Oděv

laikové, mniši, bratři a sestry, preláti...
Avátar uživatele
Kuno
pan rytíř
Příspěvky: 163
Registrován: Stř 04. Bře 2009 21:27:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděv

Příspěvek od Kuno »

Tak to je můj "nový model" :)
Přílohy
DSC_0170.jpg
DSC_0170.jpg (63.67 KiB) Zobrazeno 8408 x
Avátar uživatele
Kuno
pan rytíř
Příspěvky: 163
Registrován: Stř 04. Bře 2009 21:27:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděv

Příspěvek od Kuno »

Ve "svém" :) na Sovinci.
Přílohy
DSC_0185.jpg
DSC_0185.jpg (87.56 KiB) Zobrazeno 8549 x
Avátar uživatele
Kuno
pan rytíř
Příspěvky: 163
Registrován: Stř 04. Bře 2009 21:27:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděv

Příspěvek od Kuno »

Všichni jsme jen lidé hříšní.... :)
Přílohy
DSC_0190.jpg
DSC_0190.jpg (75.46 KiB) Zobrazeno 8407 x
karhias
Příspěvky: 66
Registrován: Stř 29. Črc 2009 15:13:01
Kontaktovat uživatele:

Názvy částí kněžského oděvu

Příspěvek od karhias »

Uvedu zde některé názvy kněžského odění. Je to ještě bez záruky vzhledem k 14. stol, nicméně to chci zkonzultovat a snad nebudu muset ten příspěvek mazat jako nehodnověrný...
K názvu je přiložen obrázek, spíše čistě orientační, aby byla představa jak to vůbec vypadá, obrázky jsou naprosto nehistorické, spíše pro tu představu.

Alba, žarek, (z lat. zarkones), případně říza, stichar – druh kněžské volné lněné bílé košile ke kolenům někdy s vyšívaným spodním lemem (pretexturou), základní součást liturgického šatu. (Vaverka, 2003)

Obrázek

Almutium, pol. almuzye – kněžská kápě podšitá kožešinou sahající až na prsa (Zíbrt, 1892)

Obrázek

Biretus, biretum, bonet, ang. biretta – Biret = hranatá čepička nošená kněžími římské katolické církve, kteří jsou v černém, v biskupském purpuru nebo v kardinálské červeni. Odvozená od beret, beretta, barret. Původně pokrývka hlavy, obtížně odlišitelná od aumusse (pozdní 13., ranné 14.století). Biret je též součástí akademického šatu (vestitus scholasticus) rektorů univerzit. Baret je shodná pokrývka hlavy jako biret, jen určený pro světské použití. Velmi oblíbená zejména v 15.stol. (Kýbalová, 2001) Též byl nejpozději od 13.st. nošen i příslušníky některých duchovních rytířských řádů (např. Johanité)

Obrázek

Casula – oděv mešní, obdobný dnešnímu ornátu elipsovitého tvaru ve středu s otvorem pro hlavu. Zdobení bylo ve tvaru T nebo Y. (Zíbrt, 1892)

Obrázek

Dalmatika, tunicella – svrchní liturgické roucho jáhna římského obřadu, společně s tunicellou a kasulí bývá označován jako ornát (Bravermanová, Lutonský, 2001)

Obrázek

Humerale, vomiral – oděv, kterým si kněz halí krk a ramena (Zíbrt, 1892)

Obrázek

Čepec, čapka, čepice, lat. mitra, fr. coiffe, něm. haube, it. cofea, ang. coif, šp. cofia – pokrývka hlavy nošená od 11. a 12.stol po celý středověk mnoha tvarů, přičemž mitra (infule) byla v té době také označení pro pokrývku hlavy kněží. (Zíbrt, 1892, Kýbalová, 2001). Kybalová (přednáška 4/2006) pravila, že velmi rozšířená, bílá čepička s vázáním pod bradu, plátěná, nošená oběma pohlavími po celé 13. a 14. století byla zvána česky "čepec" (ang. coif)

Obrázek

Ornatus, ornat, vornát, orarium, alii appellant ornamenta – souhrnný název pro kněžské, jáhnovo a podjáhnovo odění (Zíbrt 1892)

Obrázek

Pallium – ozdoba arcibuskupského roucha ve tvaru dvou T nebo Y, která na rozdíl od kněžského nebyla přišita, ale volně pohyblivá. Též označení pro plášť. (Zíbrt, 1892)

Obrázek

Páteříček, páteř – růženec (Zíbrt, 1892)

Pluvial, cappa choralis – plášť kněžský (Zíbrt, 1892)

Obrázek

Roccus, cotta, camisia, později rocheta, superpelliceum, komže – bílá nezdobená tunika zvonovitého tvaru nošené klérem v chóru nebo biskupy při procesích. (Bravermanová, Lutonský, 2001)

Obrázek

Stola, štóla – látka, jež si kněz věší kolem krku a přes prsa (Zíbrt, 1892)

Obrázek

Subtile – oděv podjáhnů z jemné látky oblékaný přes albu (Zíbrt, 1892)

Sutana, vestis subtana, talár, sukně kněžská – široký svrchní oděv kněží (Winetr, 1893)

Škapulíř – pruh látky s otvorem pro hlavu nošený přes řádové roucho jako forma zástěry

Obrázek
Confitemini Domino, quoniam bonus, quoniam in sæculum misericordia ejus.
karhias
Příspěvky: 66
Registrován: Stř 29. Črc 2009 15:13:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy částí kněžského oděvu

Příspěvek od karhias »

Nějaké další inspirace kněžských a řeholních rouch a hábitů, tentokráte konkrétně z období (13.) 14. - 15. stol. Je to od Wagnera.
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Confitemini Domino, quoniam bonus, quoniam in sæculum misericordia ejus.
Schwarzhelm
Příspěvky: 7
Registrován: Út 06. Říj 2009 8:48:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděv

Příspěvek od Schwarzhelm »

Zdravím přítomné i nepřítomné panstvo,
můžete mi někdo doporučit fundovanou literaturu pro Řád německých rytířů? Jedná se mi samozřejmě o dobu druhé poloviny 14. století.
Jde mi o předpisy týkající se odění, výstroje a výzroje, ježto se s několika druhy chystáme jet příští rok hájit zájmy řádu u Grunwaldu.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděv

Příspěvek od maser »

Schwarzhelm napsal:Zdravím přítomné i nepřítomné panstvo,
můžete mi někdo doporučit fundovanou literaturu pro Řád německých rytířů? Jedná se mi samozřejmě o dobu druhé poloviny 14. století.
Jde mi o předpisy týkající se odění, výstroje a výzroje, ježto se s několika druhy chystáme jet příští rok hájit zájmy řádu u Grunwaldu.
Kontaktuj Jiřího z Holohlav, ten teutony dělá dobře a občas sem nakoukne.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Církev bojující

Příspěvek od Czernozub »

Zdravím ve spolek, mám dotaz ohledně církve bojující, napadlo mne totiž nakolik je reálná představa bojujícího mnicha? Vím že kněží vydávající se na křížové výpravy do Svaté země skutečně byly, mě by ale zajímalo zda by byl podobný případ možný i v době husitské? Vzhledem ke kališnickému fanatismu mi to nepřijde až tak nereálné, ale nemám kde bych o tom co víc zjistil...
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděv

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

S tím běž ovšem na Brodec na Husity.

My Teutonští rytíři mnišsky žijeme /naštěstí jen na akcích/,ale nemáme kněžské svěcení.
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděv

Příspěvek od Czernozub »

tam už jsem se taky ptal ;)
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů