalo o odepínací závěs, uchycený na knoflíkové olivky ;) ten pruh měl dolní lem zpevněný kulatou tyčkou, na kterou se namotával a která neumožnila tomu závěsu prověsit se dovnitř
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Díky oběma za zpřesňující informace. Zkusím se domluvit, že by ten pruh látky tam všil přímo výrobce. Myslím, že to manželce bez problémů vymluvím, stačí že by pro nás oba měla šít kostýmy.
Co se nerozvíjí, umírá!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Zdeslav »

Maršálek: Díky, to je dobrej tip.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Maršálek »

v jednoduchosti je krása ;)

to upevnění závěsu na knoflíky je velmi praktické nejenom pro letní čas, ale především pro balení, já bych ho také nenašíval napevno a nechal ho odepínací na cca 3-5 knoflíků.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Vlk »

Ahoj, potřeboval bych pár rad. Kromě téhle diskuse jsem tady nenašel nic o stanech a tahle diskuse se mi zatím nezdá dost vyčerpávající. Potřeboval bych se zeptat na několik drobností. Používali se již ve 14. století čtvercové (nebo vůbec čtyřúhelníkové) stany? Jak to bylo s barevností stanů, používaly se jen "bezbarvé" stany nebo se používaly i barevné popř. vícebarevné? Bohužel nabyté info asi moc situaci neovlivní, protože stan je již objednán, ale přesto se ptám. Pak by mne ještě zajímalo, jak se to řeší s podlážkami stanů? Na čem se ve stanu spí? Omlouvám se, pokud dotazy vyzněly hloupě nebo triviálně...
Imperare sibi, maximum imperum est.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od maser »

Ohledně spaní- postel jsi-li majetný, sláma, kožešiny a deky když nejsi (ale i urozený si mohl stlát na zemi). Někde jsem četl, že si urozený ustlal jen pod vozem či širákem.
Podlážky- seno, chvojí apod.
Barvy- netuším, ale osobně mi přijdou nejlepší bezbarvé s korouhvičkou (u urozeného). Barvy bych ale nezavrhoval.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Valkoun »

Tak jej pojďme zkusit dál vyčerpávat:-)
Abych mohl lépe odpovědět, potřebuji znát tvé postavení a popsat kokrétně stan..
Nevím o dochovaných, ale na iluminacích jsou stany povětšinou barevné. Odstíny jsou zavádějící, ale zatím všechny co jsem našel byly jednobarevné, ty honosnější kombinaci barev střechy a plátno se vzory...
Dřevěná podlážka, nebo seno, podle majetnosti. To samé s nábytkem
Přílohy
alex02.jpg
alex02.jpg (157.1 KiB) Zobrazeno 4450 x
fol92vIII.jpg
fol92vIII.jpg (151.65 KiB) Zobrazeno 4453 x
fol83vII.jpg
fol83vII.jpg (177.89 KiB) Zobrazeno 4450 x
Naposledy upravil(a) Valkoun dne Po 30. Bře 2009 17:07:28, celkem upraveno 1 x.
Nezabudovi Sláva!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů