Stany

táborový život, stany, polní vaření...
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od maser »

Mě to nevadí. Lepší než moderní iglů ;)
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mikey.88 »

Jinak obdelníkový či čtvercový půdorys nevadí :) Takové stany se používaly taky. Asi nejzákladnějším rysem je ten zdobný lem a to zdobení gotickými motivy. Různé lomené oblouky s rondely, čtverce či floriální motivy (Stejné jako se občas používají na pozadí u iluminací) ;)
Obrázek
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Vlk »

Díky, dost jste mě uklidnili. Do budoucna určitě plánujeme pořízení nějakého množství áček, ale z mé strany to bude asi tak až napřesrok. Teď je hlavní, že prolezem, pak to budeme zlepšovat. Ono ke zlepšování je toho mnoho...

Každopádně díky za všechno, časem se ozvu pro další rady v jiné diskusi (časem to třeba budu i schopen oplatit a také někomu přispět radou, ale to je ještě daleko)
Imperare sibi, maximum imperum est.
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Pike »

mikey.88 napsal:Jinak obdelníkový či čtvercový půdorys nevadí :) Takové stany se používaly taky.
A máš je nějak doložené? Co jsem se zatím dočetl, tak z VS nejsou známé žádné vyobrazení stanů s obvodovými tyčemi - a u čtverce nebo obdélníka si moc jinou konstrukci neumím představit.
Vím o obdélníkových přístřešcích bez stěn, ale o stanech ne.
Podotýkám, že jsem v tomto směru vlastní výzkum nekonal, vycházím jen z toho, co jsem se dočetl jinde, takže se rád nechám poučit. To abych nebyl obviňován z vytváření dogmat. ;)
Ano, taky máme ve skupině osmihran původně s obvodovými tyčemi, který teď předěláváme na loukoťovou konstrukci. :)
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mikey.88 »

Pike napsal:
mikey.88 napsal:Jinak obdelníkový či čtvercový půdorys nevadí :) Takové stany se používaly taky.
A máš je nějak doložené? Co jsem se zatím dočetl, tak z VS nejsou známé žádné vyobrazení stanů s obvodovými tyčemi - a u čtverce nebo obdélníka si moc jinou konstrukci neumím představit.
Vím o obdélníkových přístřešcích bez stěn, ale o stanech ne.
Podotýkám, že jsem v tomto směru vlastní výzkum nekonal, vycházím jen z toho, co jsem se dočetl jinde, takže se rád nechám poučit. To abych nebyl obviňován z vytváření dogmat. ;)
Ano, taky máme ve skupině osmihran původně s obvodovými tyčemi, který teď předěláváme na loukoťovou konstrukci. :)
Ani já nedělal výzkum ale mám docela dost iluminací kde stany jsou. Linknul jsem nedávno několik obrázku. Zde máš ješě jednou odkaz Obrázek

Všimni si, že několik stanů je obdelníkového půdorysu. O vnitřní konstrukci se lze jen dohadovat. Ale iluminátor by to asi nekreslil, pokud by se to nepoužívalo ;) Ale odborník na to fakt nejsem. Důvěřuj ale prověřuj :)
Obrázek
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Pike »

Nemít ty obdélníky v rozích věžičky (ano, taky vidím, že se to netýká všech), tak by mi to přišlo věrohodnější. ;) Stejně tak kdyby to nebyl orientální výjev.
mikey.88 napsal:Ale iluminátor by to asi nekreslil, pokud by se to nepoužívalo ;)
Ehm... tuhle větu myslíš vážně? Asi ne, když je za ní smajlík, že? :)
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mikey.88 »

Pro ty z vás, kdo trošku tápe v temnotách mám pro vás menší odkaz. Jelikož naše doba je 14. století (2. půlka) tak sem hodim 14ku. Doufám že ovládáte Angličtinu alespoň na 30% a pro ty z vás, kdo Angličtině neholdují doporučim google translator ;)
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Rozsáhlý článek na téma stanů v Aj
http://www.currentmiddleages.org/tents/pavgeneral.htm

Pohled na ležení - Obléhání Monte Massi v roce 1328 (namalováno asi 1330) Simone Martini
Obrázek

Obrázek
Povedená rekonstrukce

Obrázek
Simone Martini, cca.1330 Assisi

Pike: Byla to trochu nadsázka ale dokud to někdo nenastuduje, tak je to vaření z vody :D Projdi si ten odkaz na stany 14. století a třeba něco najdeš ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Pike »

Prošel jsem a na čtvercový stan jsem nenarazil. Respektive, v tom článku je psáno: "Not Seen - Square tents with a single pointed peak (but are commercially available.)"
Vařit z vody nechci, to byla jen reakce na to, žes napsal, že čtvercové stany se používaly. Požádal jsem tedy o doložení zdroje. Musím říct, že: "Projdi si ten odkaz na stany 14. století a třeba něco najdeš" nemůžu brát jako relevantní odpověď. ;)
Jinak vše v dobrém, neber to jako pruzení, prostě mě to zaujalo, tak jsem se zeptal. :)
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Maršálek »

já jsem kdysi stany hledal a našel jsem i ten svůj osmistěn, nicméně byl v minoritním zastoupení ke kuželům a kulatým stanům obecně. Dnes je to bohužel na všegotických akcích nejprofláknutější typ, protože byl vyráběný jako jeden z prvních :roll: v každém případě má moje informace cenu zlámané grešle, protože jsem si tehdy nedělal žádné poznámky a spokojl jsem se s prostým dohledáním...

P.S. už jsem uvažoval o obměně, ale zatím se mi nehce vzdávat se polic a věšáků, které mi tvoří velmi praktickou vnitřní nosnou konstrukci ;)
Naposledy upravil(a) Maršálek dne Po 06. Dub 2009 10:03:34, celkem upraveno 1 x.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mikey.88 »

Pike: V poho ;) Naopak toto motivuje další lidi bádat a zjišťovat další a další cenné informace takže je dobře, že se nespokojíš s mojí tuctovou odpovědí. Dle iluminací (i 15. století) Jsou nejčastěji viděné stany kruhové, dále kruhové či oválné přístřešky či přístřšky čtverhrané bez stěn. Baldachýny kruhové i hranaté. Na některých iluminacích jsou náznaky na čtverhraný stan a jedinné co jsem zatím vyhledal je ta jedna iluminace kde je i pár arabů. Otázkou je, jestli ty stany jsou evropské, nebo se jedná o připodobnění iluminátora arabskému vlivu (viz ty věžičky) Jelikož pár odkazů na mnou vyhledané manuskripty nefungují, tak nemůžu moc bádat a času taky málo. Takže opravuji své tvrzení na: " Myslím, že se čtverhrané stany používaly ale vzhledem k složitější konstrukci byly méně časté. Pro rekonstrukci 14. století se nejvíce hodí stany kruhové štíhlé s loukoťovou konstrukcí na středovou tyč, zdobené." Přenechám bádání nad čtverhraným půdoprysem někomu více znalému radši ;) abych tu nefabuloval. Každopádně ty stránky na stany 14. století jsou k užitku :)
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti